İnternet yayınlarına RTÜK denetimi komisyondan geçti
Arama

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi komisyondan geçti

Geçtiğimiz günlerde internet yayıncılığına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından kısıtlama getirileceği ülkenin gündemdeydi. Bugün de TBMM’ye torba tasarı ile sevk edilen RTÜK’e “internetten yapılan yayınlar” için de lisans verme ve iptal etme yetkisinin tanındığı düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

RTÜK, düzenlemenin yasalaşması durumunda internetten yayın yapan kanalların lisans başvurusunu değerlendirecek ve tıpkı televizyonlar gibi “uygunsuz içerik” halinde lisansı iptal etme hakkına sahip olacak. İnternet üzerinden yayın yapan kurum ve kuruluşlar, artık RTÜK’ten lisans almak zorunda kalacak. Düzenleme bununla da sınırlı kalmıyor. RTÜK ayrıca bu yayınları denetleyecek ve istediği gibi kapatma, karartma ve yayın durdurma cezası verebilecek.

Düzenleme hangi platformları kapsıyor?

İlk bakışta aklımıza sadece Netflix, Blu TV ve Puhu TV gibi internetten yayın yapan dijital platformlar gelse de düzenleme sadece bunları etkilemiyor. Gündelik hayatta sıkça kullandığımız YouTube, Spotify ve hatta Periscope gibi video ve müzik platformlarını da kapsayabilir. Yayından etkilenecek platformlar ise henüz bu konuda bir açıklama yapmadı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal düzenleme ilgili şunları söyledi:

Söylediğiniz endişeleri giderecek ne var, bakalım. İyileştirilebilecek alanlar varsa iyileştirelim. Yayıncılığın kısıtlanması gibi bir anlayışımız yok. Kurallı, kaideli bir piyasa faaliyeti varsa, herkes aynı kurallara tabii olmalı diyoruz.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise RTÜK’e interneti denetleme yetkisi veren yasa tasarısı için şu sözleri kullandı:

İnternet üzerinden yapılan TV yayınlarında, herhangi bir düzenleme olmamasından dolayı insanlar burada yanlışlık yapabiliyorlar. Bizim amacımız burada bir yasal düzenleme getirmek ve yanlışlığın önüne geçmek, doğru yayına müdahale etmek değil.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. Ferit dedi ki:

  Dilerim yasaklar dahada artar. Bu millet herşeyi hakediyor.

  1. memati dedi ki:

   yorum yapacan diye kin kusmuşsun ,Sende cehennemin dibini hak ediyorsun bu millete kurban ol senin beğenmediğin bu millet olmasaydı şuan gitmiştin zaten oraya

 2. Doğukan dedi ki:

  Netflix’e niye geliyor? Netflix’e sansürsüz ve keyifli dizi, film izlemek için insanlar para ödüyorlar. Netflix uygunsuz içerik uyarısını zaten yapıyor. Çocuğun teki oturup ailesinin, arkadaşının kredi kartını alıpta Netflix’te üyelik açmaz.

 3. Alper Kartal dedi ki:

  Böyle bir saçmalık olamaz.

 4. engin dedi ki:

  big brother is watching you

 5. Melih Korkmaz dedi ki:

  “Doğru yayına müdahale etmek değil” demiş bakan, doğru yayına kim karar veriyor? Neye göre kime göre doğru yada yanlış?

 6. technonur dedi ki:

  yavas yavas alistira alistira sansürler gelmeye basliyor.. hayirli olsun

  1. Mehmet Yılmaz dedi ki:

   Yıl 2018 hala yavaş yavaş mı diyorsunuz? Kaç yıldır haberler, tartışma programları sansürlü zaten.

 7. murat dedi ki:

  keşke youtube’u denetleseler

 8. Gökhan dedi ki:

  Çok yerinde bir karar!

 9. cemal dedi ki:

  trde yaşıyorsan bay bay hepinis

Bir Yorum Yazın