HepsiExpress'ten e-ticarette lojistiğin önemine dair bilgiler

HepsiExpress'ten e-ticarette lojistiğin önemine dair bilgiler

Günümüzde gelişen e-ticaret sektörünün hiç şüphesiz en önemli faktörlerinden biri de lojistik. Hepsiburada'nın hızlı teslimat girişimi HepsiExpress'in Genel Müdürü Umut Aytekin de Webrazzi E-Ticaret 2018'de e-ticarette lojistiğin öneminden bahsetti.

E-ticaret lojistiğinde depo yönetimi, dağıtım ve iadeler olmak üzere üç kritik alan olduğundan bahseden Aytekin, e-ticaretin klasik perakendeden farkını, B2B'den B2C'ye geçişi, doğru yetkinliklerin bağlı olduğu unsurları da konferans katılımcılarına anlattı.

E-ticaret deposunun perakende deposundan sipariş büyüklüğü, sayısı ve değişkenliği, yerleşim ve düzen, süreçler, teknoloji altyapısı ve servisler bakımında ayrıldığını belirten Umut Aytekin, lojistiğin hem e-ticaret için hem de perakende için aynı olan hedefinden de bahsetti. Ürün kabul, ürünlerin yerleştirilmesi, rezerve stoklama, tekrar stoklama, toplama, paketleme/faturalama, birleştirme ve katma değerli servisler ile yükleme/depo çıkış olan e-ticaret depo süreçlerinin farklılıklarından da bahsetti.

E-ticarette müşterilerin en büyük sorunu dağıtım ve teslimat

Umut Aytekin, e-ticaret kullanıcılarının yüzde 47'sinin teslimatın belirtilenden yavaş olmasından, yüzde 46'sının ise yanlış ve hasarlı ürün teslim edilmesinden şikayetçi olduklarını belirtti.

Klasik perakende ve e-ticaret arasındaki farkların sıkça altını çizen Aytekin, klasik perakendede mağaza içi etkileşim, mağaza kira ve insan maliyetleri, sabit noktalara dağıtım ile benzer birkaç partner veya perakendecinin kendisi önemliyken, e-ticarettin müşteri ile yüz yüze gelinen tek adım ve adrese dağıtımın yüksek maliyetli son adım olduğundan bahsetti. E-ticarette partnerlerin ise kargo, kurye ve lojistik şirketleri olduğunu söyledi. Ayrıca e-ticaret dağıtımında önemli noktaların müşteriler için katma değerli hizmetler, performans ve kalite, teknoloji kullanımı olduğunu vurguladı.

Dağıtım süreçlerinin hiç şüphesiz en önemli maddelerinden biri olan iadelerin nedenlerini ve çözüm yollarını da anlatan Umut Aytekin, doğru e-ticaret lojistiğinin iş yapan kişiye uygun olması gerektiğini belirtti.

Teslimatlarını mobil uygulama üzerinden yöneten HepsiExpress, aynı gün teslimat, akşama teslimat, ertesi gün teslimat ve hafta sonu teslimat olmak üzere farklı şekillerde hizmet vermeye devam ediyor. Umut Aytekin, şimdilik İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Bursa'da hizmet veren HepsiExpress'in yakın zamanda İzmir'de de faaliyet göstereceğini açıkladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.