P&G’nin gençleri hedefleyen Banabak uygulamasının detayları

P&G’nin gençleri hedefleyen Banabak uygulamasının detayları

Procter&Gamble (P&G), bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında gençler için piyasaya sürdüğü Banabak mobil uygulamasının detaylarını paylaştı.  Oyunlaştırma ve fiş okuma gibi teknolojilerle öne çıkan Banabak, StartersHub Kuluçka Merkezi’nde tasarlandı.

İlk olarak P&G'nin, Türkiye’ye özel başlattığı bir gençlik hareketi olarak öne çıkan Banabak, çoğunlukla dijital içerik üretimi üzerine kuruluydu. Bir süre sonra gençlere hitap etmek için Banabak hareketini bir mobil uygulamaya dönüştüren P&G,  fiş okuma teknolojisini oyunlaştırma çözümleri ile birleştirerek gençlerin dikkatini çekiyor. Böylece şirket, sadakat uygulamasını eğlenceli bir yaklaşımla ele alarak kullanım oranını da arttırmış oluyor.

P&G'nin uygulamada sadece kendi markaları üzerinden hareket etmediğini de belirtelim. Gillette, Pantene, Orkid ve İpana gibi satın alınan her bir P&G ürününden puan kazanılmasını sağlayan mobil uygulamada Uber, Scotty, Dersleri Kurtaran Adam, Boyner ve TEMA gibi bir çok farklı marka ve kurumla da işbirliği yapılıyor.

Kullanıcılar sürpriz görevler veya soru-cevap yarışmaları gibi farklı seçenekler üzerinden puan kazanabiliyor. Banabak uygulamasında kazanılan bu puanlara ise “BAKS” ismi veriliyor. Gençler biriktirdikleri “BAKS” puanlarla istedikleri ödülleri alabiliyor. Üstelik sinema biletleri, oyun puanları ve P&G ürünleri gibi ödüllerin yanı sıra uygulamada TEMA’dan fidan bağışı ve eğitim bursu desteği gibi sosyal sorumluluğa odaklanan seçeneklere de yer veriliyor.

P&G Türkiye’den girişim odağı

P&G Türkiye ve Kafkasya Pazarlama Direktörü İpek Ersavaş, Banabak Mobil uygulamasıyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

Avrupa’nın en genç ülkesi olan Türkiye’ye özel 2014 yılında başlattığımız Banabak Gençlik Hareketi, dört yılda 1 milyondan fazla üniversite öğrencisine doğrudan ve YouTube sayfasıyla da milyonlarca gence online ulaştı. Artık gençlerin en çok vakit geçirdiği mobil telefonlarında da varız. Yeni Banabak uygulamasıyla dijital dünyanın gençleri ile markalarımız arasındaki sinerjiyi artırarak, P&G’nin her zaman genç kalabilmesi sağlayan inovatif bakış açısını sürdürmeyi hedefliyoruz. 30 yaş altı gençleri hedeflediğimiz uygulamamız, orta ve üst düzey kitleyi hedef alan sadakat programlarından ayrışıyor ve gençlere istedikleri ve ihtiyaç duydukları kampanyaları sunuyor.

Google Play ve iOS uygulama mağazalarından 4 ayda 400 binden fazla indirilen uygulama şimdiye kadar toplam 100 bin gencin 30 farklı fırsattan ve indirim kampanyasından ücretsiz olarak yararlanmalarını sağladı. Uygulamanın fiş okuma teknolojisi sayesinde gençler, satın aldıkları her bir P&G ürününden ‘BAKS’ puanlar kazanarak bu puanlarını P&G’nin işbirliği yaptığı markaların sunduğu fırsatlar için harcadı.

Şimdiye kadar toplam 30 bin gencin ödül havuzundan faydalandığı Banabak’ın en çok tercih edilen fırsatları arasında derslerikurtaranadam.com işbirliği ile sunulan bedava ders notu kuponu yer alıyor. Gençlerin en çok tercih ettiği ödüller ise oyun puanları ve Banabak kişisel bakım kitleri oldu.

Aylık aktif kullanım oranına bakıldığında ise yüzde 50'nin üzerinde bir kitlenin ayda en az 2 kez uygulamayı kullandığı görülüyor.  Fiş okuma teknolojisi ile şimdiye kadar 85 bin alışveriş yapıldığını da ekleyelim. Üstelik P&G bu alanda mağazalarla işbirliği içinde olduğunu da belirtiyor. Örneğin ŞOK'tan P&G ürünlerini alan gençler sinema bileti kazanma şansını elde ediyor.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra uygulama içinde sosyal sorumluluk projeleri de aktif bir şekilde kullanılıyor. 3 bin 500’den fazla gencin BAKS’larını ödül havuzunda TEMA’dan fidan bağışı ve eğitim bursu bağışı seçeneğine harcamaları da oldukça dikkat çekici. Oyunlaştırma kısmında öne çıkan geliştirmelerden biri diğeri de puan sıralaması. Banabak uygulaması, gençlere üniversiteler ve Türkiye genelinde puan sıralamasında yer vererek canlı bir rekabet ortamı yaratıyor.

Toplantıda Banabak’ın Türkiye’de elde ettiği başarı nedeniyle P&G’nin faaliyette olduğu başka ülkelerde de hayata geçirilmesinin planlandığını söyleyen Ersavaş, byu ülkeler arasında Almanya, Rusya ve Romanya'nın da yer aldığını belirtti. Son olarak 1 Milyon kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Ersavaş, gelecek ay düzenlenecek bir hackathon ile uygulamaya yapay zeka katmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.