Ünlü YouTuber Ruhi Çenet, YouTube'dan ne kadar kazandığını açıkladı
Dijital

Ünlü YouTuber Ruhi Çenet, YouTube'dan ne kadar kazandığını açıkladı

Bu yıl Webrazzi Summit 2017'de sahnede gördüğümüz ünlü YouTuber Ruhi Çenet, 20 Ocak'ta yayınladığı videosunda kanalı açtığı günden bu yana YouTube üzerinden toplamda ne kadar para kazandığını açıkladı. Şimdiye kadar hiçbir tanınmış YouTuber'ın yapmaya cesaret edemediği bu hamleyle birlikte izlenme rakamları ve kazancını gösterirken, YouTuber olmak isteyenler için hazırladığı eğitimi de paylaştı.

Kanalı ilk açtığı zamanlar durum

Ekim 2012'de YouTube kanalını açan Ruhi Çenet'in, Kasım 2012'de yüklediği 3-4 video ile 653 görüntülenmeye sahip olduğu görülüyor.

Kasım 2012'de henüz gelir elde etmeye başlamayan Çenet Aralık 2012'de izlenme ve abonelerini artırıyor. Aralık ayında izlenme rakamlarını 653'ten 7.630'a yükselten Çenet 23 Abone kazanıyor. Ancak mali açıdan bir gelişme söz konusu değil. Çenet bu sıralarda abone sayısının 200 - 220 arası olduğunu ifade ediyor.

Ocak 2013'te izlenmelerini üç kat artırmayı başaran YouTuber, 7 bin 630 izlenmeyi, 20 bin 553'e taşımasıyla dikkat çekiyor. Ocak 2013'te abone kazancı oranının düşük olduğunu söyleyen Çenet, izleyicilerine bir sonraki ayın rakamlarını sunuyor. Bu arada Ocak 2013'te de bir kazanç elde edilmediğini de söyleyelim.

Şubat 2013'te izlenmesini tekrar 3 kat artıran Çenet'in 20 bin 553'ten 65 bin 787'ye dönüştürdüğünü görüyoruz. Bu aydan itibaren para kazanmaya başlayan Ruhi Çenet'in, Şubat 2013 yalnızca 13 TL 88 kuruş gelir elde ettiği gözlemleniyor.

YouTube'taki dördüncü ayında  65 bin 787 izlenmeden 297 bin 700 izlenmeye erişen Ruhi Çenet 74,56 TL kazanıyor. Abonelik artışınınsa aylık 346'ya çıktığı kanalda izlenme sayısının 5 kat arttığını da belirtelim.

Nisan 2013'te 106,88 TL kazanan Ruhi Çenet'in YouTube kanalında izlenmeler 720 bin 288'i buluyor. Yani Çenet izlenmelerini bir önceki aya göre yine 3 kat artırmayı başarıyor.

1 milyon izlenmeden sonra

Mayıs 2013'te ise 720 binden 1 milyon izlenmeye ulaşan Çenet, gelirini 106 TL'den 1.585 TL'ye çıkartıyor. Buradaki orantı oldukça şaşırtıcı. Zira izlenme sayısı 3 kat artarken kazancı 15 kat artış gösteriyor. Bu artışı YouTube'un reklamları Türkiye'ye açmasıyla ilişkilendiren Çenet: "Benim reklamlarıma tıklayan insanlar yurtdışında benim videolarımı izleyen gurbetçi Türklerdi. Sadece Almanya ve Fransa'da reklam gösterimim oluyordu. Eğer Türkiye'de para kazanma açık olsaydı, ikinci üçüncü ayımda yine 500 - 600 TL aylık olarak kazanmaya başlayacaktım. " açıklamasını yaptı.

İzlenme ve aylık kazancı Haziran 2013'te de artış gösteriyor. İzlenmeleri 1 milyon 500'ün üzerine çıkan Çenet, o ay YouTube üzerinden 1.800 TL'nin üzerinde gelir elde ediyor.

YouTube'da ikinci yıl

YouTube'a başladıktan tam 1 yıl sonra aylık ise sabit olarak 4 bin TL gelir elde etmeye başlayan Çenet, bu aşamada Yazılım Mühendisliğini bırakarak YouTube kanalına tam zamanlı bir iş olarak yöneldiğini ifade ediyor. Bu noktada kanalın aylık izlenmeleri 3 milyona yaklaşırken, aylık yeni abone sayısı 10 bini buluyor.

Sadece YouTube'dan 500 bin TL'ye yakın gelir

Başladığı tarihten bugüne kadar 333 milyon izlenme yakalayan, sadece YouTube reklamlarından 500 bin TL'ye yakın gelir elde ettiğini ifade ediyor. Üstelik bu gelirin için marka işbirlikleri ve sponsorluklar dahil değil. Çenet yukarıda gördüğünüz 52 bin rakamının ise doğruyu yansıtmadığını. O dönemde bir MCN firması ile çalıştığı için, çalışma sonlandığında raporların bir kısmının da silindiğini ifade etti. Bu arada YouTube üzerinden bin gösterime 1,40 kuruş kazanan Ruhi Çenet'in CPM bazlı kazanan medya kanallarının kazancını aştığını da söyleyelim.

Ruhi'nin videosunu aşağıda izleyebilirsiniz, hazırladığı "A'dan Z'ye YouTube ve YouTube'dan Para Kazanmak" eğitimine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (22)
 1. Turgay Turgay

  Maliyeye vergilerinin incelenmesi için şikayette bulundum. Bakalım vergilerini ödemiş mi onu da göreceğiz. :)

  1. Engin Engin

   Helal olsun sana. İşte bilinçli bir vatandaş.

