Google Chrome'un yeni sürümünde otomatik oynatılan videolar engellenebilecek

Google Chrome'un yeni sürümünde otomatik oynatılan videolar engellenebilecek

Özellikle sosyal medya hesaplarının ana akış sayfasında dolaşırken aniden açılan videolar, birçok kullanıcıyı rahatsız etmeye devam ediyor. Google Chrome'un yeni sürümüyle ise otomatik olarak açılan videolar tarihe karışacak.

En yeni güncelleme olan 66 sürümü, Chrome'da otomatik olarak oynatmayı durduran video ayarlarını içeriyor. Google, bu değişiklikleri aşamalı olarak kişiselleştirilmiş bir şekilde yayınlıyor. Böylece Chrome, hangi sitelerde, hangi videoların engellenip engellenmemesi gerektiğini ayarlayabiliyor. Bu özellik, yeni bir siteyi ziyaret ettiğinizde videoların otomatik olarak çalışmasını engelleyecek.

Bir sitede geçmişte herhangi bir videoyu otomatik olarak oynatmayı kabul etmediyseniz, Google bunları hatırlayacak ve o sitedeki ayarlarınız daha sonra da geçerli olacak. YouTube'da ise bir video oynattıysanız, otomatik olarak oynatmaya devam edecek. Bu özelliğin, Chrome'un 64 sürümündeki "tüm siteyi sessize al" özelliğinden daha farklı olduğunu da hatırlatalım.

Eğer tarayıcı olarak Chrome'u kullanmıyorsanız ve geçmişinizde çok fazla sayfa bulunmuyorsa, muhtemelen daha fazla "otomatik oynatma" ile karşı karşıya kalacaksınız. Platformu kullanmaya başladıkça ve seçeneklerinizi kendiniz belirledikçe, sayfalarınızdaki özellikler de ona göre şekillenecektir.

Google, bu özelliklerin yanında Windows 10 kullanıcıları için de yeni özellikler test ettiğini açıkladı. Ancak bu özelliklerin hangi sürümde karşımıza çıkacağı ise henüz belli değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.