Opendime, bitcoini fiziksel hayata getiriyor

Opendime, bitcoini fiziksel hayata getiriyor

Kripto paraları fiziksel dünya ile ilişkilendirmek pek kolay değil. Kullanımları hala kısıtlı ve nakit para kadar hızlı değil. Zaman içerisinde bu sorunları aşmak için çalışan girişimler ortaya çıkıyor. 2010 yılında Gavin Andresen bitcoin forumlarında basılı bitcoin kağıt paraların mümkün olabileceği üzerine bir tartışma da başlatmıştı. Bir süre sonra da bu hizmeti veren girişimler türedi ancak çoğunlukla çok uzun ömürlü olmadılar. Bir kısmı sadece hatıra amaçlı, içinde bitcoin olmayan baskılar hala yapıyor.

Bitcoinin fiziksel dünyada el değiştirmesinin bir başka yolu da fiziksel cüzdanınızı (Ledger, Trezor) başka birine vermek ama bu kadar pahalı bir donanım için çokta pratik bir çözüm değil. Bu sorunu ise Kanada merkezli CoinKite.inc; girişimin bir markası olan Opendime ile çözmüş gibi duruyor. Bir seferlik kullanılabilen bitcoin cüzdan donanımı.

Opendime’ın Private Key'i ilk kullanıcı kurulumunu yaptığında kendi kendine atanıyor. İlk kullanıcı dahil Opendime şirketi bile Private Key'i bilmiyor. İçine bitcoinleri yükledikten sonra istediğiniz kişiye verebilirsiniz. İçinde bulunan bitcoinleri harcamak veya başka bir cüzdana aktarmak istediğinizde üzerinde bulunan kılıfı kırmanız gerekiyor. Kılıf kırılınca içerisinde ki bitcoinler aktif olarak başka bir yere aktarılabilir oluyor ve aktarımdan sonra da cihaz kullanılamaz hale geliyor. Bir seferlik kullanılan bu usb cüzdanlar üçlü paketler halinde 37,50 dolardan satılıyor. Tanesi 12,50 dolara gelen cihaz küçük meblağlar için hala pek kullanışlı değil ama 1000 dolar ve üzeri meblağlar da kesinlikle gelecek vaat eden bir ürün.

Opendime ucuzluğu ve basit yapısı sayesinde bitcoin için nakit rüyalarını gerçekleştirebilecek gibi. Yapılan para transferi tamamen anonim, blok zincirde bile yayınlanmıyor. Opendime kullanıcıları, bitcoinlerini elden ele geçirebilir ya da uzun süre saklayabilirler. Bu durum içindeki varlıkların izinin kaybedilmesini sağlıyor ve transferlerde arkasında iz bırakmıyor. Bu özellikleri hükümetlerin düzenleyici kanunlarına ters düşebilecek bir yapıda. Zira bitcoin hakkında en çok gösterilen karşı sav kara para aklama ve terör finansmanı. Ancak CoinKite.inc CEO’su Novak Grey, Kanada’nın kripto paralara sıcak bakan ve blok zincir teknolojisini kendine adapte etmeye çalışan hükümetinin bu ürünü üretmelerini durdurmak isteyeceklerine inanmıyor.

Opendime’ın kullanım kılavuzunda içindeki çiplerin normal şartlar altında 25-100 yıl dayanıklı oldukları belirtilmiş. Kullanıcılar buzdolabı, çamaşır makinesi dahil bir çok zorlayıcı teste tabii tuttuktan sonra hala çalıştığını rapor ediyor. Ayrıca içinde bulunan yüksek güvenlik çipi sayesinde hiçbir şekilde kopyalanamayan donanımlar. Çipi kopyalayabilmek için on milyonlarca dolar harcayıp çipin üst kısmını dikkatlice soyarak üzerinde yazan anahtarı elektron mikroskobu ile okunması gerekiyor. Ve böyle bir kopyalama işlemi yapılsa bile fabrika bir sonraki üretimde anahtarları değiştiriyor ve her çipi kopyalayabilmek için inanılmaz yatırımlar gerekiyor.

Opendime’ı birebir kopyalamak pek mümkün olmasa bile imitasyon Opendime’lardan uzak durmak gerekiyor. Gerçeğine birebir benzeyen cihazlar içlerinde bitcoin varmış gibi gösteriyor. Donanımın orijinal olup olmadığını, Opendime’ı destekleyen Samurai Wallet ve Chrome eklentisi üzerinden test edebilirsiniz. Electrum cüzdan da yakında Opendime’a destek verecek. Ayrıca internet bağlantısı olmadan bir iki satır Python kodu ile de donanımın orijinalliği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Opendime nasıl çalışıyor?

Cihazın üzerinde bir kırmızı bir yeşil ışık var. Yeşil ışık cihazın aktif ve kullanılabilir olduğunu belirtiyor. Kırmızı ışık ise cihazın ya aktif edilmediğini ya da koruyucunun kırılıp kullanılmış olduğunu belirtiyor, bu sebeple bir daha kullanılamıyor. Donanımın çalışıp çalışmadığını anlamak için bilgisayara ihtiyacınız yok, herhangi bir usb portunda cihaz çalışıyor. Bütün durum bilgileri içinde bulunan index.htm dosyasında saklanıyor.

Donanımı ilk defa kurarken bilgisayara usb portundan bağlanıyor. Adımları takip ederek kurulumu başlatmak gerekiyor. Kurulum tamamlandıktan sonra index dosyası bitcoin adresini ve ona ait QR kodunu gösteriyor. Index dosyası dışında donanımın içinde; Address.txt, private-key.txt,Qrcode.jpeg ve README.txt dosyaları bulunuyor. Private-key.txt dosyası kilitlidir README.txt dosyasını okuyun uyarısı veriyor. README.txt dosyası, Opendime donanımının nasıl kullanılacağını, ürünün orijinal olup olmadığının nasıl kontrol edilebileceğini ve içinde bulunan bitcoinleri nasıl aktarılabileceğini anlatıyor.

Bitcoinleri harcamak için donanımın arkasında bulunan küçük bir delikten iğne ile bastırmak gerekiyor. İğne ile bastırıldığında kırmızı ışık yanıp sönmeye başlıyor ve “UNSEALED DO NOT send any bitcoin to this address anymore or accept this hardware as payment” (koruyucu kırıldı, bu adrese artık bitcoin göndermeyin veya bu donanımı bir ödeme olarak kabul edin) uyarısı çıkıyor. Durum butonlarına tekrar basıldığında “bitcoin was spent from this address. If this is an Opendime address, this means it has been UNSEALED” ( bu adresteki bitcoinler kullanılmıştır. Bu bir Opendime adresi ise cihazın korumasının kırıldığı anlamına gelir) uyarısı çıkıyor. Bundan sonra Private Key, index.htm dosyasında görünür oluyor.

Opendime, bitcoinleri aktarmak için Samurai Wallet’ı öneriyor ancak birçok önde gelen cüzdan uygulaması ve donanımı ile çalışabiliyor. Opendime litecoin için de donanım üretmeye başladı ama litecoin cüzdanları şimdilik ön sipariş ile alınabiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.