Google'daki "resmi görüntüle" butonunu geri getiren eklenti: Bring Google View Image Back
Dijital

Google'daki "resmi görüntüle" butonunu geri getiren eklenti: Bring Google View Image Back

Bu ayın başlarında, Google ve Getty Images, Google görsellerde Getty görüntülerine izin verecek bir lisans anlaşması yaptığını açıklamıştı. Bu anlaşmanın sonucunda Google, siber korsanlığı aza indirgemek için görseller üzerinde değişikliğe gitmiş ve "resmi görüntüle" butonunu kaldırmıştı.

Google'ın bu yeniliği görsellere ulaşmamızı engellememiş, sadece yolumuzu uzatmamıza neden olmuş olsa da "resmi görüntüle" butonuna yeniden kavuşmamızı sağlayan bir eklenti geldi; Bring Google View Image Back! Hepimizi "görselin üzerine gel, sağa tıkla, görseli yeni sekmede aç" derdinden kurtaran eklentiye ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, Chrome Web Store'a gidip Bring Google View Image Back eklentisini indirmek. Ekstra hiçbir şey gerektirmeyen indirme işleminden sonra istediğiniz görselin yanında yeniden "resmi görüntüle" butonunun çıktığını göreceksiniz.

Google'ın bir diğer değişikliği de resmi açıp sağa tıkladığımızda çıkan “resmi Google’da ara” ibaresinin de artık mevcut olmayışıydı. Bunun için maalesef eski yöntemleri izlemekten başka bir çaremiz yok. Yani görüntüyü arama çubuğuna sürükleyerek görüntü aramayı yapabileceksiniz ve Google, bir arama sonucuna tıkladığınızda ilgili resimleri görüntülemeye devam edecek.

Yorumlar (3)
  1. Görsellerin sahipleri imajları kendi sitelerinden göstermek istiyorlar bundan daha doğal bir şey yok ama işte rahata alışmak çok kötü bir şey; insanoğlu'nun çıkmazı! Google isterse bu eklentiyi işe yaramaz hale getirebilir. Karar Google'ın!

    1. He ya zaten herkes de kendi görselini kullanıyor:) Allahım ya dünya open source a doğru giderken bu sığ bakış açısını anlamıyorum. Kullandığın avatar için çizenden izin aldın mı mesela? Görsel zaten adamın domaininden görüntüleniyor bu arada.

      1. Google'da sanırım sığ düşünceye sahip sizin mantığınıza göre; öyle mi? Ertan yazdıklarında sorun yok! Avatarı free bu arada...