Turkcell'in yerli arama motoru Yaani, artık web üzerinden de kullanılabiliyor
Teknoloji

Turkcell'in yerli arama motoru Yaani, artık web üzerinden de kullanılabiliyor

2017'nin ocak ayında tanıtımı yapılan ve mobil olarak kullanıma açılan Turkcell'in yerli arama motoru Yaani, artık web üzerinden de kullanılabiliyor.

Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu'nun twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyurulan Yaani'nin web arayüzü responsive olarak mobilden de çalışıyor.

Standart arama dışında görsel arama, haber arama, harita servisi ve video arama özellikleri de bulunuyor. Arama sonuç sayfasındaki müzik arama linkine tıklanıldığında ise direkt Fizy anasayfasına yönlendirilme yapılmış.

Artık web üzerinden kullanabileceğiniz Yaani'yi mobilde de kullanmak istiyorsanız, uygulamayı iOS cihazlarınız için App Store'dan, Android cihazlarınız için Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Güncelleme: Biraz önce Turkcell tarafından paylaşılan basın bülteninde yer alan bilgiler şu şekilde;

 • Yaani'nin 2 milyon aktif kullanıcısı var.
 • Yaani üzerinden şimdiye kadar 125 milyon arama gerçekleştirildi.
 • Yaani 5 ay önce kuruldu.
 • Yaani uygulaması yayınlandığı ilk 9 günde 1 milyon kez indirildi.
 • Yaani uygulaması toplamda 4.5 milyon kez indirildi.
Yorumlar (9)
 1. Güzel olmuş Yaani

 2. Yamaç Yamaç

  Yerli ?!

  1. Yüzde yüz yerli diye birşey yok tabi ki. Bu çalışma Türkiyede yapıldı türkler yaptı diye yerli diyorlar. Tutsun da Türkiye araöa motoru pazarından yüzde 5 pay alsın o zaman helal olsun diyeceğiz.

   Ama bizimkilerin arama motoru kelimesinden anladığı sadece arama yapılan site oluyor. Halbuki bu yan ürünlerle birlikte koskoca bir ekosistem.

 3. Sonuçlar cidden berbat, umarım gelişir... ama buna gerçekten isim de lazım :)

 4. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Logoyu (doodle) yapan arkadaş paint terk sanırım.

  https://media.taramacdn.com/doodle/20180426/YaaniDoodle.png

 5. Yerli mi?

 6. Güzel olmuş. Örnek sözcükler üzerinden yaptığım aramada, Google’ın çöp olarak sunduğu ilk sıra sonuçlarının Yaani’de yer almadığını gördüm. Faydaya dayalı yeni bir algoritma geliştirmiş gibi duruyor. Hayırlı olsun diyelim.

 7. ücretsiz bir scripti alıpi google üzerinden arama yapıyorum diye yutturmaya çalışıyorlar inanamıyorum, gerçi burası Türkiye!!!