Kişiden kişiye araç kiralama girişimi: Arabalı
Girişim

Kişiden kişiye araç kiralama girişimi: Arabalı

Kendilerini "yeni nesil araç kiralama platformu" olarak tanıtan Arabalı, araç sahiplerine gelir olarak geri dönmeyi, araç kiralayanlara da ekonomik olarak kolaylık sağlamayı hedefliyor.

2017 yılında kurulan ve şu an için sadece İstanbul'da hizmet veren Arabalı'da eğer aracınızı kiralamak istiyorsanız yapmanız gereken belirli şeyler var. Gerekli bilgiler, aracın kiralamaya uygun olduğu tarihler ve güzel çekilmiş birkaç fotoğraf ile birlikte aracınızı sisteme kaydediyorsunuz. Daha sonra aracınızı kiralamak isteyen birisi olduğunda bir rezervasyon bildirimi alıyorsunuz ve duruma göre teklifi kabul ediyorsunuz.

Belirlediğiniz tarih ve saatte aracı kiralamak isteyen kişiyle buluşup kilometre ve yakıt miktarını birlikte kontrol ediyorsunuz ve daha sonra aracı teslim ediyorsunuz. Arabayı teslim alırken de aynı işlemleri yapıp kiralayan kişiye uygulama üzerinden puan veriyorsunuz.

Arabalı üzerinden araç kiralamak istiyorsanız, uygulamaya kaydolduktan sonra sizin için uygun zaman dilimi ve lokasyondaki araçları filtreliyorsunuz. Size uygun aracı seçtikten sonra istek gönderip araç sahibinden gelecek bildirimi bekliyorsunuz ve araç sahibi ile buluşup aracı teslim alıyorsunuz.

Tıpkı garajyeri.com gibi en yakınınızdaki, hatta aynı apartmanda oturduğunuz birinin yani kapınızın önündeki aracı kiralama potansiyelini sunan Arabalı'ya adınızı, soyadınızı, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi sisteme girdikten sonra üye oluyorsunuz. Eğer araç kiralamak isterseniz, talebinizi ilettiğinizde müşteri temsilcisi 24 saat içinde sizinle iletişime geçiyor. Araç kiralamak için en az 21 yaşında ve 2 yıllık ehliyet sahibi olmanız gerekiyor.

Araç kiralayanlar herhangi bir ücret ya da komisyon ödemiyor

Arabalı'ya aracını kaydeden kullanıcılar, ayda ortalama 1.500 TL'nin üzerinde gelir elde ediyor. Üstelik araç sahipleri gerçekleşen kiralamalarda hiçbir ücret ve komisyon ödemiyor. Aracın sisteme kabul edilmesi için pert kaydı olmaması gerekiyor ve hasar kaydı maksimum 15 bin TL olması isteniyor. Ayrıca araç, 10 yaşından küçük ve 150 bin kilometre altında olmalı. Araç için kiralama sırasında kilometre sınırı günlük 400 kilometre. Arabalı üzerinden kiraya verilen araçları araç sahibi kendisi teslim edebildiği gibi vale ile de teslim edebiliyor.

Arabalı'yı web sitesi üzerinden kullanabildiğiniz gibi App Store veya Google Play Store'dan uygulamasını indirerek de kullanabiliyorsunuz.

Yorumlar (3)
  1. Dogancan Dogancan

    Türkiye'de araba bir meta olarak değil bir yatırım aracı olarak görülüyor. Ayrıca toplumda iyi veya kötüsünden bir araba sahibi olmak statü göstergesi. Oldukça da garip alışkanlıklar var, örneğin Amerika'da boya görmemiş bir araba satmak kötü karşılanırken, ülkemizde tam tersi.

    Dolayısıyla bu tip girişimlerin çok tutacağını düşünmüyorum. Kimse 50-60 lira için arabasını tanımadığı birine emanet etmek istemeyecektir.

    Köstek olmuş gibi olmak istemem ama bu kültürel normları değiştirmek çok zor

  2. 1500tl aylık kazanc çok iyiymiş bence. arbnden ev kiralamaktan daha karlı gorunuyor. Adam çalışarak o parayı zor kazanıyor. Peki bu girişimin gelir modeli nedir

  3. Bana kalırsa güzel bir uygulama. Kişilerin kullanmadığı, az kullandığı araçlar üzerinden gelir elde etmesini sağlıyor. Ben tutacağını düşünüyorum şahsen.