Google, Android TV destekli bir hoparlör için JBL ile iş birliği yaptı

Google, Android TV destekli bir hoparlör için JBL ile iş birliği yaptı

Google, JBL ile yaptığı ortaklıkla standart bir müzik sistemine dahil oldu. Bu yeni ürüne JBL Link Bar ismini veren ikili, denkleme Google Asistan'ı eklemeyi de ihmal etmedi. Oturma odası için tasarlanan JBL Link Bar, bir müzik çalar işlevi görmenin yanı sıra Android TV'yi de çalıştırıyor. Üstelik kullanıcılar Google Asistan entegrasyonu sayesinde cihazı sesli komut ile yönetebiliyor.

Evde kullanılabilecek eğlence ürünleri için oldukça kullanışlı bir format sunan ikili, aynı zamanda Sonos'un Alexa destekli ürününe de rakip oluyor. 6 Haziran'da Sonos'un piyasaya sürmesi beklenen JBL Link Bar benzeri ürününün detayları FCC dokümanlarında belirtilmişti.

Sound bar serisinde yer alan Playbar ve Playbase ürünlerini güncellemeyi planlayan Sonos, güncel üründe Alexa entegrasyonu ve doğrudan HDMI bağlantısı özelliklerini de kullanıcılara sunacak. Böylece yeni Sonos soundbar TV'yi doğrudan yönetebileceği gibi sesli komut özelliğini aktif hale getirebilecek. Soundbar'ın etkinlik davetinde kullanılan görseller ise tüm cihazları kontrol edecek bir kumandayı işaret ediyordu. Dolayısıyla Sonos'un ürünün Amazon’un Fire TV platformunu çalıştırması ya da TV üzerinde izlediğiniz ve dinlediğiniz içerikleri yönetmesi de beklenebilir.

Google şimdilik Sonos ile rekabet etme konusunda JBL'i seçmiş olsa da; yakın zamanda Google'ı başka isimlerle de görmemiz mümkün. Zira şirket bu ürünü tanımlarken şu ifadeyi kullanıyor: Tamamen Asistan odaklı bir hoparlör ve Android TV deneyimi sunan hibrid cihaz serilerinin ilki.

Görünen o ki; Google'ın bu alandaki çalışmaları JBL ve JBL Link Bar  ile kısıtlı değil.

Google'ın JBL ile oluşturduğu JBL Link Bar'a baktığımızda ise Asistan tarafında “Hey Google” komutunun çok daha ötesinde çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Google Asistan, sesli komutla  YouTube'taki içerikleri ve diğer medyaları yönetmenin yanı sıra Link Bar'dan müzik de çalabiliyor. Üstelik bu eylem için TV'nin açık olması dahi gerekmiyor. HDMI ile bağlanma özelliğine sahip olan JBL Link Bar'da sesli komutlarla TV'den filmlere, oyun konsolundan başka cihazlara geçiş yapmak da mümkün. Ürünü satın almak isteyenler için ürün fiyatlarının henüz belli olmadığını belirtelim. Ancak Google'ın ifadesine göre JBL, Link Bar'ı bu Güzün sonlarına doğru satışa sunacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.