HAVELSAN'dan yerli iletişim platformu: İletee
Mobil

HAVELSAN'dan yerli iletişim platformu: İletee

Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'ndeki 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'ninde açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, milli ve kriptolu bir mesajlaşma ve görüşme platformu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. WhatsApp benzeri bir çözüm sunacak olan İletee adındaki platform, güvenlik konusuna odaklanacak.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz Şubat ayında PTT’nin milli mesajlaşma uygulaması olan PttMessenger'dan sizlere bahsetmiştik. İletee ile WhatsApp'ın özelliklerinden daha fazlası sunmayı hedefleyen HAVELSAN, mobil iletişim platformlarının sunucularının Türkiye'de olacağını da belirtti.

Yıl sonuna kullanıma sunulacak

Söz konusu platformun cep telefonunun içindeki güvenli bir alanda donanıma gömülü bir işletim sistemi üzerinden çalışacağını anlatan Atalay, dışarıdan cep telefonu ele geçirilse ya da hacklense dahi haberleşmenizin güvenli hale geleceğini belirtti. Ürünün prototipinin hazır olduğunu, yıl ortasında tanıtılacağını ve yıl sonunda ise kullanıma sunulacağını da ekleyelim.

Bilişim ve iletişim teknolojilerinin yazılım ve donanım boyutu olduğun belirten Atalay, her ikisinde de güvenlik riski bulunduğunu sözlerine ekledi. Donanım alanında rekabetçi üretim yapabilmenin önemli olduğunu ifade eden Atalay, üretimde miktarın önemli olduğunu dile getirdi.

Bir üründen 100 tane yapmakla 100 milyon tane yapmanın maliyetinin aynı olmadığını da sözlerine ekleyen Atalay, Çin'de üretim maliyetinin daha ucuz olması nedeniyle doğal olarak donanım üretiminin de oraya kaydığını da belirtti. Son olarak Atalay'ın üretimin Çin kaynaklı olmasının önemli bir tehdit ve tehlike oluşturduğunu vurguladığını da ekleyelim.

Mesaj gönderme, sesli görüşme, görüntülü görüşme, e-posta, konum paylaşma, görüntüleme, not alma ve saklama gibi özelliklere sahip olacak olan yerli iletişim platformu İletee, yerli bir cep telefonu üreticisi ile birlikte pazara sunulacak.

Yorumlar (5)
 1. Mahmut Mahmut

  yerli instagramıda yaptılar. ModaSky destek olmaya devam. Gelişen bir proje

 2. Mehmet Anka Mehmet Anka

  Yapsalar ne olur kim kullanacak burasi Cin degil onemli olan yaptiginiz projeleri tum dunyaya sunmak ve dunya pazarinda yer edinmek whatsapp viber skype gibi Kendimizi gelistirip disa acacahimiza ice kapatma projeleri sunuyorlar yerseniz tabi Bunlar heo goz boyama bos isler

 3. Hsynvrl Hsynvrl

  Anlamadılar, anlayamıyorlar anlayamayacaklar kendiniz için değil diğerleri için hizmet geliştirmek zorundasınız. Dünyaya satabildiğiniz sürece ürününüzün bir anlamı var. Tehdit olarak gördüğünüz ürünlerin hiç biri iç pazar düşünerek tasarlanmadı.

 4. Adı güzel. Maksadı da daha güvenli bir mesajlaşma platformu oluşturmak. Önce burada çıkacak, kullanılacak ki sonra ihtiyaca göre uluslararasılaştırılır. Fransa da kendi yerli mesajlaşma uygulamaları yapmaya başladı. Rusya, Hindistan, Çin değil; daha birçok ülkede ya zaten böyle ürünler var ya da çalışmaları yapılıyor. Biraz araştıran öğrenir..

  Köstek olanları anlamak zor. Ülkede yapılan her şeye bir kılıf bulabiliyorlar. O zaman otur sen yap! Ama bil ki, sen de olur da bir şey yaparsan, senin gibiler de senin yaptığına bir kılıf bulacak...

 5. isminden bile çakma olduğu anlaşılıyor