Warren Buffet, Uber'e 3 milyar dolar yatırım yapmak istedi ama anlaşamadılar

Warren Buffet, Uber'e 3 milyar dolar yatırım yapmak istedi ama anlaşamadılar

Milyarder yatırımcı Warren Buffett, bu yılın ilk aylarında sahip olduğu Berkshire Hathaway şirketi üzerinden Uber'in 3 milyar dolarlık hissesini satın almak istedi. Ancak büyük fikir ayrılıkları ve potansiyel yatırımın şartları nedeniyle anlaşma rafa kalktı. Uber ve Berkshire Hathaway, bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyor.

Berkshire Hathaway, bu yıl yeni şirket satın almaları için 160 milyar dolarlık bir bütçe ayırırken, Buffet'ın bu bütçe ile ağırlıklı olarak ulaşım sektörünü tercih etmesi dikkat çekiyor. Ekim ayında kamyon durağı zinciri Pilot Flying J'in yüzde 39'unu satın alan şirket, aynı zamanda Çinli elektrikli araç üreticisi BYD'nin de çoğunluk hisselerine sahip.

Bu yatırım haberinin Uber'in kendini yenilemeye çalıştığı bir döneminde geldiğini de hatırlatalım. Zira geçtiğimiz yıl, Uber'in kurucu ve CEO'su Travis Kalanick, iş dünyasında etik olmayan davranışlarla ün salarak skandallarla anılmıştı. Bunun üzerine Kalanick'i koltuğundan uzaklaştıran yönetim kurulu, Dara Khosrowshahi'yi, UBER’in  CEO'su olarak seçmişti. Dara Khosrowshahi ise bir süredir şirketin imajını düzeltmek adına önemli adımlarda bulundu ve skandalları unutturdu.

Bu anlaşma süreci kapsamında Dara Khosrowshahi'nin görüşmeler esnasında sürece dahil olarak anlaşmanın 2 milyar dolara düşürülmesini istediği de konuşulanlar arasında. Bu arada Berkshire'ın Uber yatırımı, Buffett'ın Goldman Sachs ile yaptığı 5 milyar dolarlık anlaşmaya benzerliğiyle dikkat çekiyor. Finansal krizin derinliklerindeyken bankaya tek seferlik toplu borç veren Buffett, bunun karşılığında da seçtiği hisseleri aldı. Tüm bu sürecin sonunda Buffet, 1,6 milyar eolarlık kar elde etti. Belki de Uber'in, Buffet ile anlaşmaya varamaması yakın gelecekte daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.