PttMessenger: PTT'den milli mesajlaşma uygulaması!
Mobil

PttMessenger: PTT'den milli mesajlaşma uygulaması!

Ülkemizin milli posta-telgraf kurumu PTT, şimdi de mobil mesajlaşma uygulaması geliştirdi. Başbakan Binali Yıldırım, biraz önce Bakanlar Kurulu Toplantısı sırasında PttMessenger ile Hatay'daki Harekat Merkezi'ne hitap ederek bu uygulamayı resmi olarak da kullanmış tanıtmış oldu.

messenger.ptt.gov.tr adresinden görebileceğiniz üzere PttMessenger hem iOS ve Android hem de masaüstü sürümleriyle kullanılabilecek. Güvenliği dünyaca ispatlanmış metodoloji ve teknolojilerle geliştirildiği belirtilen uygulamaları henüz indirmedik ancak ortaya konulan Ulaştırma Bakanlığı nezdinde milli bir uygulama geliştirildiğini gösteriyor. Tamamen millî mühendislik kabiliyetleriyle geliştirildiği vurgulanan uygulamaların ne kadar kullanıcı yakalayacağı ve PttMessenger'ın nasıl pazarlanacağı ise başlı başına bir soru işareti.

Şu anda PttMessenger'ın uygulama mağazalarında olmadığını belirtelim. Sadece Android uygulamasına Android (.apk) şeklinde link verilmiş durumda. Masaüstü sürümler için verilen sayfaya da maalesef erişemiyoruz.

Haberimizi güncellemeye devam edeceğiz. Yorumlarınızı da merakla bekliyoruz...

Yorumlar (47)
 1. Amacına uygun kullanılmayacağından adım gibi eminim. İnsanların kiminle ne konuştuğu kayıt altına alınacak. Ve bu konuşmalara göre fişlenecekler. Üzerine para verseler kullanmayacağım bir uygulama.

  1. Ayhanbaris Ayhanbaris

   benzer cekincelerim var...

  2. Yusuf Er Yusuf Er

   Sadece bu amaç için yapıldıysa niye Ptt eliyle piyasaya sürüp devlet olarak biz böyle bir şey yaptık desinler. Kötü niyetli kullanıcılar bunun bir devlet ürünü olduğunu bile bile niye kullansın. Biraz mantık lütfen.

   1. Kötü niyetli kişiler kullanmasın diye herkes güvenle kullansın diye olmasın

  3. Bu tezlerinize binayen yazıyorum; Facebook messenger sanki çok mu farklı sanki?

   Ayrıca Türkiye'de Emniyet birimleri talep etmesi halinde Facebook anında paylaşıyor kimin ne halt ettiğini..

   Sanırım siz sadece devlet projesidir diye kullanmama taraftarısınız zira IT sektörü ile yarım-yamalak bilgilere sahip olup, sadece işin siyasi tarafı ile yorum yaptığınızı düşünüyorum.

   1. Facebook ve Whatsapp devlet eliyle bir iş yapmıyor ve biz milliyiz diye ortaya çıkmıyor. Özel bir şirket. Ve milliyiz diye ortaya çıksalar sonuna kadarda haklılar, çünkü adamlar bizim şuan kullandığımız yazılımları yazan insanlar.

    Facebook benden elde ettiği bilgileri Türkiye iç politikasında kullanamaz. Gelip burda siyasi bir parti kurup bu bilgileri kullanmaz. Ama bunu hükümetin yapması, devletin bilgi toplaması çok riskli.

    Türkiye standartlarına göre gayet iyi bir yazılımcıyım. Fullstack Javascript Developer'im. Backend, frontend, ve mobil uygulamalar yazmaktayım. Yeni yeni türkiyede popülerleşen React Native, Angular 5 , Nodejs ve hatta çoğunun duymadığı Polymer, Flutter, Google Cloud, Firebase vb teknolojilere son derece hakimim. Bunlar bildiklerimden sadece birkaçı.

    Yıllardır bu işin içindeyim ve neyin nasıl döndüğünü çok iyi biliyorum.

