Akademik makale reklamlarının yer aldığı birçok video YouTube'dan kaldırıldı

Akademik makale reklamlarının yer aldığı birçok video YouTube'dan kaldırıldı

Yüzlerce YouTube kanalı, BBC'nin yaptığı bir araştırmanın sonucunda, öğrenciler için makale hizmetinin yaygın bir şekilde tanıtımını yapan ve öğrencilerin okulu aldatmalarına neden olan videolarını platformdan kaldırdılar.

Geçtiğimiz hafta BBC, 250'den fazla YouTube kanalının çaresiz öğrencilere denemeler satan EduBirdie adlı bir Ukraynalı şirketi desteklediğini belirten bir soruşturma yayınladı.

Yüzlerce YouTube kanalı, izleyicilerine "sınıflarını geçmenin kolay ve ucuz bir yol" olduğunu söyleyen reklamlar yayınladı. BBC'ye göre bu videolar, 700 milyondan fazla kez görüntülendi.

BBC'nin soruşturmasının ardından YouTube, reklam politikalarına uymayan bu videoların tespit edileceğini ve kaldırılacağını belirtti. Her ne kadar makalelerin satılması yasa dışı olmasa da YouTube'un bu reklamlar için kanal sahiplerine ödeme yapması gerekiyor. Ayrıca makale satın alınan siteler legal olsa da bu makaleleri direkt olarak ödevlerde kullanmanın sonuçları, yabancı öğrenciler için ülkeden sınır dışı edilmeye kadar varabiliyor. Söz konusu videolar, YouTube'un içerik politikalarında yer alan "Akademik Yardımlar" kısmını da ihlal ediyor.

Örneklere baktığımızda YouTube'un reklam yayınları konusunda hala çeşitli önlemler alması gerektiğini anlayabiliyoruz. Durum böyle devam ettikçe, hem kullanıcılar hem de video yükleyenler için sorunlar devam edecek gibi duruyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.