MongoDB, Global Clusters adını verdiği yeni özelliğini duyuru
Bulut Bilişim

MongoDB, Global Clusters adını verdiği yeni özelliğini duyuru

MongoDB'nin Atlas servisi şirketlere bir süredir bulutta yönetilebilen bir veritabanı hizmeti sunuyor. Mongo, bulutta veritabanı hizmeti konusunda tüm ağır yükü hallederek geliştiricilerin daha fazla rahatlamasını ve verilerinin coğrafi kontrolünü diledikleri gibi yönetebilmelerine imkan sağlıyor. Global Clusters adı verilen yeni özelliğini yayına alan şirket, müşterilerinin detaylı bir şekilde tam kontrol sahibi olmalarının önünü açtığını duyurdu.

Bu özellik sayesinde şirketler diledikleri bir cloud sağlayıcısını seçebiliyor daha sonra Atlas üzerinde çalışan MondoDB veritabanını diledikleri yere taşıyabiliyorlar. MongoDB CTO'su ve kurucu ortağı Eliot Horowitz'in yaptığı açıklamaya göre hizmet sağlayıcının kim olduğu hiç önemli değil, bir veri konumu politikası belirleyebilir, bulut servisi sağlayan bir şirket veya konum seçebilir ve grafiksel olarak nasıl bir sonuç alacağınızın ön izlemesini dünya haritası üzerinden görebilirsiniz. Seçtiğiniz sağlayıcı ve konuma onay verdiğiniz anda Mongo sizin için otomatik olarak arkaplanda herhangi bir şeyi kapatmadan verileri taşıyacaktır.

Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesine (GDPR) irili ufaklı bir çok işletmenin verilerinin yönetiminin tamamen kendi ellerinde olduğunu kanıtlamalarına yönelik bir detay da içeriyor ve bu da bir çok şirket için büyük bir iş yükü anlamına geliyordu. MongoDB'nin Atlas ve Global Clusters araçları sayesinde tüm şirketler verilerinin coğrafi kontrolünü tamamen elinde bulundurabiliyor.

Bu özellik, geçtiğimiz gün itibariyle Atlas kullanıcılarına açıldı.

Yorumlar (6)
 1. mongo db ne la mysql candır

  1. ilkokul 5 ağzıyla yorum yapacağına mongo db nedir neden kullanılır bir araştırsaydın

  2. bi excel değil ama mysql de candır

 2. Ülkem yazılımcıları MongoDB , Elastic Search , Neo4j , dağıtık mimariye daha ancak %10 geçebildi. Bakıyorum garibim yazılımcılar hala Csharp, MSSQL , MYSQL, PHP döngüsünde geziniyorlar :) Yazılım mentalitesi "Oğlum laaan muhasebe programı yazalım zengin olalım." dan öteye geçmeyince olmuyor tabi.

  1. Malesef pazar böyle bizde isteriz iş kalitesi artsın ama "benim işimi görsün yeter gardaş" gibi geridönüşler aldığımız için kısır kalıyor mühendisin değilde toplumun kör bir bakış açısı var. Aynı düşünceler içesinde farklı hayatlar yaşıyoruz teşekkürler genelleme için...

 3. Yeni teknolojiler her zaman yeni mezun mühendisler tarafından sürüklenir. Sebebi de çok basit yeni mezun hangi yazılım dilini ya da veritabanı teknolojisini kullanırsa kullansın aynı oranda efor sarfetmek zorundadır. Yani zaten sektöre yeni girmiş tecrübesiz bir mühendise daha tecrübelilerin yapacağı işi vermek yerine yeni teknolojiyi vermek herkes için daha mantıklı. Sonuçta belirli bir birikimle yıllardır Oracle, MS SQL, Java, C#, PHP hatta ASP bilen birine bunları bırak yeni teknoojiye geç demek çok kolay değil.

  Bunun iki sebebi var;

  Birincisi eski dediğiniz teknoloji ile geliştirilmiş çok sayıda proje var ve bunların da bakıma ve geliştirmeye ihtiyacı var.

  İkincisi ise eskilerin yeni teknolojiye adapte olması her zaman daha zordur. Çünkü eski bildikleri yöntemler onların yeniyi öğrenmesini engeller.

  Kısacası yeni teknoloji çıktı diye bir öncekini kötülemek mantıklı değil. Diğer taraftan yeni teknolojinin her zaman yeni beyinlerle yürütülmesi taraftarıyım. Bu zaten pek çok firmada çok bilinçli olmasa da bu şekilde yürüyor aslında.