StartupMarket.co: Beyaz yakalıları ekosisteme kazandırmak isteyen girişim vitrini
Girişim

StartupMarket.co: Beyaz yakalıları ekosisteme kazandırmak isteyen girişim vitrini

  • StartupMarket.co da bu ihtiyacı karşılamak için sahaya çıkan yeni girişimlerden biri. Üstelik beyaz yakalıları girişim ekosistemine kazandırma iddiasıyla.

Girişimcilerin kendini tanıtabileceği vitrin modelindeki platformlar uzun zamandır eksikliği Türkiye ekosisteminde eksikliği hissedilen modellerden biriydi. StartupMarket.co da bu ihtiyacı karşılamak için sahaya çıkan yeni girişimlerden biri. Üstelik beyaz yakalıları girişim ekosistemine kazandırma iddiasıyla.

Serkan Bağçe (CEO), Ahmet Giray Ölmez ve Mehmet Çelikol tarafından kurulan StartupMarket.co, basit anlamda her aşamadaki girişimcilerin kendi sayfalarını oluşturup tanıtım yapabildiği bir platform. Platform diyorum çünkü girişim listelemenin ötesinde girişimleri mentorler, yatırım fonları, bireysel yatırımcılar ve servis sağlayıcılarıyla bir araya getirmeyi hedefliyor. Girişimlere dair her şeyi tek noktada toplamak için son derece temiz bir arayüzle karşımıza çıkıyor. Girişimin CTO pozisyonu ise Atölye15'in kurucusu Oğuz Güç üstleniyor.

Şu anda 43 girişim listeleyen ve ilk yıl sonunda 2000 girişime ulaşmak isteyen StartupMarket, girişimlere dair hem temel bilgiler (özet, pazar bilgisi, yatırım, kurucular vb.) veriyor hem de önemli olayları bir zaman akışı içinde gösteriyor. Girişimlerin büyümesine dair rakamsal bilgi ve mentor (danışman) detayı paylaşılmıyor ancak StartupMarket’in iddialı olduğu alan da tam olarak bu noktada başlıyor.

Beyaz yakalıları ekosistemine kazandırmak mümkün mü?

StartupMarket, en büyük hedefini girişimcilere doğru rehberleri ve destek ağını sağlayarak daha çok girişimciyi motive etmek olarak tanımlıyor. Dolayısıyla henüz aktif olmasa da girişimleri takip etme (radara ekleme), kurucularla görüşme talep etme ve mesajlaşma özelliklerinin geleceği sitede görülebiliyor. Bu özelliklerle yakalanmak istenen en büyük kitle ise beyaz yakalılar.

Beyaz yakalı çalışanları girişim ekosistemine entegre etmek isteyen StartupMarket’in bu konuda yaptığı bir araştırma da var. İstanbul Maslak-Beşiktaş bölgesinde 422 beyaz yakalıyla yapılan araştırmaya göre beyaz yakalıların yüzde 93’ün girişimlere yatırım yapabileceğini, yüzde 64’ünün de girişimcilere mentorlük desteği verebileceği söylüyor. Her iki beyaz yakalıdan biri (%45) de 5-50 bin TL arasında yatırım yapabileceğini paylaşıyor.

Webrazzi Veritabanı’nı aktif tuttuğumuz sınırlı süreyi göz ardı edersek, Türkiye’de girişimlere dönük bu tarz platformların uzun süredir eksik olduğunu söyleyebilirim. StartupMarket’in gayreti ise hem altyapı hem de üstyapı açısından oldukça başarılı gözüküyor. Beyaz yakalıların girişim ekosistemine entegrasyonu ise büyük bir iddia ve bu iddianın başarısı hakkında konuşmak için biraz zamana ihtiyacımız var. Eğer bir beyaz yakalıysanız yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

StartupMarket'i incelemek ve girişiminizi eklemek isterseniz startupmarket.co adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (4)
  1. Harika fikir, temiz iş. Başarılar.

  2. Selin Selin

    Bir beyaz yakalı olarak ilginç buldum. Girişimci olmak isteyen ancak düzenli maaştan feragat edemeyenleri girişim ekonomisine bir adım daha yaklaştırabilir. Birkaç maaş vererek başkasının fikrinde yaptığınız etkiyi kendi tazminatınızla kendi fikrinizde de başarabilirsiniz. Bunun için de güzel bir teşvik olur. Neden olmasın... Böylece beyaz yakalılar da fazla risk almadan girişimciliği ucundan kıyısından deneyimleyebilir. Kendini bu sistemin bir parçası olarak hissedebilir. İnceledim siteyi... Daha farklı girişimler görmek isterim. Hep aynı konular dönüyor sanki. Yok mu farklı işler yapan? Takip edeceğim....

  3. Ahmet Ahmet

    Beyaz yaka ev almak yerine bu şekilde bir yapar mı emin değilim. Herkesin ağzında ama iş başa gelince yapar mı yaparsa bence de güzel olur.

  4. Girişimler için sorulan soruların sıkıcı olmaması ve gerçekten sonuç odaklı düşünenlere yönelik önemli hususlara atıf yapılarak kısa tutulması gerçekten takdire şayan. Teşekkürler.