Facebook iş ilanları ile LinkedIn'e rakip oluyor

Facebook iş ilanları ile LinkedIn'e rakip oluyor

Facebook dün 40'dan fazla ülkede iş ilanları özelliğini piyasaya sürdü. Bu hamlesiyle LinkedIn'e rakip olmaya hazırlanan Facebook, aynı zamanda kullanıcıların ve işletmelerin de ilgisini çekmek istiyor.

İşletmeler bundan sonra kendi Facebook sayfalarındaki İşler sekmesinde iş ilanı yayınlayabilecek. Üstelik işletmeler paylaştıkları iş ilanlarının reklamını da İşler paneli, Facebook Marketplace ve Haber Kaynağı'nda yayınlayabilecek. İş arayan kullanıcılar ise gördükleri iş ilanlarına başvururken profil bilgileri üzerinden otomatik doldurma ve düzenleme gibi seçenekleri kullanabilecek. Gerçekleşen başvurunun ardından işletmeler ve adaylar Messenger üzerinden iş görüşmesinin detaylarını planlayabilecek.

İlk olarak 2016 yılında sızan bu özellik, geçtiğimiz yıl ABD ve Kanada'da piyasaya sürüldü. Daha fazla iş ilanı yayınlayabilmek adına ZipRecruiter ile işbirliğine giden Facebook, Brezilya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve İspanya'da da özelliği aktif hale getiriyor. Bu konumlardaki kullanıcılar artık iş ilanlarına Facebook'un iOS ve Android uygulamalarından ve de masaüstünden erişebilecek.

Özelliğin aktif hale geldiği ülkelerde kullanıcılar, Facebook'un webde yer alan kenar çubuğundan ya da mobildeki daha fazla tuşundan iş ilanlarına ulaşabilecek. Üstelik bu arayış esnasında kullanıcılar mesafe, endüstri ve tam zamanlı/yarı zamanlı gibi filtreleri de uygulayabilecek.

Microsoft; 2017'nin dördüncü çeyreğinde LinkedIn üzerinden 1,1 milyar dolar gelir elde etti. Facebook bu hamlesiyle LinkedIn'den rol çalmayı hedefliyor gibi görünebilir. Ancak Facebook, bu özellikle birlikte LinkedIn'in çok da hitap etmediği bir kitleyi hedefliyor. Zira genellikle beyaz yakalıların hakimiyeti altında olan LinkedIn'de mavi yakalı kullanıcılar öz geçmişlerini yayınlamaktan çekiniyor. Aynı zamanda LinkedIn'de iş ilanı açmak konusunda zorlanan küçük işletmeler de Facebook'un tanıdık arayüzü ve bütçeleriyle rahat bir nefes almış oluyor. Üstelik bir çok kullanıcı kısmen de olsa Facebook profilinde iş deneyimine yer veriyor. Böylece şirket, kullanıcıları yeni işlere yönlendirmek konusunda da bir sıkıntı yaşamıyor.

Aslında Facebook küçük işletmeler ve iş arayışındaki kullanıcılar ile uzun süredir ilgileniyor. Zira şirket, işletmelerin ve kullanıcıların iş odaklı arayışlarına cevap veren Community Boost programına 2011 yılından bugüne kadar 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Facebook, Community Boost müfredatını genişleterek bu yıl da yatırımını devam ettirecek. Sosyal ağları kopyalamak konusunda ciddi bir özgeçmişe sahip olan Facebook, yine de ufak bir detayı gözden kaçırıyor olabilir.

Genellikle özel hayatlarına dair paylaşım yapan Facebook kullanıcıları, iş başvurularını platform üzerinde yaparken, iş verenlerin kendileri hakkında bu kadar bilgiye sahip olmalarını istemeyebilir. Kullanıcılar Facebook'ta gizlilik ayarları üzerinden paylaşımlarının kimlere görünebileceğini seçebiliyor. Ancak bazı kullanıcılar patronundan bir arkadaşlık teklifi gelmesi ihtimaline sıcak yaklaşmayabilir. Yine de Facebook'un günlük kullanıcı büyümesindeki yavaşlama düşünüldüğünde, bu özelliğin yaygınlaştırılması sosyal ağın hareketlenmesine katkıda bulunabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.