Sketch tasarımlarını native uygulamaya dönüştürebilen araç: Supernova Studio

Sketch tasarımlarını native uygulamaya dönüştürebilen araç: Supernova Studio

İş hayatında bir çok kişi, normal şartlarda uğraşmaması gerektiği bir çok şeyle uğraştığı için yaratıcılığını konuşturamadığından şikayetçi. Teknoloji geliştikçe ortaya çıkan bir çok araç, boşa harcanan zamanları yaratıcılığa aktarabilmek için bizlere fırsat sunuyor.

Yıllardır bir çok araç tasarımdan koda dönüştürme işlemini bir yere kadar yapmaya çalışıyordu. Tek tıkla tasarımları koda dönüştürmek kadar ütopik bir şey her zaman bir çok yazılımcının hayalini süslemiştir fakat gerçekten bunu başarıyla yapmak oldukça zor.

Supernova Studio, 2 yıllık bir geliştirme süreci ve 1 yıllık kapalı beta süreci sonucu duyurulan yeni bir araç. Bu aracı bir tasarım veya prototip geliştirme aracı olarak düşünmeyin. Bu konuya özellikle değinen Supernova Studio CEO’su Jira Trecak, bir tasarım aracı olmadıklarını, Sketch üzerinde geliştirilmiş tasarımları başarıyla native uygulamaya dönüştürebilen bir araç olduklarının altını çiziyor.

Supernova Studio’nun temel özellikleri şöyle:

  • Sketch tasarımlarının 1:1 olarak bileşenlere dönüştürülüp uygulamaya aktarılabilmesi
  • Otomatik olarak responsive olarak düzenleme
  • 30 dile otomatik yerelleştirme
  • Kullanıcı akışı ve gezinme detaylarının oluşturulması
  • Çoklu bir animasyon motoru (Uygulama içerisinde planlanan animasyonlar için)
  • iOS, Android ve React Native için gereken her şeyin dışa aktarılabilmesi (kod, proje, fontlar vs…)
  • Supernova Cloud (kullanıcılara ücretsiz sunulan bir platform)
  • Gece çalışanlar için karanlık arayüz. (:

Oldukça detaylı olarak geliştirilmiş olan Supernova Studio, gerçekten yazılımcılara ciddi zaman kazandırabilecek bir araç. Temel arayüz kodlamasının otomatik olarak yapılması, yazılımcıya fonksiyonlar ve temiz kod yazabilmesi için zaman kazandırabilir. Sitesinde bulunan 15 videoluk eğitim seti ile bir çok özelliği gerçek uygulama üzerinden deneyimleyebilir ve siz de kendi uygulamanızı kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Bu uygulama yazılımcıların dışında kendi uygulamasın geliştirmek isteyen fakat kodlama bilgisi olmayan tasarımcılar ve genç girişimciler için de oldukça iyi bir fırsat. Maliyetler düşürülebilir ve en temel haliyle bir uygulama çok daha hızlı şekilde yayına alınabilir.

Eğer hazırda bekleyen bir projeniz varsa siz de hemen deneyebilir ve sonuçlarını yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.