PttMessenger: PTT’den milli mesajlaşma uygulaması!
Arama

PttMessenger: PTT’den milli mesajlaşma uygulaması!

Ülkemizin milli posta-telgraf kurumu PTT, şimdi de mobil mesajlaşma uygulaması geliştirdi. Başbakan Binali Yıldırım, biraz önce Bakanlar Kurulu Toplantısı sırasında PttMessenger ile Hatay’daki Harekat Merkezi’ne hitap ederek bu uygulamayı resmi olarak da kullanmış tanıtmış oldu.

messenger.ptt.gov.tr adresinden görebileceğiniz üzere PttMessenger hem iOS ve Android hem de masaüstü sürümleriyle kullanılabilecek. Güvenliği dünyaca ispatlanmış metodoloji ve teknolojilerle geliştirildiği belirtilen uygulamaları henüz indirmedik ancak ortaya konulan Ulaştırma Bakanlığı nezdinde milli bir uygulama geliştirildiğini gösteriyor. Tamamen millî mühendislik kabiliyetleriyle geliştirildiği vurgulanan uygulamaların ne kadar kullanıcı yakalayacağı ve PttMessenger’ın nasıl pazarlanacağı ise başlı başına bir soru işareti.

Şu anda PttMessenger’ın uygulama mağazalarında olmadığını belirtelim. Sadece Android uygulamasına Android (.apk) şeklinde link verilmiş durumda. Masaüstü sürümler için verilen sayfaya da maalesef erişemiyoruz.

Haberimizi güncellemeye devam edeceğiz. Yorumlarınızı da merakla bekliyoruz…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (47)
 1. Ferit dedi ki:

  Amacına uygun kullanılmayacağından adım gibi eminim. İnsanların kiminle ne konuştuğu kayıt altına alınacak. Ve bu konuşmalara göre fişlenecekler. Üzerine para verseler kullanmayacağım bir uygulama.

  1. ayhanbaris dedi ki:

   benzer cekincelerim var…

  2. Yusuf Er dedi ki:

   Sadece bu amaç için yapıldıysa niye Ptt eliyle piyasaya sürüp devlet olarak biz böyle bir şey yaptık desinler. Kötü niyetli kullanıcılar bunun bir devlet ürünü olduğunu bile bile niye kullansın. Biraz mantık lütfen.

   1. ahmt dedi ki:

    Kötü niyetli kişiler kullanmasın diye herkes güvenle kullansın diye olmasın

  3. fatih dedi ki:

   Bu tezlerinize binayen yazıyorum; Facebook messenger sanki çok mu farklı sanki?
   Ayrıca Türkiye’de Emniyet birimleri talep etmesi halinde Facebook anında paylaşıyor kimin ne halt ettiğini..

   Sanırım siz sadece devlet projesidir diye kullanmama taraftarısınız zira IT sektörü ile yarım-yamalak bilgilere sahip olup, sadece işin siyasi tarafı ile yorum yaptığınızı düşünüyorum.

   1. Ferit dedi ki:

    Facebook ve Whatsapp devlet eliyle bir iş yapmıyor ve biz milliyiz diye ortaya çıkmıyor. Özel bir şirket. Ve milliyiz diye ortaya çıksalar sonuna kadarda haklılar, çünkü adamlar bizim şuan kullandığımız yazılımları yazan insanlar.

    Facebook benden elde ettiği bilgileri Türkiye iç politikasında kullanamaz. Gelip burda siyasi bir parti kurup bu bilgileri kullanmaz. Ama bunu hükümetin yapması, devletin bilgi toplaması çok riskli.

    Türkiye standartlarına göre gayet iyi bir yazılımcıyım. Fullstack Javascript Developer’im. Backend, frontend, ve mobil uygulamalar yazmaktayım. Yeni yeni türkiyede popülerleşen React Native, Angular 5 , Nodejs ve hatta çoğunun duymadığı Polymer, Flutter, Google Cloud, Firebase vb teknolojilere son derece hakimim. Bunlar bildiklerimden sadece birkaçı.
    Yıllardır bu işin içindeyim ve neyin nasıl döndüğünü çok iyi biliyorum.

