2018 yılında Türkiye'deki teknoloji harcamaları 22,5 milyar doları bulacak

2018 yılında Türkiye'deki teknoloji harcamaları 22,5 milyar doları bulacak

Microsoft Türkiye'nin ev sahipliğini yaptığı, International Data Corporation (IDC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan 2018 IDC Türkiye Öngörüleri raporuna göre 2018 yılında Türkiye’de Bilgi ve İletişim Teknolojileri harcamalarının toplamı 22,5 milyar doları bulacak.

IDC, 2018 yılında Türkiye telekomünikasyon kısmı haricinde kalan, BT pazarının 10,8 milyar dolar büyüklüğüne ulaşmasını beklediğini açıkladı. BT hizmetleri ve yazılım alt kırılımları, IDC’nin öngördüğü tahmini yüzde 6,4 ve yüzde 5,2’lik yıllık büyüme oranlarıyla, 2018 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen bölümleri olacak gibi görünüyor. Sektör olarak baktığımızda ise IDC, kamu ve enerji sektörlerindeki 2018 yılı BT harcamalarındaki artışın bir önceki yıla göre daha fazla olacağını beklerken, iletişim, finans, üretim ve kamunun yılın en büyük harcama yapan sektörleri olacağını düşünüyor. Bununla birlikte telekom sektöründeki büyüme geçtiğimiz yıllara göre daha düşük seviyede kalacak.

2018 ve ilerisi için yatırımları şekillendirecek olan unsurlar neler?

IDC'ye göre kurumsal mobilite çözümleri, artan akıllı cihaz kullanımı ile beraber 2018'de Türkiye'deki CIO'lar arasında yaygın kullanıma ulaşacak. Bununla birlikte mobil stratejiler organizasyon içerisinde farklı birimler arasında lokal olarak belirlenmeye devam edecek. Büyük veri ve analitik alanında yapılan yatırımlarda kısa vadede ticari faaliyetleri iyileştirmek amaçlanacak. Bu sayede büyük veri ve analitik ile yeni iş ve gelir yaratmak uzun vadeli hedefler olarak yerini alacak. Ayrıca nesnelerin interneti projelerindeki ön maliyetler 2018 yılında da en önemli engellerin başında yer alacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.