Ücretsiz müzik dağıtım hizmeti Amuse, 15,5 milyon dolarlık yatırım aldı

Ücretsiz müzik dağıtım hizmeti Amuse, 15,5 milyon dolarlık yatırım aldı

Müziklerini Apple Music, Spotify gibi mecralarda paylaşmak isteyen müzisyenler için ücretsiz müzik dağıtım hizmeti veren İsveçli girişim Amuse, 15,5 milyon dolarlık yatırım aldı. A Serisi yatırım turu, Lakestar ve Raine Ventures tarafından yönetildi. Amuse'un aldığı 15,5 milyon dolar değerindeki bu yatırım, şirket operasyonlarını global olarak genişletmek için kullanılacak.

2015 yılında, İsveç'in başkenti Stockholm'da, Diego Farias, Christian Wilsson, Jimmy Brodd, Andreas Ahlenius ve Guy Parry tarafından kurulan girişime daha sonra müzisyen will.i.am de dahil oldu. Amuse, verdiği ücretsiz müzik dağıtım hizmetiyle birçok genç müzisyeninin önünü açmayı hedefliyor.

Şirketin kurucularından Diego Farias'ın da açıkladığı gibi Amuse'un verdiği ücretsiz hizmet, herhangi bir plak şirketine bağlı olmayan sanatçıların kendi müziklerini, Spotify, Apple Music ve Deezer gibi platformlara daha kolay ulaştırabilmesini sağlıyor. Bu süreçte şarkıların telif hakları tamamen sanatçıda bulunuyor. Benzer servislere baktığımızda ise Amuse gibi platformların sanatçıların teliflerinden kendine pay aldığını görüyoruz.

Amuse ayrıca, dinleme alışkanlıklarını ve müzik tüketimini de analiz ederek sanatçıyı doğru plak şirketine ulaştırmayı da hedefliyor. Bu arada Amuse'un yönetim kurulunda, Sony Music International'ın eski Başkanı ve CEO'su Edgar Berger ile eski Warner Music Group yönetim kurulu üyesi Jörg Mohaup da yer aldığını belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.