    Ha şunuda biliyorum, bir Google yazılımcısının %1 i değilim. Haddimi biliyorum. Çünkü bu kullandığımı teknoljileri yazan adam onlar.

    Bence siz “Milli” damgasına fazla kapılarak bunun eleştirilemeyecek olduğunu düşünüyorsunuz. Gayet eleştiririm ve sonuna kadarda haklıyım eleştirimde. Türkiyede herşey rant. Yandaşlar zengin ediliyor, yandaşlara kaynaklar çıkartılıyor, milyarlarca dolar havada uçuşuyor.

    Bunu kim başa gelse yapıyor, bu yüzden derdim siyasi değil. Sağcısıda gelse başa,solcusuda aynı şeyi yapacak. Zaten hiç bir zaman devlete bu yüzden güvenmem.

   2. Onur dedi ki:

    Katılıyorum Fatih’e.

    Ayrıca, web ve mobil teknolojilerinin hepsine “son derece hakim” olduğunu söyleyip, peşine “Ha şunuda biliyorum, bir Google yazılımcısının %1 i değilim” demendeki tezatlıkla, bu olaya yaklaşımın ve sunduğun gerekçelerdeki tezatlık aynı.

    Diğer yazdığın yorumları da okuyunca, aslında şu cevabı vermek için harcadığım zamana üzülmeye başladım.

  4. fehmi dedi ki:

   20 Milyar dolara alınan WhatsApp ücretsiz ve reklamsız şekilde halka sunulurken kesinlikle insanların iyiliği düşünülüyordur. Veya Apple Sizin parmak izi ve yüz tarama verilerinizi saklarken. Akıl alacak bir durum değil yaptığınız

   1. ozan dedi ki:

    Ferit o kadar şey bildiğini yazmışsın ama daha “de” “da” nerede ayrı yazılır nerede bitişik yazılır bunu bilmiyorsun.

    sonuna kadarda değil sonuna kadar da
    Ha şunuda biliyorum değil Ha şunu da biliyorum
    Sağcısıda gelse başa,solcusuda değil Sağcısı da gelse başa, solcusu da

    Kapiş?

 2. Ferit dedi ki:

  Bu uygulamanın bir benzeride Turkcell Yaani uygulamalasıdır. Kimin ne aradığı takip ediliyor. Ve özellikle yandaş arama sonuçları ön planda tutularak insanları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışıyorlar. Aklı olan bunları kullanmaz. “Milli” damgası altında pazarlanarak insanlara güven verilmeye çalışılıyor. Alakası yok.

  1. bünyamin dedi ki:

   elin gavuru seni takip ederken dinlerken sesin çıkmıyor watsapa ne kadar güveniyorsun paranoya olmaktan aklınızı yitirmişsiniz

   1. Alper Kartal dedi ki:

    Gerçekten Türk milleti kadar paranoya bir millet görmedim.

   2. Yurttaş dedi ki:

    Whatsapp’ta “end-to-end encryption” (uçtan uca şifreleme) var. Ne Amerikan Devleti, ne Facebook ne de WhatsApp şirketi atılan mesajları takip edebilir. Mesajı alan ve gönderen hariç kimse erişemez mesajlara.

   3. mirac dedi ki:

    Yurttaş arkadas. çok cahilsin ya 🙂 adam kendi yaptigi WhatsApp da ki yazismalari okuyamayacak he? komiksin 🙂 whatspp in ayarlarında zaten mesajlarını okuduğunu ve ona gore facebook da reklam dikip cikmasini istiyor musun diye bir ayar var

 3. Ferit dedi ki:

  Son olarak bu uygulamayı milli imkanlarla geliştirdik diyen hükümet şunlara bi cevap versin görelim.

  1- Hangi milli dil ile yazıldı? Var mı bi milli dilimiz? Java, Swift kullanmanın millilikle ne alakası var?
  2- Hangi milli işletim sistemimizde kullanılacak? Android, Ios, Windows, Osx’de çalışmasının millilikle ne alakası var?
  3- Hangi milli notification alt yapısı kullanıldı? Varmı bi open source notification kütüphanemiz dünyaca tanınan?
  4- Hangi milli socket altypısı kullanıldı?
  5- Hangi milli mail servisi kullanıldı?
  6- Hangi milli tasarım programı ile tasarlandı? Varmı Photoshop, Illistrator gibi milli bir programımız?