    Ha şunuda biliyorum, bir Google yazılımcısının %1 i değilim. Haddimi biliyorum. Çünkü bu kullandığımı teknoljileri yazan adam onlar.

    Bence siz "Milli" damgasına fazla kapılarak bunun eleştirilemeyecek olduğunu düşünüyorsunuz. Gayet eleştiririm ve sonuna kadarda haklıyım eleştirimde. Türkiyede herşey rant. Yandaşlar zengin ediliyor, yandaşlara kaynaklar çıkartılıyor, milyarlarca dolar havada uçuşuyor.

    Bunu kim başa gelse yapıyor, bu yüzden derdim siyasi değil. Sağcısıda gelse başa,solcusuda aynı şeyi yapacak. Zaten hiç bir zaman devlete bu yüzden güvenmem.

   2. Katılıyorum Fatih'e.

    Ayrıca, web ve mobil teknolojilerinin hepsine "son derece hakim" olduğunu söyleyip, peşine "Ha şunuda biliyorum, bir Google yazılımcısının %1 i değilim" demendeki tezatlıkla, bu olaya yaklaşımın ve sunduğun gerekçelerdeki tezatlık aynı.

    Diğer yazdığın yorumları da okuyunca, aslında şu cevabı vermek için harcadığım zamana üzülmeye başladım.

  4. 20 Milyar dolara alınan WhatsApp ücretsiz ve reklamsız şekilde halka sunulurken kesinlikle insanların iyiliği düşünülüyordur. Veya Apple Sizin parmak izi ve yüz tarama verilerinizi saklarken. Akıl alacak bir durum değil yaptığınız

   1. Ferit o kadar şey bildiğini yazmışsın ama daha "de" "da" nerede ayrı yazılır nerede bitişik yazılır bunu bilmiyorsun.

    sonuna kadarda değil sonuna kadar da

    Ha şunuda biliyorum değil Ha şunu da biliyorum

    Sağcısıda gelse başa,solcusuda değil Sağcısı da gelse başa, solcusu da

    Kapiş?

 2. Bu uygulamanın bir benzeride Turkcell Yaani uygulamalasıdır. Kimin ne aradığı takip ediliyor. Ve özellikle yandaş arama sonuçları ön planda tutularak insanları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışıyorlar. Aklı olan bunları kullanmaz. "Milli" damgası altında pazarlanarak insanlara güven verilmeye çalışılıyor. Alakası yok.

  1. Bünyamin Bünyamin

   elin gavuru seni takip ederken dinlerken sesin çıkmıyor watsapa ne kadar güveniyorsun paranoya olmaktan aklınızı yitirmişsiniz

   1. Alper Kartal Alper Kartal

    Gerçekten Türk milleti kadar paranoya bir millet görmedim.

   2. Yurttaş Yurttaş

    Whatsapp'ta "end-to-end encryption" (uçtan uca şifreleme) var. Ne Amerikan Devleti, ne Facebook ne de WhatsApp şirketi atılan mesajları takip edebilir. Mesajı alan ve gönderen hariç kimse erişemez mesajlara.

   3. Yurttaş arkadas. çok cahilsin ya :) adam kendi yaptigi WhatsApp da ki yazismalari okuyamayacak he? komiksin :) whatspp in ayarlarında zaten mesajlarını okuduğunu ve ona gore facebook da reklam dikip cikmasini istiyor musun diye bir ayar var

 3. Son olarak bu uygulamayı milli imkanlarla geliştirdik diyen hükümet şunlara bi cevap versin görelim.

  1- Hangi milli dil ile yazıldı? Var mı bi milli dilimiz? Java, Swift kullanmanın millilikle ne alakası var?

  2- Hangi milli işletim sistemimizde kullanılacak? Android, Ios, Windows, Osx'de çalışmasının millilikle ne alakası var?

  3- Hangi milli notification alt yapısı kullanıldı? Varmı bi open source notification kütüphanemiz dünyaca tanınan?

  4- Hangi milli socket altypısı kullanıldı?

  5- Hangi milli mail servisi kullanıldı?

