Media Markt, Teknosa'nın yüzde 75'i için 90 milyon euro teklif etti
Yatırım

Media Markt, Teknosa'nın yüzde 75'i için 90 milyon euro teklif etti

Temmuz ayının ilk günlerinde Almanya merkezli perakende devi Media Markt'ın ülkemizin en önemli teknoloji perakendecilerinden olan Teknosa‘yı satın almak için görüşmelere başladığını sizlere aktarmıştık. Bugün Bloomberg'ün paylaştığı haberlere göre satın alma ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Paylaşılan bilgilere göre Media Markt'ın çatı şirketi olan Media-Saturn-Holding, Teknosa firmasının hisselerinin yüzde 75'i için 90 milyon euro teklif etti. Anlaşmaya göre hisse başına fiyat yaklaşık 1,09 euro yani 6,12 TL dolaylarında olacak. Tabii ki görüşmeler sırasında bu anlaşma şartlarının değişebileceğini de ekleyelim. Geçtiğimiz sene 933 milyon dolarlık satış gerçekleştiren Teknosa’nın satışı ile ilgili ulaştığımız bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (2)
 1. 90 milyon EUR çok düşük bir fiyat bence. 2017 de yıllık 3,4 milyar TL ciro yapan; 70 ilde 210 mağazasıyla, 123 bin m2 Mağaza Alanına sahip bir marka için değerleme çok düşük geldi.

  1. Ciro rakamı değerlemede tek kriter değildir. Mağazalar kârlılığa ulaşmayınca o mağazalar artık yüktür! Örnek :Bimeks!

   Bimeks çok hızlı büyüdü hatta bir başka mağazalar zinciri Darty'i satın aldı ama sonu fiyasko oldu!

   Teknosa uzun süredir beklediği kâr'lılığa ulaşamıyor; teknoloji de internet satışları mağazalardan daha revaçta...

   Teknosa internet üzerinden de satış yapıyor ama internet olayını her zaman ikinci plana attı ve ciddi bir popülarite sağlayamadı.

   Örneğin Hepsiburada.com gibi her tür ürünü satan bir site Teknosa'nın sitesinden daha fazla laptop ve ekran satıyor!

   Gerisini siz düşünün.

   Benim endişem satılması değil, satılırsa MediaMarkt ciddi bir tekel olabilir.

   Tek rakibi Vatan Bilgisayar kalıyor ve Vatan Bilgisayar internet üzerinden de ciddi satış yapıyor.

   Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz...