99 milyon dolarlık Litecoin transferinin maliyeti sadece 0.4$
Kripto Para

99 milyon dolarlık Litecoin transferinin maliyeti sadece 0.4$

Reddit'te paylaşılan Litecoin transferi geçtiğimiz cuma gününün en çok konuşulan konularından biri oldu. Bu kadar gündem olmasının oldukça haklı sebepleri vardı çünkü kime ait oldukları bilinmeyen iki hesap arasında gerçekleşen 99 milyon dolarlık bir transfer söz konusuydu. Bu kadar büyük miktarda paranın tek seferde transfer edilmiş olması, bu transferin sadece 2.5 dakika sürmesi ve tüm bu işlemlerin maliyetinin sadece 0.4$ masraf çıkarmış olması bu kadar çok konuşulmasının en önemli nedenleri.

Coinmarketcap verilerine göre şu anda 8.3 milyar dolarlık değeri ile en büyük 6. kripto para konumunda olan Litecoin, bir çok alternatife göre oldukça hızlı ve düşük maliyetli para transferi imkanı sağlıyor. Daha önce detayları ile Litecoin'in neden bu kadar ilgi gördüğünü paylaşmıştık. Litecoin kurucusu Charlie Lee'nin daha önce Litecoin'i kurma amacına yönelik söyledikleri her şeyi oldukça net olarak açıklıyor aslında.

Charlie Lee Mart 2017’de katıldığı bir konuşmada şöyle bir açıklamada bulunmuştu: “Vizyonum her zaman bitcoini tamamlayacak bir şey yapmaktı, yarışmak değil. Bitcoin bankalar arasındaki milyonlarca dolarlık hareketleri karşılayabilir, ev ve araba almak gibi işlemlerde kullanılabilir. Gerçekten güvenli. Litecoin ise daha küçük şeylerde kullanılabilir.”

Her ne kadar magazinsel gibi gelse de bu kadar büyük bir para transferinin geleneksel bankacılık yöntemleri ile nasıl gerçekleşeceğini oturup düşünmemiz gerekiyor. Atılan imzalar, ödenmesi gereken yüklü komisyonlar ve dahası... İşte Reddit'te bu konuşmalar bu transferin neden önemli olduğu ve kripto paraların hayatımıza ne gibi olumlu yansımalarının olacağı, hayatımızı nasıl kolaylaştıracağı yönündeki mesajlardan oluşuyordu.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın.

Görsel Kaynak: Deposit Photos

Yorumlar (3)
 1. Beytullah Beytullah

  valla ben withdrawal yaparken çok uzun sürüyor. nerdeyse 1 günü bulabiliyor bazen. hareketli piyasada terste kalma ihtimali yüksek. bunun yerine benim favorim xrp maksimum 5 dk

 2. Mustafa Kahraman Mustafa Kahraman

  O kadar çok coin var ki, hepsinin özelliklerini detayını bilmek imkansız denilebilir hele de hergün bir yenisinin çıktığı bir ortmda.

  Mesela herkes Bitcoin 21milyon var o yüzden değerli diye düşünüyor, ama bir bitcoin 100milyon satoshi den oluşuyor.

  Mesela bazı coinlerde transfer ucreti yok (IOTA), tabii burada akla hemen "free is a lie" geliyor. Google da bi aramak lazım Aral Balkan yıllar önce konuştu bu konuları.

  Benim beğendiğim başka bir tayfa var Stellar aynı zaman da Ripple in eski kurucularından bir kişinin başında olduğu stellar bence çok başarılı bir coin nedense şu ana kadar pek fark edilmemiş bir coin işlem süresi 3-5sn, saniye de 1000 işlem yapabiliyor, işlem ücreti de 0.00001 XLM bir xlm = 0.3 civarinda suanda artık işlem fiyatını siz düşünün. Ayrıca kullanımı çok kolay eğer bir ico düşünüyorsanız kesinlikle Stellar tavsiye ederim. Şahsen kendi projemde (üzerinde çalışıyorum) stellar networkünü kullanıyorum.

  Konu kripto paralar olduğunda mutlaka projenin white paperini okuyun ve github hesaplarında ki hareketi takip edin derim benim gibi verge yatirimi yapip bu işi acı yoldan ogrenmeyin :)

  Sevgiler...

  1. Türk Coiner Türk Coiner

   Verge yatırımında neden hüsran yaşadınız?