  6- Hangi milli tasarım programı ile tasarlandı? Varmı Photoshop, Illistrator gibi milli bir programımız?

  Eminim bu uygulamanın sadece %1 i millidir. Oda yazılımcı emeğidir.

  1. güzel kardeşim, zerre kadar akıl, zerre kadar mantık!

   milli arabayı yapmak için demiri, alüminyumu, plastiği, teker yapmak için kavucuğu... miilli silah yapmak için barutu, milli helikopter ve uçakta kullanılacak yakıtı yeniden mi icat edecekler?

   o zaman daha derine inelim, tüm bu sistemleri kullanmak için gereken internetin de milli olarak yeniden yapılması gerekir....

   hmm

   milli insan yapmak için de gen olayını sıfırdan oluşturmak gerekir. eminim senin bu konuda sayısız makale ve araştırman vardır. Yoksa niye laf olsun diye konuşasın.

   neyin kafasını yaşıyonuz arkadaş...

   1. En azından milli bir uygulama yapılıyorsa adı bu milletin resmi dili olan "Türkçe" konur. asıl uygulamanın adını PttMessenger koymak neyin kafası?

  2. Alper Kartal Alper Kartal

   Ağır saçmalamışsın :D

 4. Yusuf Er Yusuf Er

  Başlığın sonundaki ünlem işareti ne demek?

 5. Anonymous Anonymous

  End to end encryption desteği sunmadıkları sürece kullanılması sakıncalı...

 6. Daha konunun başlığından ne tarz yorumlar geldiğini tahmin ettim.. Tam da düşündüğüm gibi olmuş.

  Öncelikle milliden kasıt memleketimizin yazılımcılarından, türkçe arayüze sahip olması ve algoritmanın, yazılımın Türkiye'de üretilmesidir. "Yazılım dili bize mi ait" vs gibi serzenişte bulunduğunuzda "yaptınızda kullanmadık mı" sorusu gelecektir. Arkasından "efendim imkan mı veriyorlar vs" bunlar boş konuşmalar.. Ne imkansızlıkta neler yapıldığına yüzlerce yıldır şahitlik ediyoruz.

  Diğer yandan "efendim takip edecekler vs." siz google'un ve facebook'un her hareketinize kadar, hatta seslerinize ve görüntülerinize kadar takip ettiğinizin farkında değilsiniz herhalde. Devletin tamamiyle yöneldiği amaç bu olsa zaten bu PTT ismi altında çıkmazdı.. Bir start-up gibi gösterecek kadar akıllılardır merak etmeyin.. "imkan mı var vs" diyenlere ise bir diğer cevabım: teknolojik gelişimlere ve girişimlere katkı sağlamadığınız sürece sizlere katkı sağlanmasını beklemeyin.. Ne demişler? " Çalma kapını, çalarlar kapını.."

  Boş serzenişler bunlar.. Her nimetten faydalanıp da ondan sonra "bu bizim mi şu bizim mi kiiiiiii milli olsinnnnn" diyenler lütfen kendinizi geliştirin artık... Yapın arkadaşlar siz yapın.. Bu mühendisler vb. sanki yerin altında mı yetişti?

  1. Zırıl Zırıl cahilsiniz.

   Devlet Bayraktar grubuna AKP kurulduğundan bu yana fonluyor. 2012'den beri yüzlerce milyon dolar parayı, her türlü satın alma garantisini bana da verseler ben de geliştirirdim en milli projeleri.

   Siz hayatınızda kafanızı kumdan çıkartıp dışarıya baktınız mı hiç?

   Neymiş, seni kim tutuyormuş?

   Arkadaşım tohumun kaliteli de olsa toprakta sıkıntı var. Madem olaya senin mantığınla yaklaşacağız. Devlet niye çıkarıyor milli projesini?

   Telegramı devlet mi çıkardı, faebooku devlet mi çıkardı, wechati devlet mi çıkardı?

   Devlet bu kafayla aslında kendi mühendislerini,girişimmcilerini dünyaya rezil etmekte kendini de komik duruma düşürmektedir.

