Insider, Ukrayna merkezli yapay zeka girişimi Infinitesoft'u satın aldı
Yatırım

Insider, Ukrayna merkezli yapay zeka girişimi Infinitesoft'u satın aldı

Dijital müşteri deneyim platformu olarak hizmet veren Insider, Ukrayna merkezli yapay zeka girişimi Infinitesoft'u satın aldı. 2016 yılında Kiev'de kurulan Infinitesoft, yapay zeka teknolojilerinin yanı sıra artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik ve öngörü teknolojileri üzerinde çalışıyor.

Yapay zeka, makine öğrenme ve öngörü teknolojileri üzerinde çalışıyor

Insider'a yapay zeka, makine öğrenme ve öngörü teknolojileri konusunda destek verecek olan Infinitesoft, Insider tarafından sunulan müşteri deneyimini artırmayı hedefliyor. 300'den fazla müşteriye sahip olan Insider, Infinitesoft satın alması ile birlikte yapay zeka konusunda elini güçlendirmiş oldu.

Satın alma anlaşmasının detaylarının paylaşılmadığını da ekleyelim. Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Insider CTO'su Sinan Toktay, Infinitesoft'un Ukrayna'nın en güvenilir teknoloji firmalarından biri olduğunu dile getirdi. Yapılan satın alma anlaşmasının yeni ve heyecan verici ürünler yaratmak için kapıları açacağını dile getiren Infinitesoft kurucusu ve CEO'su Dr. Hakan Mutlu Sonmez, yapay zeka ve makine öğrenme sayesinde müşteri deneyiminin geleceğini şekillendireceklerine inandıklarını da belirtti.

Yorumlar (20)
 1. Ayhanbaris Ayhanbaris

  sahibi türk sanırım, yani bir türk ukraydana firma kurup türklere mı satmış oluyor?

  1. Serhat Yumurta Serhat Yumurta

   yakında man adasından da şirket alırlar :)

 2. Keklik Avcısı Keklik Avcısı

  Satıl alma falan yok düpedüz PR çalışması. Insider kimseye 1 kuruş para vermez. Olsa olsa bu Ukraynadan ucuza yazılımcı transferidir, Türkiye'de son zamanlarda yazılımcı maaşları çok yükseldiğinden. Ancak bilmeyen yer bu PR dolmalarını, bilene yutturamazsınız.

  1. Serhat Yumurtaci Serhat Yumurtaci

   Niye öyle diyorsunuz ki. Onlar vatan için çalışıyorlar. Onlar bu vatan daha iyi yerlere gelsin diye günde 12 14 saat o Ikea masalarında sandalyelerinde ter döküyorlar. Benim kafamı kurcalayan tek şey, Türkiye'deki ekibi vatan mottosu ile çalıştırırken Ukraynalı developerlar hangi motto ile çalışacak? İyi kod yazarsak Kırım'ı geri alabiliriz diyerek mi acaba?

   1. Bu düşünce ile iş yapan bir kişiyi ben ciddiye bile almam. Özel bir firma günde 12-14 saat ikea masasında kafa patlatıyorsa para içindir. İyi kod yazmak iyi developer olmak yani. Developer tabanlı bir arkadaş iseniz yurtdışındaki A+ firmaların ilanlarına başvurmanızı tavsiye ederim HR ve yazılım süreçlerinde neleri de test ettiklerini daha iyi görebilirisiniz

 3. Kimse yemiyor artık bu numaraları.

  İnsider ın kötü gidişatını toparlamak için yapılan bir haber.

  Satın alma falan yok ortada, içerideki herkes biliyor bunu.

  1. Aaaa baksana kötü giderlerken dünyanın en büyük Capital'inden yatırım almışlar. Baya haklıymışsın tebrik ederim.

   https://webrazzi.com/2018/02/06/dijital-musteri-deneyim-platformu-insider-sequoia-capitaldan-yatirim-aldi/

   1. Hasan Sabbah Hasan Sabbah

    Yahoo da almıştı aynı kurumdan. Bugünkü hali ortada.

   2. Bir bayanın klavyesinden dökülen kelimeler olduğu ne kadarda belli?

   3. Ahmet Cakir Ahmet Cakir

    Sequoia Capital has invested in over 250 companies since 1972, including Apple, Google, Oracle, PayPal, Stripe, YouTube, Instagram, Yahoo! and WhatsApp.[21] The combined current public market value for these companies is over $1.4 trillion, equivalent to 22 percent of Nasdaq.[3] Its portfolio is mainly in financial services, healthcare, outsourcing and technology.[19] As in 2017, they have exited in 68 IPOs and 203 acquisitions.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Sequoia_Capital

    Kendimiz basarili olamayinca baskalarinin basarisina cok guzel camur atariz.

    Elinize saglik genclere ornek oluyorsunuz demek yok. Hasan Sabbah isimli kardesimize cevaben.

    Worker isimli kardesimiz icin de: Erkeklik gururun mu incindi bir bayan CEO'nun liderligindeki takim milyonlar aliyor diye? Bence sen de calis cabala yapabilirsin. Insider'i ornek al bak nasil basarililar.

