Wall Street analizleri, Tesla'nın geleceğini nasıl yorumluyor?

Wall Street analizleri, Tesla'nın geleceğini nasıl yorumluyor?

Tesla hisseleri (TSLA) tarihinin en derin düşüşünü yaşıyor. Geçtiğimiz yıl değeri nerdeyse 400 doları bulan hisselerin 260 dolardan işlem görmesi bazı Tesla yatırımcılarını kaygılandırıyor.  Öte yandan şirket mart ayında piyasalarda bugüne kadarki en kötü anını yaşadı. Hisselerinde yüzde 25'lik bir düşüş yaşayan Tesla'nın mevcut durumunu analistler ise farklı değerlendiriyor.

Morgan Stanley'den analist Adam Jonas, hisse senedi fiyatının 250 dolar civarına düşmesini bir satın alma fırsatı olarak değerlendiriyor. Jonas'un bu açıklaması, kendisinin Tesla üzerinde yarattığı genel olumlu tabloyu koruyor. Zira, Jonas geçtiğimiz yıl Tesla'yı değerlendirirken 3 önemli noktaya parmak basmıştı. Ürüne yönelik talep, nakit tüketiminin hızı ve sermaye piyasasının Tesla'nın iddialı büyüme planını finansa etmeyi ne kadar istekli oldukları konularının Tesla'nın geleceğini belirleyeceğini söylemişti. Bu konuda oldukça iyi niyetli olan Jonas, şu anda hisse senetlerindeki bu düşüşü, eşit-ağırlıklı bir  pozisyon fırsatı olarak kullandıklarını söylüyor.

Ancak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından Tesla'nın kredi notunu düşürmesi ile bu durum şirketi ilerleyen dönemlerde fon bulma konusunda sıkıntıya düşürebilir. Öte yandan özellikle Model 3 ile Tesla'nın beklediği satışı  yakalayamaması da ürüne olan talebi gözler önüne seriyor.

"Hedef fiyatının düşürülmesi için fırsat"

Ancak diğer bir analiz şirketi Nomura'dan  Romit Shah konuyu biraz daha farklı ele alıyor. Shah, derecelendirmesinde Tesla'nın düşük fiyatlı hisselerini, hedef fiyatta düzeltme için en uygun zaman olarak görüyor. Zira geçtiğimiz ay Tesla'nın hedef fiyatını 500 dolar olarak açıklayan şirket, hedef fiyatının 80 dolar düşürülmesini bir fırsat olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz ay, Tesla Model 3 üretimin, 2018 yılında Tesla hisselerinin en önemli lokomotif gücü olağını belirten Shah, son açıklamasında da bu analizini destekliyor. Rekabetin düşük olduğu elektrikli araç pazarında Tesla'nın bu yıl yüzde 70'in üzerinde çizgi üstü bir büyüme ile Model 3 üzerinden ilerleyeceği tahmin ediliyor. Bu analiz ile Tesla hisselerine "Güçlü Al”  önerisi veriyor.

Wall Street'in Tesla ile ilgili fiyat hedefleri geniş anlamda değişkenlik gösteriyor. 2010'da halka arz edilen Tesla, geçtiğimiz yıl Tesla Model 3'ten beklediği satışı yakalayamamıştı. Şirket değerlerinin ciddi oranda düşmesine neden olan bu olay, sonrasında ABD'de bir Tesla araç sürücüsünün ölümlü bir kaza yapmasından dolayı da Tesla hisseleri büyük oranda olumsuz etkilemişti.

Nomura ve Morgan Stanley'in yorumlarının yanı sıra, Tesla'nın yakın bir gelecekte iflas bayrağını çekeceğine inanan alaliz şirketleri de var. Vilas Capital Management, müşterilerini Tesla'nın ‘şüphesiz iflasın eşiğinde olduğu' konusunda uyarıyor. Vilas Capital Management yatırım yöneticilerinin öngörülerine göre Tesla  3 ay sonra iflas bayrağını çekecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.