   Bırakın bu her şeyin önüne milli etiketini yapıştırmayı.

   Siz treni kaçıralı çok oldu. Şu yorumların kalitesizliğinden, vizyonsuzluğundan zaten bir şey çıkmayacağı belli.

   Daha 500 tane şey sayarımda burası yeri değil. Hevesli gençlerin canı sıkılmasın.

   1. Yanlış anlama ama sen ancak yorum geliştiricisi olursun:)

   2. Monsera Monsera

    telegramı evet devlet çıkardı ama siz öyle olduğunu anlamadınız. facebook'u devlet çıkardı ama size öyle lanse edilmedi. Twitter da devlet eliyle yürüyor ama siz "acaip süper özgür medya ortamı" olarak biliyorsunuz.

 7. Yusuf Ali Yusuf Ali

  İstihbaratçılık oynamak yerine burada bir fırsat var mı diye düşünmek lazim. Bunlar ekosistemi geliştirecek çok güzel hareketler. Devlet maliyeti ve pazarlamasını üstlenmiş.

  - Ptt nin bu alt yapısına uygun yeni çözüm ve fikir üreten yazılımcilarimiz mutlaka çikacaktir , çikmalidir.

  Öyle güzel yerel özellikler eklenir ki belki diğerlerini bırakip bunu kullaniriz.

 8. Mustafa Mustafa

  Bu programa çamur atan arkadaşlar whatsapp ve facebook kullanmıyor mu !? Yok devlet 'in bilgilerimiz bilinir endişesi de neyin nesi !? Facebook whatsapp vb programlar sizin bilgilerinizi kullanmadığını mi sanıyorsunuz. Her ikisi de devlet destekli programlar.. Cahil cahil konuşmayalım da bazı şeylere destek verelim. Elin malı kıymetli kendi malımız kıymetsiz olmasın. Milli duygularınızı gömmeyin gün yüzüne çıkartın. Üretici olalım tüketici olmayalım.

 9. Amaç ne, neden geliştirilmiş böyle bir uygulama? Devlet eliyle neden böyle bir uygulamanın geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuş? Verilerin şifrelendiğini, yazışmaların dinlenilmediğini, herhangi bir sunucuda yedeklenmediğini nasıl güvence altına alacaklar? Evet, WhatsApp'da Facebook'da yazdığımız her şeyi dinliyor olabilir ama ikisi de kalkıp yazdığımız mesajdan dolayı bir yaptırımda bulunamaz. Ama bu uygulamada yazdığımız herhangi bir şeyin birilerinin canını sıkması durumunda ertesi gün karga tulumba hapse atılmanız oldukça yüksek bir ihtimal.

 10. Saçma bir yatırım. Destekleyen arkadaşlar türkiyenin durumundan haberi olmayan olduğunu düşünüyorum.

 11. Bilirkişi Bilirkişi

  Şöyle bir şey deneyebilirsiniz. Whatsapp tan ABD nin devlet büyüklerine argo kelimeler yazın. Sonra da bu uygulama da aynısını yapın farklılıklar ortaya çıkacaktır :)

 12. Herkese cevap...Uzay boşluğunda yüzlerce yıl önceki ses titreşimlerini bile deşifre edildiğini biliyor muydunuz. Boşuna ter dökmeyin her türlü haberleşme araçları mekiklerce okunup işleniyor. Buda kapak olsun.

 13. İskender İskender

  Reklam kimliğinizi sorgulayarak ne kadar dinlendiğinizi veya takip edildiğinizi öğrenebilirsiniz , Kaldıki yapay zekanın onca kişiyi takip etmesi grafik oluşturması zor olmasa gerek. Hiçbir uygulama güvenli değil. Diğer takip eden uygulamalardan farkı biri harcamaları konu edinirken diğeri ağırlıklı olarak siyaseti ve ideolojileri takip eder kazanınca.

 14. Zaten 1 gün dayanmış şuanda yanıt vermiyor, ölçekleme hatası yapılacağını tahmin etmiştim ki öyle de oldu 1 günde gitti şuanda siteleri çalışmıyor...

