Facebook, Android cihazlardaki arama geçmişini ve SMS verilerini izinsiz topluyor
Dijital

Facebook, Android cihazlardaki arama geçmişini ve SMS verilerini izinsiz topluyor

Son günlerde skandallarla gündeme gelen Facebook'un Cambridge Analytica krizi ve #deletefacebook hareketini sizlere aktarmıştık. Bugün ise yeni bir skandalla karşımıza çıkan Facebook'un, yıllardır Android cihazlardan izinsiz SMS verisi ve arama geçmişi topladığı gün yüzüne çıktı.

Olay bir kaç Twitter kullanıcısının indirilebilir Facebook dosyaları içerisinde aylar hatta yılları kapsayan arama geçmişi ve SMS verileri olduğunu paylaşmaları ile ortaya çıktı. SMS ve arama verilerinin toplanmasının Cambridge Analytica krizinin bir yan etkisi olarak karşımıza çıktığını da ekleyelim.

Cambridge Analytica krizi nedeniyle gizliklerinden endişe eden Facebook kullanıcıları Android cihazlarındaki Facebook'un indirilebilir dosyalarına erişerek SMS verileri ve arama geçmişlerinin toplandığını öğrendiler. Gelen bilgilere göre iOS cihazlardan herhangi bir veri toplanmıyor.

Facebook'tan yalanlama

Tabii ki bunun büyük bir sürpriz olmadığını da hatırlatalım. Facebook uygulaması ilk kullanımda kişiler, SMS ve arama geçmişine erişmek için izin istiyor. Ayrıca Facebook'un varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak da kullanılabilen Messenger uygulaması ile veri topladığını da ekleyelim.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama da yapan Facebook, izin alınmayan kullanıcılardan veri toplamadığını sadece erişim isteklerini kabul eden kullanıcılardan toplandığını paylaştı. Ayarlar kısmından arama ve SMS geçmişinin paylaşımının durdurulabileceğini de belirten Facebook, toplanan verilerin kesinlikle satılmadığını da paylaştı.

Yorumlar (2)
 1. Akın (Bir Android Geliştirici) Akın (Bir Android Geliştirici)

  Bunlar daha ne ki.. Whatsapp konuşmalarımızı, yazılı/sesli görüşmelerimizi dinliyor, izliyor, kaydediyor ve ona göre tıklama olasılığımız yüksek olan reklamlar gösteriyor. Daha önceden telefon mikrofonundan etraftaki sesleri dinlediğini ancak sözde "kayıt yapmadığını" ve bu dinlenen seslerin daha çok kişiselleştirilmiş reklamlar ve içerik üretmek amaçlı olduğunu kabul etti facebook.

  Yanlış hatırlamıyorsam, Android 5.0 Marshmallow ve üzeri versiyonlarda uygulamaların izinlerini kontrol edebiliyorsunuz. Ayarlar kısmından uygulama izinlerine bakarsanız, hangi uygulamaların erişmesi gerekmeyen izinlere erişmekte olduğunu görebilirsiniz. Siz izin vermemiş olabilirsiniz ancak bugün hangi model olursa olsun yeni bir telefon aldığınızda bu popüler sosyal medya uygulamaları zaten yüklü ve genellikle izinleri verilmiş olarak geliyor. Mikrofon, kamera, depolama(galeriye erişim), SMS ve çağrı geçmişi, kişileriniz vs vs.. Çok ciddi ve önemli izinler mevcut. Bu izinleri her uygulamaya vermeyin. Hatta uygulamayı çok sık kullanmıyorsanız, kullanmak için izni verdikten sonra tekrar izni kaldırın. Bir sonraki kullanmanızda tekrar izin verirsiniz.

  Özellikle internet erişim izni olan uygulamalar (ki çoğu uygulama için gerekli) diğer izinler aracılığıyla telefonunuzdan toplayabileceği verileri istedikleri server'lara çekip, kaydedebilirler.

  Hadi büyük şirketler bunu sadece reklam için yapıyor yalanına bir an için inansak; çok sayıda geliştirici kendi kişisel uygulamalarını yazıp, markete koyabiliyor. Kullandığımız uygulamaların bir kısmı kişisel(1-2 kişi tarafından yazılmış) uygulamalar. İlgili izinleri almadan uygulamayı çalıştırmıyorlar; izinleri aldıktan sonra da istedikleri veriye rahatlıkla erişebiliyorlar...

  Bu zamanda bilinçli tüketici olmak zor. Sadece hangi ürün GDO'lu, hangi maddeler yapay ve sağlığa zararlı gibi önemli bilgilerin yanında popüler teknolojik uygulama ve ürünler hakkında da belli seviyede bilgiye sahip olmak gerekiyor. Sanırım bu da devletimizin görevi. Halkın gizliliğini korumak ve bilinçlendirmek... Bazı konularda bilinçlendirme adına bir şeyler yapılıyor ancak kişisel bilgilerin gizliliği de en az GDO'lu ürünler kadar önemli bence. Sadece ülkemizde değil, dünyada 4-5 yaşındaki çocuktan 90 yaşındaki insana kadar herkes kullanıyor bu akıllı* ürünleri.

  Bir çocuğu 4-5 yaşından itibaren sosyal medya ve diğer uygulamalar üzerinden takip ettiğinizi, tüm verilerini kaydettiğinizi düşünün. Çocuk 20'li yaşlara geldiğinde artık yapay zeka ürünleri sayesinde o çocuğu, kendisini bildiğinden/tanıdığından çok daha iyi biliyor/tanıyor olacaksınız.

  Yakın gelecekte de, bilim-kurgu filmlerinde izlediğimiz gibi o çocuğun yarın ya da bir kaç saat sonra neler yapabileceğini yapay zeka ile tahmin edip, ona göre daha gerçekleşmeden karşı bir eylemde bulunabileceksiniz...

  Yakın geçmişte ütopik gelen şeyler, teknolojinin gelişmesi ile akla yatkın, gayet mantıklı ve olası şeyler haline geliyor..

  Ne bileyim.. Belki sadece ben böyle düşünüyorumdur..

  Konu biraz facebook özelinden genele kaydı ama...

 2. Cem Akkılıç Cem Akkılıç

  Ne yazık ki Facebook un yaptığı bu ahlaksızlık devam edecek.