Google, geliştiriciler odağında Google Maps'i yeniliyor

Google, geliştiriciler odağında Google Maps'i yeniliyor

Google, geliştiricilerin kullanımına uygun Google Maps uygulamasına büyük bir güncelleme getiriyor ve uygulamaya yeni bir isim veriyor. Geliştiriciler tarafından kullanılan Google Maps'in adı bundan sonra Google Maps Platform olacak.

Mevcut güncelleme son yıllarda platformdaki en büyük değişikliklerden biri olacak. Bu değişiklik, Google Maps geliştirici tekliflerini ve Google'ın bu API'lara erişim için ücretlendirmesini büyük ölçüde kolaylaştıracak olsa da 11 Haziran’dan başlayarak tüm Google Maps geliştiricilerinin geçerli API anahtarına sahip olması gerekecek ve buna göre Google Cloud Platform hesabı oluşturulacak.

Bu yeni girişimin bir parçası olarak, Google şu anda sunduğu 18 ayrı Google Haritalar API'sını yalnızca üç ana ürünle birleştiriyor: Haritalar, Rotalar ve Yerler. Burada geliştiriciler için iyi haber diyebileceğimiz kısım, Google'ın mevcut kodlarının hiçbir değişiklik olmadan çalışmaya devam edeceğine söz vermesi. Bu güncellemenin bir parçası olarak Google, bu API'lara nasıl erişileceğini de değiştiriyor.

Google hem standart hem de premium seçenekleri sunuyor, ancak ileriye yönelik olarak, yalnızca geliştiricilere 200 dolar değerinde ücretsiz aylık kullanım sağlayan tek bir teklif de sunulacak.

Bu arada hatırlatalım bu yılın başlarında Google, "Haritalar" verilerinde gerçek dünya oyunları oluşturmak isteyen oyun geliştiricileri için bir program başlattı ve bugün, varlık takibi ve birlikte seyahat için benzer çözümleri de açıkladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.