 15. Çoğu yorum çok ütopik. Öyle ki sanki evvelde her kurum her ay bir inovasyon yapıp uygulama yayınlıyor da PTT bunların gerisinde kalmış!

  Ama her şey bir tarafa PTT Messenger yerine TR temelli bir isim uygulamanın "Millî" olarak pazarlanması için elzemken bunun atlanmış olması garip.

 16. Bazen kendime kızıyorum; "oğlum delimisin neden desteklemiyorsun böyle şeyleri, vatan hainimisin" diye soruyorum.

  Sonra, "boşver, senmi yedin rüşvetleri, milletin parasıyla senmi gemicikler aldın" diyorum geçiyor.

 17. Turgut Aydın Turgut Aydın

  Bunu eleştirenler harbiden beyin problemi yaşıyor. İşim gereği tüm mesajlaşma uygulamalarını indirmişliğim var.

  Turizmciyim. İrandan turist anlaşması yaptım. Adamların bana dediği şey iletişimi telegram üzerinden gerçekleştireceğiz.

  Korede anlaşma yaptım. İletişim kakaotalk...

  Tayland ile anlaşma yaptım. İletişim Line....

  Adamlara neden whatsapp kullanmıyoruz diyorum. İşine gelirse diyor.

  Milli yerli bir uygulama bu. Bugün açılsın indirir tüm herkese indirtirim. Fişlenecekmişiz falan filan. Dünyaya yayılsa da seni beni değil dünyayı fişlesek. Ben bu projede iran ve taylandı ikna ederim. Kore aşırı milliyetçi uygulamayı indirtmez.

  Yaani için eleştiri yapan arkadaşlara naver.com a bakmalarını tavsiye ederim.

 18. bylock yalanıyla 10 bin insanı mağdur eden güvenilir "devlet" yerli dediği yazılıma "messenger" adı vermiş. Damat artık Doğan grubu ceo'suyal rahatça mesajlaşabilir. Böylece kimin eli kimn cebinde kimse bilemez.

  1. ByLock devletin değildi. Devlet programı kırdırttı o şekilde yazışmalar ortaya çıktı.

 19. Fikiralemi Fikiralemi

  Pttyi ve devletimizi tebrik ediyorum.

 20. Selçuk Özdemir Selçuk Özdemir

  https://mesibo.com/source-code.html al değiştir kullan. Milli mi dersin ne derse de.. uğraşmalarına gerek yoktu bu kadar...

 21. https://eksisozluk.com/pttmessengerin-yuzde-yuz-yabanci-cikmasi--5564647?a=popular

  Burdan bu uygulamayı savunanlara şunu bırakıyorum. Daha da konuşacaklar mı merak ediyorum? Bir halk düşünün çobanından okumuşuna kadar zırh cahil olsun. Webrazziyi takip edenlerin eminim çoğunun mühendislik diploması, çok üstün ünvanları vardır. Ama yıllardır bu ülkede yaşayıp halen bu ülkeyi, partilerini, yöneticilerini, zihniyetini anlayamamış olmaları, zırh cahil olduklarını gösteriyor.

 22. Vatan millet edebiyatı yapanların hepsini susturacak bir bilgi geldi. Uygulamanın koduna girdiklerinde Zebra Messenger isimli hazır bir yaızlım paketi olduğunu öğrendiler, görüntüler yayınlandı.Birileri PTT'yi ve Başbakan'ı kandırmış. Türkiye'de milli haberleşme uygulaması yapılamaz, nokta. Aynen Turkcell'in Yaani arama motorunun yurt dışından satın alınmış olduğu gibi... Parmak izimiz Amerikalıların elindeymiş, eee? Ne olmuş? Vize alırken şart olduğu için bütün parmaklarımın izleri Avrupa'da, İngiltere'de, Amerika'da. Bu bilginin onlara ne faydası var? Telegram ve Whatsapp uçtan uca sertifikalarla korunuyor, dışarıdan girilmesi mümkün değil. İyi uykular.