  Eminim bu uygulamanın sadece %1 i millidir. Oda yazılımcı emeğidir.

  1. ilk ka dedi ki:

   güzel kardeşim, zerre kadar akıl, zerre kadar mantık!

   milli arabayı yapmak için demiri, alüminyumu, plastiği, teker yapmak için kavucuğu… miilli silah yapmak için barutu, milli helikopter ve uçakta kullanılacak yakıtı yeniden mi icat edecekler?

   o zaman daha derine inelim, tüm bu sistemleri kullanmak için gereken internetin de milli olarak yeniden yapılması gerekir….

   hmm
   milli insan yapmak için de gen olayını sıfırdan oluşturmak gerekir. eminim senin bu konuda sayısız makale ve araştırman vardır. Yoksa niye laf olsun diye konuşasın.

   neyin kafasını yaşıyonuz arkadaş…

   1. tlghn dedi ki:

    En azından milli bir uygulama yapılıyorsa adı bu milletin resmi dili olan “Türkçe” konur. asıl uygulamanın adını PttMessenger koymak neyin kafası?

  2. Alper Kartal dedi ki:

   Ağır saçmalamışsın 😀

 4. Yusuf Er dedi ki:

  Başlığın sonundaki ünlem işareti ne demek?

 5. anonymous dedi ki:

  End to end encryption desteği sunmadıkları sürece kullanılması sakıncalı…

 6. Cenk dedi ki:

  Daha konunun başlığından ne tarz yorumlar geldiğini tahmin ettim.. Tam da düşündüğüm gibi olmuş.

  Öncelikle milliden kasıt memleketimizin yazılımcılarından, türkçe arayüze sahip olması ve algoritmanın, yazılımın Türkiye’de üretilmesidir. “Yazılım dili bize mi ait” vs gibi serzenişte bulunduğunuzda “yaptınızda kullanmadık mı” sorusu gelecektir. Arkasından “efendim imkan mı veriyorlar vs” bunlar boş konuşmalar.. Ne imkansızlıkta neler yapıldığına yüzlerce yıldır şahitlik ediyoruz.

  Diğer yandan “efendim takip edecekler vs.” siz google’un ve facebook’un her hareketinize kadar, hatta seslerinize ve görüntülerinize kadar takip ettiğinizin farkında değilsiniz herhalde. Devletin tamamiyle yöneldiği amaç bu olsa zaten bu PTT ismi altında çıkmazdı.. Bir start-up gibi gösterecek kadar akıllılardır merak etmeyin.. “imkan mı var vs” diyenlere ise bir diğer cevabım: teknolojik gelişimlere ve girişimlere katkı sağlamadığınız sürece sizlere katkı sağlanmasını beklemeyin.. Ne demişler? ” Çalma kapını, çalarlar kapını..”

  Boş serzenişler bunlar.. Her nimetten faydalanıp da ondan sonra “bu bizim mi şu bizim mi kiiiiiii milli olsinnnnn” diyenler lütfen kendinizi geliştirin artık… Yapın arkadaşlar siz yapın.. Bu mühendisler vb. sanki yerin altında mı yetişti?

  1. vfvdfv dedi ki:

   Zırıl Zırıl cahilsiniz.

   Devlet Bayraktar grubuna AKP kurulduğundan bu yana fonluyor. 2012’den beri yüzlerce milyon dolar parayı, her türlü satın alma garantisini bana da verseler ben de geliştirirdim en milli projeleri.

   Siz hayatınızda kafanızı kumdan çıkartıp dışarıya baktınız mı hiç?

   Neymiş, seni kim tutuyormuş?

   Arkadaşım tohumun kaliteli de olsa toprakta sıkıntı var. Madem olaya senin mantığınla yaklaşacağız. Devlet niye çıkarıyor milli projesini?

   Telegramı devlet mi çıkardı, faebooku devlet mi çıkardı, wechati devlet mi çıkardı?

   Devlet bu kafayla aslında kendi mühendislerini,girişimmcilerini dünyaya rezil etmekte kendini de komik duruma düşürmektedir.

   Bırakın bu her şeyin önüne milli etiketini yapıştırmayı.

