Boston Dynamics'in köpek robotu SpotMini şimdi de kapıları açıyor
Teknoloji

Boston Dynamics'in köpek robotu SpotMini şimdi de kapıları açıyor

Teknolojinin ilerlemesi kimi zaman gözümüzü korkutsa da gelişen teknolojiyle yapılabilecekleri düşündüğümüz zaman inanılmaz heyecanlanmaya başlıyoruz. Bu konuda her ne kadar Black Mirror etkisi yaşıyor da olsak insanların eksik kaldığı noktada robotların devreye gireceği günlerin epey yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl Alphabet tarafından SoftBank'e satılan ABD'li teknoloji devi Boston Dynamics'in köpek şeklindeki meşhur robotu SpotMini, geçtiğimiz aylarda yeni bir görünüşle karşımıza çıkmıştı. Hatta SpotMini'nin üst kısmında bulunan ekstra kol, yeni tasarımda ortadan kaldırılmış, robota daha modern bir görünüm verilmişti. Fakat şimdi SpotMini'ye yeni eklenen özellikle aynı kol eski yerini aldı.

SpotMini artık kapıları açabiliyor

Son güncellemede robota Kinect tarzı 3-D izleme sistemi getiren Boston Dynamics, şimdi de SpotMini'ye kapıları açma özelliğini ekledi. Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz gibi SpotMini arkadaşının ilgili donanıma sahip olmamasını farkediyor ve arkadaşları için kapalı kapıları ardına kadar açabiliyor. Bu görüntüleri izlerken istemsiz bir şekilde Black Mirror'ın son sezonundaki Metalhead bölümünü hatırlıyor ve olabilecek gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Yorumlar (1)
  1. Murmu Okurlar Murmu Okurlar

    GÜZEL OLMASINA ÇOK GÜZEL. BEN 3. KATTA OTIRUYORUM. ASANSÖRÜN ÇAĞRI BUTONUNA BASTIĞIMDA, ASANSÖR KATA GELİYOR. ANCAK KAPISINI BAZEN AÇIYOR, BAZEN AÇMIYOR. ASANSÖR GİBİ İLKEL BİR MAKİNE BİLE BU HATAYI YAPIYORSA, BU KÖPEKLER YARIN ÖBÜRGÜN BİZE NELER YAPAR, KİM BİLİR? ARABA EHLİYETİ ALMAK İSTEYEN BİRİNE BİLE PSİKOLOJİK TEST UYGULUYORUZ, AMA YAPAY ZEKA KODLAYANLAR ÖZGÜRCE İSTEDİĞİ FONKSİYONU ÇAKIYOR İÇİNE. YA BUNLARA PSİKO-TESTLER UYGULANMALI VE SAĞLIKLI OLANA KOD YAZMA EHLİYETİ VERİLMELİ; YA DA ONUN BUNUN KISKANDIĞI BU YAPAY ZEKALARIN FONKSİYONLARINI TEST EDİP ONAYLAYACAK BİR BAŞ-YAPAYZEKA YAZILMALI. BU SEFER DE TABİ "BAŞ-YAPAYZEKA"YI HANGİ DEVLET YÖNETECEK SORUNU ÇIKIYOR.