Birleşik Krallık, otonom araçlar için trafik yasalarını yeniliyor

Birleşik Krallık, otonom araçlar için trafik yasalarını yeniliyor

Otomobil endüstrisindeki devrim hükümetleri de yasalarda reformlar yapmak için harekete geçiriyor. Yasalardaki değişiklik sadece 2020'li yılların başlarında yollara çıkacak otonom araçları değil, araç paylaşım ekosistemi ve kullanıcı davranışlarını da kapsıyor. Avustralya konu üzerinde önemli adımlar atarken, Birleşik Krallık da trafik yasalarını yenilemek üzere kolları sıvadı.

Ulaştırma Bakanı Jesse Norman, 6 Mart'ta İngiltere ve Galler Hukuk Komisyonu ve İskoç Hukuk Komisyonu tarafından gözden geçirme sürecinin başladığını duyurdu. Birleşik Krallık'ın konuya yönelik reform süreci 3 yılı kapsayacak. Bu süreçte  otomobil dünyasındaki yeni teknoloji ve iş modellerine yönelik yasaların yeniden nasıl düzenleneceği belirlenecek.

Hükümete ait web sitesinde yer alan açıklamada, yayalardan sürücülere kadar her kesimi etkileyen süreçte aşağıdaki ana konulara açıklık getirilmesi  hedefleniyor.

  • “Sürücü” veya sorumlu kişinin kim olduğu
  • İnsan-makine arayüzünde bazı ortak kontrollerin olduğu yerlerde medeni ve cezai sorumlulukların nasıl tahsis edileceği
  • Toplu taşıma ağlarındaki otomatik araçların rolü ve isteğe bağlı yolcu taşımacılığı, araç paylaşımı ve hizmet olarak hareketliliği sağlayan yeni iş modelleri için yeni ortaya çıkan platformlar
  • Diğer yol kullanıcıları üzerindeki etki ve bunların riskten nasıl korunabileceği

Bugünün trafik yasaları ile hazırlanan mevcut trafik kuralları yeni nesil araçların nasıl desteklenebileceğini incelemek için önemli bir yer tutuyorlar. Ancak Norman'a göre "sürüş teknolojisinin görülmemiş bir hızda ilerlemesiyle, yasaların ve düzenlemelerin temkinli olması önemli.

Dünya liderlerinden biri olmak istiyor

Bu alanda dünya liderlerinden biri olmak isteyen İngiltere,  konuya yönelik sadece hukuki açıdan değil, endüstriyel açıdan da reformlar yapıyor. Endüstriyel stratejilerinden biri olan Future of Mobility Grand Challenge'de  ülke, müşterilerin deneyimini iyileştirmek için fırsatlar arıyor. Verimliliği artırmak ve insanların daha özgürce dolaşmalarını sağlamak da yine bu stratejinin içinde yer alıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.