   Siz treni kaçıralı çok oldu. Şu yorumların kalitesizliğinden, vizyonsuzluğundan zaten bir şey çıkmayacağı belli.

   Daha 500 tane şey sayarımda burası yeri değil. Hevesli gençlerin canı sıkılmasın.

   1. Cenk dedi ki:

    Yanlış anlama ama sen ancak yorum geliştiricisi olursun:)

   2. monsera dedi ki:

    telegramı evet devlet çıkardı ama siz öyle olduğunu anlamadınız. facebook’u devlet çıkardı ama size öyle lanse edilmedi. Twitter da devlet eliyle yürüyor ama siz “acaip süper özgür medya ortamı” olarak biliyorsunuz.

 7. Yusuf Ali dedi ki:

  İstihbaratçılık oynamak yerine burada bir fırsat var mı diye düşünmek lazim. Bunlar ekosistemi geliştirecek çok güzel hareketler. Devlet maliyeti ve pazarlamasını üstlenmiş.
  – Ptt nin bu alt yapısına uygun yeni çözüm ve fikir üreten yazılımcilarimiz mutlaka çikacaktir , çikmalidir.
  Öyle güzel yerel özellikler eklenir ki belki diğerlerini bırakip bunu kullaniriz.

 8. Mustafa dedi ki:

  Bu programa çamur atan arkadaşlar whatsapp ve facebook kullanmıyor mu !? Yok devlet ‘in bilgilerimiz bilinir endişesi de neyin nesi !? Facebook whatsapp vb programlar sizin bilgilerinizi kullanmadığını mi sanıyorsunuz. Her ikisi de devlet destekli programlar.. Cahil cahil konuşmayalım da bazı şeylere destek verelim. Elin malı kıymetli kendi malımız kıymetsiz olmasın. Milli duygularınızı gömmeyin gün yüzüne çıkartın. Üretici olalım tüketici olmayalım.

 9. Semih dedi ki:

  Amaç ne, neden geliştirilmiş böyle bir uygulama? Devlet eliyle neden böyle bir uygulamanın geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuş? Verilerin şifrelendiğini, yazışmaların dinlenilmediğini, herhangi bir sunucuda yedeklenmediğini nasıl güvence altına alacaklar? Evet, WhatsApp’da Facebook’da yazdığımız her şeyi dinliyor olabilir ama ikisi de kalkıp yazdığımız mesajdan dolayı bir yaptırımda bulunamaz. Ama bu uygulamada yazdığımız herhangi bir şeyin birilerinin canını sıkması durumunda ertesi gün karga tulumba hapse atılmanız oldukça yüksek bir ihtimal.

 10. ahmet dedi ki:

  Saçma bir yatırım. Destekleyen arkadaşlar türkiyenin durumundan haberi olmayan olduğunu düşünüyorum.

 11. Bilirkişi dedi ki:

  Şöyle bir şey deneyebilirsiniz. Whatsapp tan ABD nin devlet büyüklerine argo kelimeler yazın. Sonra da bu uygulama da aynısını yapın farklılıklar ortaya çıkacaktır 🙂

 12. ufuk dedi ki:

  Herkese cevap…Uzay boşluğunda yüzlerce yıl önceki ses titreşimlerini bile deşifre edildiğini biliyor muydunuz. Boşuna ter dökmeyin her türlü haberleşme araçları mekiklerce okunup işleniyor. Buda kapak olsun.

 13. İskender dedi ki:

  Reklam kimliğinizi sorgulayarak ne kadar dinlendiğinizi veya takip edildiğinizi öğrenebilirsiniz , Kaldıki yapay zekanın onca kişiyi takip etmesi grafik oluşturması zor olmasa gerek. Hiçbir uygulama güvenli değil. Diğer takip eden uygulamalardan farkı biri harcamaları konu edinirken diğeri ağırlıklı olarak siyaseti ve ideolojileri takip eder kazanınca.

 14. Burak dedi ki:

  Zaten 1 gün dayanmış şuanda yanıt vermiyor, ölçekleme hatası yapılacağını tahmin etmiştim ki öyle de oldu 1 günde gitti şuanda siteleri çalışmıyor…

 15. Kadir dedi ki:

  Çoğu yorum çok ütopik. Öyle ki sanki evvelde her kurum her ay bir inovasyon yapıp uygulama yayınlıyor da PTT bunların gerisinde kalmış!

