LinkedIn mesajlaşmalarına GIF arama motoru geliyor

LinkedIn mesajlaşmalarına GIF arama motoru geliyor

Geçtiğimiz haftalarda Google tarafından satın alınan Tenor, artık LinkedIn mesajlarında kendini gösterecek. Uzun süredir kendini GIF arama motoru olarak konumlandıran şirket, şu ana kadar Facebook Messenger 'da kullanıma sunduğu GIF klavyesi de dahil olmak bir çok farklı platforma hizmet veriyor.

Kullanıcıların devasa GIF veritabanındaki etkileşimini ve GIF’lerin başarısını ölçen Tenor'un, her ay 12 milyardan fazla aramaya ev sahipliği yaptığını da hatırlatalım. Böyle bakıldığında arama devi Google'ın, şirketi satın alması pek de şaşırtıcı değil. İşin LinkedIn kısmına gelecek olursak, şirketin Tenor'a yeni veriler eklemekte fayda sağlayacağı kesin. Üstelik bu kullanım ile birlikte LinkedIn işe Google'ı da dahil etmiş oluyor.

LinkedIn mesaj kutusuna eklenen GIF arama motoru bugünden itibaren kullanıcıların yüzde 50'sine açıldı. Kullanıcıların geri kalan kısmına ise kademeli olarak açılacak. Bu eklenti ile birlikte LinkedIn'in mesajlaşma bölümünde güçlü bir GIF arama motoru çalıştırmaya başlıyor, kullanıcılar da arama işlevinin yanı sıra yükselişte olan GIFleri görüntüleyerek kullanabiliyor. Bu eklentinin bir diğer özelliği ise kullanıcılarının ağında bulunan diğer kişiler tarafından sıkça kullanılan GIFlere ulaşmasını sağlamak.

Mesajlaşma uygulamalarının popüler öğesi GIF'ler duyguları daha detaylı olarak ifade etmek için kullanılıyor. Platform olarak LinkedIn diğer mesajlaşma uygulamalarından daha mesafeli görünse de, GIFLerin şirketlere sunduğu verinin değerlerini kullanmak için GIF klavyeler önemli bir fırsat.

Zira detaylı bir bilgiyi paylaşılabilir küçük bir görüntünün içine yerleştirerek pazarlayabiliyor ya da toplanan veriler sayesinde kullanıcıların duygu durumunu tespit edebiliyorsunuz.  Tenor CEO’su David McIntosh'un da daha önce belirttiği gibi Tenor tamamen duygu taşımacılığı yapıyor. Google'ın genel olarak arama deneyimini iyileştirmek ve yaygınlaştırmak için satın aldığı Tenor, işletmeler için iyi bir pazarlama aracına da dönüşebiliyor. Bu anlamda Google, yeni markalarla ve şirketlerle iş birliğini arttırmış oluyor.

Hali hazırda GBoard ve Facebook Messenger'da kullanılan bu klavyenin LinkedIn'de yaratacağı etki tam bir merak konusunu. 2016 yılında Microsoft tarafından satın alınan LinkedIn, mesajlaşma kısmının ana bileşenlerinden biri haline geldiğini söyleyerek yıldan yıla yüzde 60 büyüme gösterdiğini açıklamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.