 23. Maalesef hiç emek harcanmayan, adam akıllı bir satır bile kod yazılmayan bir proje çıktı. Milli duygusu tıpkı Turkcell Yaani'de oldugu gibi tekrar sömürülmeye çalışıldı. PTT Messenger uygulamasının kaynak kodları şu linkteki open source proje ile tamamen aynı. https://github.com/signalapp/Signal-Android

 24. indirelim kuralım geri bildirimde bulunalım diye 2 gün uğraştım olmadı sonra kaldırmışlar biraz hazırlıksız çıkmış sanki

 25. Bu uygulama fişleme yapmaz diyenler, buyrun uygulamanın izinleri aşağıda. Cesareti olan indirip kullanır.

  android.permission.download_wıthout_notıfıcatıon

  android.permission.org.zebrachat.securesms.access_secrets

  android.permission.read_profıle

  android.permission.wrıte_profıle

  android.permission.broadcast_wap_push

  android.permission.read_contacts

  android.permission.wrıte_contacts

  android.permission.receıve_sms

  android.permission.receıve_mms

  android.permission.read_sms

  android.permission.send_sms

  android.permission.wrıte_sms

  android.permission.read_phone_state

  android.permission.wrıte_external_storage

  android.permission.read_call_log

  android.permission.camera

  android.permission.access_coarse_locatıon

  android.permission.access_fıne_locatıon

  android.permission.record_audıo

  android.permission.modıfy_audıo_settıngs

  android.permission.process_outgoıng_calls

  android.permission.read_call_state

  android.permission.wrıte_calendar

  android.permission.read_calendar

  android.permission.receıve_boot_completed

  android.permission.vıbrate

  android.permission.access_network_state

  android.permission.change_network_state

  android.permission.wake_lock

  android.permission.ınternet

  android.permission.get_accounts

  android.permission.com.google.android.c2dm.permission.receıve

  android.permission.read_sync_settıngs

  android.permission.wrıte_sync_settıngs

  android.permission.authentıcate_accounts

  android.permission.use_credentıals

  android.permission.ınstall_shortcut

  android.permission.access_wıfı_state

  android.permission.change_wıfı_state

  android.permission.set_wallpaper

  android.permission.bluetooth

  android.permission.broadcast_stıcky

  android.permission.call_phone

  android.permission.dısable_keyguard

  android.permission.raısed_thread_prıorıty

  android.permission.request_ıgnore_battery_optımızatıons

  android.permission.org.zebrachat.securesms.permission.c2d_message

  android.permission.read_external_storage

  android.permission.com.sec.android.provider.badge.permission.read

  android.permission.com.sec.android.provider.badge.permission.wrıte

  android.permission.com.htc.launcher.permission.read_settıngs

  android.permission.com.htc.launcher.permission.update_shortcut

  android.permission.com.sonyericsson.home.permission.broadcast_badge

  android.permission.com.sonymobile.home.permission.provıder_ınsert_badge

  android.permission.com.anddoes.launcher.permission.update_count

  android.permission.com.majeur.launcher.permission.update_badge

  android.permission.com.huawei.android.launcher.permission.change_badge

  android.permission.com.huawei.android.launcher.permission.read_settıngs

  android.permission.com.huawei.android.launcher.permission.wrıte_settıngs

  android.permission.read_app_badge

  android.permission.com.oppo.launcher.permission.read_settıngs

  android.permission.com.oppo.launcher.permission.wrıte_settıngs

  android.permission.me.everything.badger.permission.badge_count_read

  android.permission.me.everything.badger.permission.badge_count_wrıte

  android.permission.send_respond_vıa_message

  android.permission.bınd_chooser_target_servıce

  1. Böbrekte verelim, devletimiz kalkınsın :)

 26. uygulamanın kodlarında başka geliştirici isimleri yer alırken hangi milliden soz edıyoruz....yurt dışından araba parcaları alıp burda bırlestırme ıle nasıl mıllı araba olmuyorsa buda mıllı olmaz... bir fırın ekmek....

 27. Mahmut Zümrüt Mahmut Zümrüt

  Bu mesıncır saat beş buçukta kapanır.