  Ama her şey bir tarafa PTT Messenger yerine TR temelli bir isim uygulamanın “Millî” olarak pazarlanması için elzemken bunun atlanmış olması garip.

 16. Ant Ekşiler dedi ki:

  Bazen kendime kızıyorum; “oğlum delimisin neden desteklemiyorsun böyle şeyleri, vatan hainimisin” diye soruyorum.

  Sonra, “boşver, senmi yedin rüşvetleri, milletin parasıyla senmi gemicikler aldın” diyorum geçiyor.

 17. Turgut Aydın dedi ki:

  Bunu eleştirenler harbiden beyin problemi yaşıyor. İşim gereği tüm mesajlaşma uygulamalarını indirmişliğim var.
  Turizmciyim. İrandan turist anlaşması yaptım. Adamların bana dediği şey iletişimi telegram üzerinden gerçekleştireceğiz.
  Korede anlaşma yaptım. İletişim kakaotalk…
  Tayland ile anlaşma yaptım. İletişim Line….
  Adamlara neden whatsapp kullanmıyoruz diyorum. İşine gelirse diyor.
  Milli yerli bir uygulama bu. Bugün açılsın indirir tüm herkese indirtirim. Fişlenecekmişiz falan filan. Dünyaya yayılsa da seni beni değil dünyayı fişlesek. Ben bu projede iran ve taylandı ikna ederim. Kore aşırı milliyetçi uygulamayı indirtmez.

  Yaani için eleştiri yapan arkadaşlara naver.com a bakmalarını tavsiye ederim.

 18. casper dedi ki:

  bylock yalanıyla 10 bin insanı mağdur eden güvenilir “devlet” yerli dediği yazılıma “messenger” adı vermiş. Damat artık Doğan grubu ceo’suyal rahatça mesajlaşabilir. Böylece kimin eli kimn cebinde kimse bilemez.

  1. Enes dedi ki:

   ByLock devletin değildi. Devlet programı kırdırttı o şekilde yazışmalar ortaya çıktı.

 19. fikiralemi dedi ki:

  Pttyi ve devletimizi tebrik ediyorum.

 20. Selçuk Özdemir dedi ki:

  https://mesibo.com/source-code.html al değiştir kullan. Milli mi dersin ne derse de.. uğraşmalarına gerek yoktu bu kadar…

 21. Ferit dedi ki:

  https://eksisozluk.com/pttmessengerin-yuzde-yuz-yabanci-cikmasi–5564647?a=popular

  Burdan bu uygulamayı savunanlara şunu bırakıyorum. Daha da konuşacaklar mı merak ediyorum? Bir halk düşünün çobanından okumuşuna kadar zırh cahil olsun. Webrazziyi takip edenlerin eminim çoğunun mühendislik diploması, çok üstün ünvanları vardır. Ama yıllardır bu ülkede yaşayıp halen bu ülkeyi, partilerini, yöneticilerini, zihniyetini anlayamamış olmaları, zırh cahil olduklarını gösteriyor.

 22. hulktr dedi ki:

  Vatan millet edebiyatı yapanların hepsini susturacak bir bilgi geldi. Uygulamanın koduna girdiklerinde Zebra Messenger isimli hazır bir yaızlım paketi olduğunu öğrendiler, görüntüler yayınlandı.Birileri PTT’yi ve Başbakan’ı kandırmış. Türkiye’de milli haberleşme uygulaması yapılamaz, nokta. Aynen Turkcell’in Yaani arama motorunun yurt dışından satın alınmış olduğu gibi… Parmak izimiz Amerikalıların elindeymiş, eee? Ne olmuş? Vize alırken şart olduğu için bütün parmaklarımın izleri Avrupa’da, İngiltere’de, Amerika’da. Bu bilginin onlara ne faydası var? Telegram ve Whatsapp uçtan uca sertifikalarla korunuyor, dışarıdan girilmesi mümkün değil. İyi uykular.

