Tesla yönetimi Elon Musk'ı şirkette tutmak için ne teklif etti?

Tesla yönetimi Elon Musk'ı şirkette tutmak için ne teklif etti?

Bundan 6 yıl önce 4 milyar dolar değerlemeye sahip olan Tesla, Elon Musk liderliğinde 59 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Bu başarıdan mahrum olmak istemeyen Tesla Yönetim Kurulu, Musk'ı şirkette 10 yıl daha kalmaya ikna ettiğini duyurdu. Üstelik Elon Musk'a kalması için performansa dayalı dev bir ödeme paketi teklif edildi.

Ödeme paketi, şirketin hisse senedi değerini, gelirini ve kazanç hedeflerini içeriyor. Eğer şirketin hisseleri, hiç bir şekilde 100 milyar dolardan yukarı çıkmazsa Musk'ın, Tesla CEO'su olarak ortaya koyduğu 10 yıllık çalışmanın hiç bir bonus olmayacak. Tabii sahip olduğu hisselerin değerindeki artışları saymazsak.

Fakat; Tesla'nın hisseleri 100 milyar doları aşar, 20 milyar dolarlık gelir veya 1,5 milyar dolarlık kâr elde etmeyi başarırsa Musk, şirketin hisselerinin yüzde 1'ini alacak. Bu da Musk'ın, 1 milyar dolar değerinde bir getiriyle ödüllendirileceği anlamına geliyor.

Eğer hisse değeri 150 milyar doları aşarsa Musk, bir tane daha yüzde 1'lik hisse alıyor. Ancak bu seferki hisse 1,5 milyar dolar değerinde. Bu sistem Tesla'nın hisse değerleri 650 milyar dolara ulaşıncaya kadar 50 milyar dolarlık eklemelerle devam ediyor. Tesla'nın değeri 650 milyar doları bulduğunda ise Musk, 6,5 milyar dolar değerinde bir hisse sahibi oluyor. Musk'ın bu 12 dönüm noktasını da gerçekleştirdiği senaryoda eline 45 milyar dolar değerinde hisse geçtiğini görüyoruz.

Hali hazırda Tesla'da yüzde 20 oranında hisseye sahip olan Musk, şirketin hisse bedeli 650 milyar olmasıyla elindeki hisselere yüzde 12'lik bir katkıda bulunmuş oluyor. Böylece öz sermayesine 200 milyar dolar kazandıracak kazandıracak olan Musk, güneş sistemindeki en zengin insan olma yolunda ilerliyor.

2012 yılında yapılan anlaşma düşünüldüğünde Musk'ın şu an yaptığı anlaşmanın çok daha cömert olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bu cömertliğin tamamen Musk'ın performansına bağlı olduğunu hatırlamakta fayda var. Öte yandan Elon Musk 10 yıl içinde tüm bu hedefi gerçekleştirmeyi başaramasa dahi Space X ve Hyperloop projelerine odaklanarak arzuladığı rakamlara ulaşabilmesi muhtemel.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.