n11.com, büyüyen e-ticaret ekosisteminin, Türkiye ekonomisine faydasını açıkladı

n11.com'un Strateji ve Planlamadan Sorumlu Yürütme Kurulu Üyesi Yu-Shik Kim de Webrazzi E-Ticaret 2018'de bize e-ticaret ekosistemini nasıl büyütebileceğimizi ve iştiraklerin bundan ne gibi bir değer kazanacağını anlattı. 
n11.com, büyüyen e-ticaret ekosisteminin, Türkiye ekonomisine faydasını açıkladı

Türkiye'de e-ticaret, 2016'da 24,7 milyar TL iken 2017'de 30,8 milyar TL'ye çıkarak gelişmekte olduğunu ve ciddi bir yükselme ivmesi yakaladığını kanıtladı. 2018'de 50 milyar TL'yi hedefleyen e-ticaretin Türkiye'deki en gelişmiş e-ticaret platformlarından n11.com'un Strateji ve Planlamadan Sorumlu Yürütme Kurulu Üyesi Yu-Shik Kim de Webrazzi E-Ticaret 2018'de bize e-ticaret ekosistemini nasıl büyütebileceğimizi ve iştiraklerin bundan ne gibi bir değer kazanacağını anlattı. Türkiye'nin internet kullanıcısı, ödeme ve lojistik altyapısı gibi itici güçleriyle e-ticaret pazarında dikkat çektiği ve büyük bir potansiyel barındırdığını belirtti.

2016 yılına baktığımızda e-ticaretin GSMH içindeki payı Güney Kore'de yüzde 3,1, Birleşik Krallık'ta yüzde 2,3, ABD'de yüzde 1,7 iken Türkiye'de kendine yüzde 0,7. Bu bağlamda e-ticaretteki yükseliş şüphesiz gayri safi milli hasılayı da artıracaktır. Bu konuda Kim'in şu açıklaması da dikkat çekici: "Bilişim teknolojisindeki gelişme, müşteri davranışları, yaşam biçimi gibi olaylar, e-ticaret sektörünün dünyada başlıca yükselen sektörler arasına girmesine yol açtı. Güney Kore’de toplam perakende hacminin yüzde 18’i e-ticarete ait. Bu rakam ABD’de yüzde 10,5, İngiltere’de yüzde 14,9. Ancak Türkiye’de ise henüz yüzde 3,5’ler seviyesinde."

n11.com KOBİ'leri dijitalleştirmek istiyor

Türkiye'de e-ticareti büyütmek isteyan n11.com'un hedefi KOBİ'ler. Bu bağlamda Yu-Shik Kim'in verdiği güncel bilgilere göre, 2017'de n11.com'da satış yapan kullanıcı sayısı 80 binin üstüne çıktı.

KOBİ'leri dijitalleştirmek istediklerini vurgulayan Yu-Shik Kim, bununla ilgili çeşitli eğitimlerin verileceğinin de altını çizdi. Yu-Shik Kim, Türkiye ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin e-ticaretle büyümesine dijitalleşmesine olanak sağladıklarını söyledi. Türkiye'nin bu konuda elverişli olduğunu da söyleyerek bunun e-ticaret için önemli bir gelişme olacağını da belirtti.

Türkiye nüfusu 79,8 milyonken aktif internet kullanıcı sayısı 48,8 milyon. Bu sayının 16,6 milyonu ise e-ticarette. Yu-Shik Kim burada 63,1 milyon kişinin halihazırda e-ticarette işlem yapmamasına dikkat çekti. n11.com'u diğerlerinden ayıran özelliklerden birinin aynı günde teslimat olduğunun da altını çizen Kim, ödemeler için 7 bankayla çalıştıklarını ve alternatif ödemelerin de mevcut bulunduğunu söyledi. Ayrıca teşvikler, e-fatura gibi düzenlemelerden de bahseden Kim, teknolojinin e-ticaretin büyümesinde ne gibi bir yere sahip olduğunu da açıkladı ve bu kapsamda yapay zeka ile blockchainin önemine de değindi.

Yu-Shik Kim, gelişen ekosistemle ilgili olarak şunları söyledi:

Türkiye’nin 2023 vizyonuna bir adım daha yaklaşmasını sağlayacak e-ticaret ekosistemi, büyük bir potansiyel barındıran, agresif bir hedefi olan ancak gelişmeye ve desteğe ihtiyacı olan bir yapıda. Ödeme sistemleri, teknoloji, lojistik sektöründe yapılacak düzenlemelerin yanı sıra hükümet desteğiyle Türkiye e-ticaret pastasından hak ettiği payı alacaktır. Türk KOBİ’lerinin dijitalleşmesi sektörü bir adım ileri götürecektir. Sektörün gelişmesi, daha ileriye taşınması adına n11.com olarak elimizi taşın altına koyarak üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin büyümesine imkan sağlayan e-ticaret, Türkiye’nin 2023 vizyonuna yaklaşmasında önemli bir rol oynayacaktır

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.