 23. Yamaç dedi ki:

  Maalesef hiç emek harcanmayan, adam akıllı bir satır bile kod yazılmayan bir proje çıktı. Milli duygusu tıpkı Turkcell Yaani’de oldugu gibi tekrar sömürülmeye çalışıldı. PTT Messenger uygulamasının kaynak kodları şu linkteki open source proje ile tamamen aynı. https://github.com/signalapp/Signal-Android

 24. Notdefteri dedi ki:

  indirelim kuralım geri bildirimde bulunalım diye 2 gün uğraştım olmadı sonra kaldırmışlar biraz hazırlıksız çıkmış sanki

 25. Ferit dedi ki:

  Bu uygulama fişleme yapmaz diyenler, buyrun uygulamanın izinleri aşağıda. Cesareti olan indirip kullanır.

  android.permission.download_wıthout_notıfıcatıon
  android.permission.org.zebrachat.securesms.access_secrets
  android.permission.read_profıle
  android.permission.wrıte_profıle
  android.permission.broadcast_wap_push
  android.permission.read_contacts
  android.permission.wrıte_contacts
  android.permission.receıve_sms
  android.permission.receıve_mms
  android.permission.read_sms
  android.permission.send_sms
  android.permission.wrıte_sms
  android.permission.read_phone_state
  android.permission.wrıte_external_storage
  android.permission.read_call_log
  android.permission.camera
  android.permission.access_coarse_locatıon
  android.permission.access_fıne_locatıon
  android.permission.record_audıo
  android.permission.modıfy_audıo_settıngs
  android.permission.process_outgoıng_calls
  android.permission.read_call_state
  android.permission.wrıte_calendar
  android.permission.read_calendar
  android.permission.receıve_boot_completed
  android.permission.vıbrate
  android.permission.access_network_state
  android.permission.change_network_state
  android.permission.wake_lock
  android.permission.ınternet
  android.permission.get_accounts
  android.permission.com.google.android.c2dm.permission.receıve
  android.permission.read_sync_settıngs
  android.permission.wrıte_sync_settıngs
  android.permission.authentıcate_accounts
  android.permission.use_credentıals
  android.permission.ınstall_shortcut
  android.permission.access_wıfı_state
  android.permission.change_wıfı_state
  android.permission.set_wallpaper
  android.permission.bluetooth
  android.permission.broadcast_stıcky
  android.permission.call_phone
  android.permission.dısable_keyguard
  android.permission.raısed_thread_prıorıty
  android.permission.request_ıgnore_battery_optımızatıons
  android.permission.org.zebrachat.securesms.permission.c2d_message
  android.permission.read_external_storage
  android.permission.com.sec.android.provider.badge.permission.read
  android.permission.com.sec.android.provider.badge.permission.wrıte
  android.permission.com.htc.launcher.permission.read_settıngs
  android.permission.com.htc.launcher.permission.update_shortcut
  android.permission.com.sonyericsson.home.permission.broadcast_badge
  android.permission.com.sonymobile.home.permission.provıder_ınsert_badge
  android.permission.com.anddoes.launcher.permission.update_count
  android.permission.com.majeur.launcher.permission.update_badge
  android.permission.com.huawei.android.launcher.permission.change_badge
  android.permission.com.huawei.android.launcher.permission.read_settıngs
  android.permission.com.huawei.android.launcher.permission.wrıte_settıngs
  android.permission.read_app_badge
  android.permission.com.oppo.launcher.permission.read_settıngs
  android.permission.com.oppo.launcher.permission.wrıte_settıngs
  android.permission.me.everything.badger.permission.badge_count_read
  android.permission.me.everything.badger.permission.badge_count_wrıte
  android.permission.send_respond_vıa_message
  android.permission.bınd_chooser_target_servıce

  1. Ant Ekşiler dedi ki:

   Böbrekte verelim, devletimiz kalkınsın 🙂

 26. emrah dedi ki:

  uygulamanın kodlarında başka geliştirici isimleri yer alırken hangi milliden soz edıyoruz….yurt dışından araba parcaları alıp burda bırlestırme ıle nasıl mıllı araba olmuyorsa buda mıllı olmaz… bir fırın ekmek….

 27. Mahmut Zümrüt dedi ki:

  Bu mesıncır saat beş buçukta kapanır.

Bir Yorum Yazın