    Yukaridaki Ahmet Baris isimli arkadasimiza cevaben de: Bence sorun yok kurucusu Turk olunca satin alma olmuyor mu? Nasil garip yorumlar. Al gulum ver gulum olmuyor mu bu isler parasi verilip alinmis iste.

   4. Hasan Sabbah Hasan Sabbah

    Ahmet Cakir ben bir yıla yakın süre insider içinde çalıştım. Senin göklere çıkardığın insanların gerçek yüzlerini çok net gördüm. Hayat senin gördüğün gibi toz pembe değil. Davulun sesi uzaktan hoş gelir bunu unutma. O kadar beğendiysen farklı pozisyonlarda eleman arıyorlar. Gider deneyimlersin. Düşük standartlarda resmi bayramlarda ve haftasonlarında dahi çalışarak güzel bir deneyim elde edersin. Sonra istersen yine Sequoia'nın wikipedia sayfasındaki güncel bilgileri bizimle paylaşırsın.

   5. Ahmet Cakir Ahmet Cakir

    Hasan Sabbah, kardesimiz alinmis. Yahoo ile camur attigini belirtmek icin yazdim. Biraz objektif olup Apple veya Google da yazabilirdin. Ancak iste ben icerde calistim, yok soyle kotuler boyle kotuler.

    Ya kotuler Sequoia enayi mi? Camur at izi kalsin yakismiyor! Sana uymamis calismamissin. Objektif ol cok calisiyorlardi bana zor geldi ciktim de canimi ye. 200'den fazla insana zor gelmiyor anlasilan adamlar basarili kabul etmek zorundasin. Etmezsen de, anladin sen ;)

    Sunu suraya birakayim belki faydam dokunur: https://www.youtube.com/watch?v=F08sj6N1Ycg

   6. Hasan Sabbah Hasan Sabbah

    Ahmet cakir kardeşim olay çamur atmak değil. Ben Sequoia'dan yatırım almayı da küçümsemedim. Aksine büyük bir olay ama oradan yatırım almak bir başarı kriteri olmamalı. Önemli bir adım global anlamda başarılı bir şirket olması için ama yeterli değil. Bu yatırımdan alması Insider büyük bir firma ve hep başarılı bir şekilde gidecek, bir Apple, Google veya Facebook olacak anlamına gelmiyor. Oradan yatırım alıp bir zamanlar number one olan bir firmanın bugünkü içler acısı bir hale düşebileceğini unutmamak gerektiğini belirtmeye çalıştım. Emin ol Yahoo'yu da senin gibi gerçeklere değil de toz pembe hayallere odaklananlar batırmıştır.

   7. Hasan Sabbah Hasan Sabbah

    Ahmet kardeşim bir de not olarak şunu belirteyim. Ben iş koşulları ağır geldiği için ayrılmadım. Şu anda çalıştığım firmada daha yorucu bir tempoda çalışıyorum hatta. Ayrılmamın sebebi şirketin düşük maaş politikası + asgari ücret üzerinden gösterip sigortanı da onun üzerinden yatırmasıydı. 200 kişi çalışyor ama ben bir yıl içersinde ben muhtemelen 300 farklı kişiyle çalışmışımdır. Ayda 10 kişi işe başlıyorsa 6 kişi de işten ayrılıyordu.

 4. Hasan Sabbah Hasan Sabbah

  Ne kadar acı. Her yarışmada etkinlikte en iyi girişimciyim en iyi start up ım diye PR yapmaya çalış, güzel görünmek için uğraş. Bu ödülü güzel ve yalnız ülkem adına alıyorum diye şirin görünmeye çalış. Daha sonra vefasızlık yaptığın, yıllarca haklarını gaspettiğin ekip arkadaşların senin gerçek yüzünü ortaya koysun. Çok üzücü bir durum.

  1. Ahmet Cakir Ahmet Cakir

   Ya ne kadar zoruna gitmis, sakin ol bence. Ne yaptilar sana? Git konus cok tatli insanlara benziyorlar.

   1. Hasan Sabbah Hasan Sabbah

    Şeker gibilerdir. Bence sen de bir görüş onlarla. Hatta bu müdafaacı ruhunu da göster seni işe alırlar. Mutlu mesut beraber takılırsınız. Severler senin gibileri. Hatta dozunu arttırırsan shareholder da olursun.

 5. Metin Gezer Metin Gezer

  Türkiye'de, bir girişim başka bir girşimi satın alıyor.. Böyle haberleri bu kadar yakın gelecekte göreceğimi düşünmezdim.Tebrikler!

 6. Suat Karaman Suat Karaman

  Haberin içeriğinde şirketin kurucusunun Türk olduğu belirtilmiş zaten, Hakan Bey 15 yıldır Ukrayna'da yaşayan bir girişimci. Sadece kağıt üstünde bir satın alma olduğunu düşünmüyorum, yazılım maliyeti konusu ise doğru olabilir global bir operasyon yönetmek için maliyetleriniz de rekabetçi olmalı haliyle

 7. Belirtilen firma 2018'de kurulmuş bir firma olmalı.

  https://web.archive.org/web/* http://www.infinitesoft.co

  Sadece bir adet indexi var.