Yemeksepeti, 27 ülkenin siparişlerini inceleyerek dünyadaki yemek alışkanlıklarını açıkladı
Girişim

Yemeksepeti, 27 ülkenin siparişlerini inceleyerek dünyadaki yemek alışkanlıklarını açıkladı

Yemeksepeti, Avrupa’dan Uzak Doğu’ya, Latin Amerika’dan Orta Doğu’ya Delivery Hero bünyesinde yer alan 27 ülkenin siparişlerini inceleyerek kültürlere ve yaşam tarzlarına göre yemek alışkanlıklarını açıkladı.

Dünya yemek alışkanları trendlerinin incelendiği rapora göre, Avrupa ülkeleri kendi mutfaklarından ziyade dünya mutfaklarına ilgi gösteriyor. Uzak Doğu ise kendi geleneksel mutfağını tercih ediyor. Rapora göz attığımızda ülkemizde en çok tercih edilen siparişin "Lahmacun" olduğunu görüyoruz.

Latin Amerika ülkeleri globalleşen lezzetler karşısında geleneksel yemeklerini siparişlerinde üst sıralarda tutuyor. Güney Amerika’ya özgü bir börek çeşidi olan empanadas ve şnitzele benzeyen bir et tarifi olan Milanesa, Uruguay, Brezilya ve Arjantin’de ilk üç sipariş arasında yer alıyor. Avustralya’da, Tai, Kore, Japon, Vietnam, Hint ve Malezya mutfağı favori iken yerel lezzetler, sipariş sıralamasında ancak 14. sırada yer alıyor.

Yemeksepeti’nin raporuna göre, birçok farklı kültürün ve milletin bir araya geldiği Avrupa ülkeleri kendi geleneksel mutfaklarından daha çok diğer ülkelerin lezzetlerine yöneliyor. Avrupa ülkeleri içerisinde en zengin mutfaklardan birine sahip olan ve geleneksel lezzetlerine önem veren Fransızların da komşuları gibi kendi mutfaklarından daha çok dünya mutfaklarına yönelmeleri dikkat çekiyor. Avrupalıların gözde tercihi pizzanın anavatanı İtalya, diğer Avrupa ülkelerinin aksine en çok kendi lezzetlerini tercih ederek geleneksel mutfaklarına sahip çıkıyorlar.

Türk mutfağı, Yemeksepeti siparişlerinin yüzde 30’unu oluşturuyor

Yemeksepeti’ne göre, Türkler geleneksel lezzetlerinden vazgeçmiyor. Her ne kadar burger ve pizza geleneksel lezzetlere uzun bir süredir muadil gibi görünse de Türkler eve siparişlerde kebap ve lahmacun başta olmak üzere geleneksel lezzetleri tercih ediyorlar. Türk mutfağı, Yemeksepeti siparişlerinin yüzde 30’unu oluşturuyor.

Ülkelerin yemek alışkanlıklarını merak edenler, daha kapsamlı bir şekilde aşağıdaki haritadan inceleyebilirler.

Yorumlar (2)
 1. danimarkada yaşıyoruz, burada yemek çok pahalı ve eve servis alışkanlığı yok. başkent ve bir diğer şehirde kurye var ama bisikletli.

  türkiyeden buraya geldiğimiz için bu olaya hiç adapte olamadık. Restoran sayısıda çok az olduğu için kanımca paket servis gelişmemiş. Etrafta 3 restoran var sadece 2 tanesi 5 den sonra çalışıyor.

  Sorduğumuzda dışarıda 1-2 ayda bir defa yemek yediğini söylüyor insanlar, yani dışarda yemek yeme alışkanlığı yok, işçilik pahalı olduğu için markette donmuş olarak 10 krona satılan pizza restoranda 150 kron.tadıda aynı üstelik sipariş vermek istemezsiniz bile.

  Bunları şu sebepten anlatıyorum , yemeksepeti eğer bir danimarkalının aklına gelmiş olsa tutma ihtimali yoktu.

  Keza buraya ilişkin başka bir örnek vermek istiyorum. Burada sahibinden com gibi emlak sitesi var ama sıkı durun ilan vermek bedava ama ilan sahipleri ile yazışmak yani iletişim kurmak paralı. türkiyenin tam tersi ev bulmak için önce üye olduk sonra ev sahipleri ile yazışarak ev bulduk. Burada emlakçılar sadece ev satıyorlar kiralamayı herkes kendisi yapıyor.

  Bende bir girişimci olarak şunu söylemek istiyorum.

  Aklınıza gelen fikri ülkenizin gerçekleri ile değerlendirmek zorundasınız , gelir modelinizi buna göre kurmak zorundasınız , başarının sırrı bu , çok kuvvetli iş modelleri dahi ülke gerçekleri ile uyuşmuyorsa tutmaz.benden nacizane girişimci arkadaşlarıma tavsiyedir.

  1. Dünya'nın en büyük yemek sipariş portal grubu "Just-eat" Danimarka'da kurulmuştur.Kopenhag'da belli bir dönem kaldım. Çok sayıda online yemek sipariş işletmesi mevcut.Yaşadığın bölgeyle alakalı olabilir yaşadığın sorun.