Avrupa’dan 22 ülke blockchain teknolojisi için bir araya geliyor

Avrupa’dan 22 ülke blockchain teknolojisi için bir araya geliyor

Avrupa kıtasının 22 ülkesinin bir araya gelerek oluşturduğu yeni ortaklık, blockchain teknolojisi üzerine yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilerin paylaşılması için hareket edecek.

Diğer Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğunun üyelerine katılım çağrısı da yapan ortaklığın üyeleri ise; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya ve İngiltere.

Bu ortaklığın oluşması için çalışmaları yürüten Avrupa Birliği Komisyonu yayınladığı bir basın bildirisi ile yeni oluşturulan ortaklığın adını AvrupaBlockchain Ortaklığı (European Blockchain Partnership) olarak açıkladı.

Kurulan bu yeni ortaklığın esas gayesi, blockchain teknolojisine, üye olan ülkelerin geliştirdikleri teknolojiler ve düzenlemeler adına belirledikleri yaklaşımların parça parça olması yerine bir birlik sağlanması ve geliştirilen blockchain uygulamalarının Avrupa birliği sınırlarında yaygınlaşmasını sağlamak.

Dijital Ekonomi ve Toplum konusunda Avrupa Komisyonu üyesi olan Mariya Gabriel, kamu hizmetlerinin görülebilir bir gelecekte blockchain teknolojisini altyapı olarak benimseyeceğini ve kurulan bu ortaklık sayesinde blockchain teknolojisinin potansiyelinin vatandaşlara daha iyi hizmet vermek için kullanılabileceğini belirtti.

Ortaklık, üye ülkelerin blockchain teknolojisi üzerine beraber çalışabilecekleri bir platform sağlamak dışında, farklı blockchain teknolojilerinin uygulama alanları ve beraber çalışabilirlikleri üzerine de araştırmalar yürütecek.

Blockchain teknolojisinin Avrupa Birliği ülkeleri adına kendi bilgi sistemlerini yeniden düşünmek ve kullanıcı güvenini ve kişisel verilerin korunmasını desteklemek için büyük bir teknolojik fırsat olduğunu belirten Gabriel, bu teknolojinin aynı zamanda kamu hizmetlerine ve şirketlere fayda sağlamak için yeni iş imkânları yaratacağını anlattı.

Geçtiğimiz ay Avrupa Birliği Komisyonu gene blockchain teknolojilerinin araştırılması üzerine Blockchain Observatory and Forum ( Blockchain Gözlemevi) isimli bir birim kurmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.