Coinbase ve Bitfinex sonunda Segwit adaptasyonlarına başladı

Coinbase ve Bitfinex sonunda Segwit adaptasyonlarına başladı

20 şubat tarihinde ABD’nın en büyük kripto para borsası CoinBase ve Bitfinex gelen bütün tepkiler istekler ve eleştrileri artık göz ardı edemeyerek bitcoin için, SegWit (Segregated Witness-ayrılmış tanık) ölçeklendirme adaptasyonuna başlayacaklarını duyurdular.

CoinBase twitter üzerinden, platformlarında SegWit’in bütün testlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve önümüzde ki hafta bütün müşterilerinin hizmetine sunulacağını duyurdu. Bitfinex ise halihazırda SegWit’in işlevsel olarak devrede olduğunu duyurdu.

CoinBase, SegWit yükseltmesini ilk Aralık 2017 tarihinde duyurmuş olsa da testlerini tamamlayıp hizmete alması Şubat 2018 yılını buldu.

SegWit, bitcoin networkünde artan transfer ücretleri ve taleple beraber gelen yavaşlama sorununa çözüm olmak için geliştirildi. Kripto para yatırımcılarının ve kullanıcılarının son dönemde gitgide büyüyen şikayetlerini ve sorunlarını bir nebze giderebilecek olan SegWit bu gelişmeler ile dünyanın diğer kripto para borsaları ve bitcoin ile ödeme alan işletmeleri arasında da yaygınlaşmaya başlayacak. CoinBase kullanıcıları bir ara SegWit adaptasyonu için sosyal medya üzerinde kampanya başlatıp 12 bin imza toplamayı başarmışlardı.

Hong Kong merkezli ve ticaret hacmine göre 4.sırada yer alan Bitfinex’in CTO’su Paolo Ardoino borsalarının SegWit adaptasyonu ile ilgili bir duyuru yaptı. Duyuruda, işlem ücretleri, işlem hızı ve toplam ağ kapasitesi sorunlarında SegWit adreslerini kullanmaya başlayarak çözüm üretmeye başladıklarını ve ayrıca bu sayede bitcoin çekme işlemlerinde de yüzde 20 oranında daha az ücret alınacağını ve transferlerin çok daha hızlı olacağını duyurdu.

BitcoinCore istemcisinin 0.16.0 son kamuya açık sürümü 15 Şubat tarihinde yayınlanmıştı ve tam SegWit yükseltmesine de sahipti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.