  2. reklamlar gösterilirken vergilendiriliyor zaten. google onun adına vergi vermiş yani.

  3. Hacibar Müdavimi Hacibar Müdavimi

   nazar etme ne olur, calis senin de olur.

  4. Takipcii Takipcii

   İlim sahibi olmadan fikir sahibi olmak genel bir özellik herkeste.

   Yurtdışından yurtiçine para girişi gvk'ya da vergiden istisnadır. Çifte vergileme olmaması adına. Şirket zaten onun vergisini ödüyor.

  5. Doğu Doğu

   Şu an burada tartışılan konuya açıklık getirmek gerekirse; Türkiye’de vergilendirilebilmenin en önemli şartı mali güce sahip olmaktır. Yani bir gelirin bulunmasıdır. Bu gelirin sabit bir gelir ya da zamana göre değişmesi vergilendirme açısından fark yaratmamaktadır. Ayrıca bir sözden bahsetmek gerekirse ‘Vergilendirilmiş gelir kutsaldır’ gibi bir deyim kullanılmaktadır. Ancak kanunun yasak saydığı işlerden dahi elde edilen gelirler vergilendirilmektedir. Dolayısıyla vergiyle her kazancın kutsal olması düşünülemez. Şimdi konumuza geri dönersek; burada Ruhi Çenet’in ödemesi gerektiği iddia edilen vergi türü Gelir Vergisidir. Gelir vergisi yıllık periyotlar halinde ödenir. Vergiyi ödeme yükümlülüğünün oluşması açısından ‘vergiyi doğuran olay’ dediğimiz olgunun gerçekleşmesi gerekir. Öncelikle bu örnekte vergiyi doğuran olay, kişinin Youtube üzerinden kazanç sağlaması olayıdır. Dediğimiz gibi bu vergiyi doğuran olayın yasak bir faaliyet ya da meşru bir faaliyet olmadı vergilendirme açısından önem arz etmez. Kişinin gelir elde ettiği yıl için, o yılda elde ettiği toplam gelirleri için bir gelir vergisi ödeme mükellefiyeti mevcuttur. Bu açıdan kişinin bir gerçek kişi ya da bir tüzelkişi olması önem arzetmemektedir. Zira asgari ücretle çalışan bir işçinin aylığından dahi gelir vergisi kesintisi uygulanmaktadır. Burada da kişinin her sene elde ettiği gelirler için her yıl vergi dairesine başvurarak bir vergi beyannamesi vermesi gerekirdi. Bu beyannameyi de vergi dairesi inceleyecek ve tahakkuk edecek ve vergi ödeme aşamasına gelecektir. Ancak burada en baştan beri gelirlerin vergilendirilmediği görülmektedir. Ve bir vatandaşın şikayeti mevzubahis olmuştur. Beyanname ile tarh edilmeyen vergi, şikayet üzerine, idarenin takdir yetkisi uyarınca re’sen tarh edilecektir. Ve ilgili kişiye tebliğ edilecektir. Tebliğ tarihinden itibaren söz konusu şahsın idari yargı mercilerine dava yoluna gitme hususu saklıdır. Ancak dava açma süreleri vergi hukukunda kısa tutulmuş ve bu süreler kaçırıldığında bir daha dava açmak mümkün olmamaktadır. Sürelere önemle dikkat etmek gerekmektedir. Dava kabul edilirse karar kesinleştiğinde vergi mükellefiyetinin olmadığı da kesinleşecektir. Ancak dava reddedilirse karar kesinleştiğinde tarh işlemi geçerli olacak ve tahakkuk aşamasına geçilecektir. Bu aşama verginin ödeme aşamasına gelmesidir. Tahakkuk işlemi yapıldıktan sonra da kişiden vergi tahsil edilecek ve vergilendirme süreci sona erecektir. Yani Ruhi Çenet bir beyanname vermemiş ancak bir vatandaşın şikayeti üzerine idare re’sen tarh yetkisini kullanabilecektir ki bu mali güce göre ödeme ilkesine de uygun düşmektedir. Zira her gelir vergilendirilmelidir.

  6. Burak Burak

   youtube den kazanılan para adsenseye gidiyor adsenseden para çekmek gibi bi durummun olursa bankadan çekebiliyorsun sadece yani zaten parayı çekerken vergiler ödeniyor kısacası zaten eline para geçmeden önce şirket tarafından kesiliyor vergi kadarı

  7. şirket kendi ödemesi gereken vergileri ödüyor sizin adınıza bir vergi ödemiyor

  8. sanane ha senin vazifen mi? kıskançlığından her çakallığı yapıyorsun

 2. Turgay ve engin sadece is guzarsiniz. Kiskancliginizdan deliriyorsunuz. Sanki kendiniz dort dortluksunuz. Bilincli vatandasmis. ispiyoncu ispicci vatandassiniz siz sadece

  1. valla şu işi bilen sensin sana helal olsun

 3. Mehmet Mehmet

  500 bin hiç inandırıcı gelmedi.

 4. Eğer yanlış anlamadıysam, ortalama 5 yılda 500bin kazanmış. Yani ayda 8-10bin türk lirası. Ben yazılım mühendisi değilim. Maalesef ki özel nedenlerle meslek olarak yaptığım işin okulunu okuyamadım. Ama şu an kendi yazılım firmam var, oldukça ufak bir firma. Öyle övünülecek bir yanım ya da büyük başarılarım da yok. Ama yazılım işinden ayda ortalama 20bin liradan fazla kazanıyorum. Tüm vergilerimi ödüyorum. Hatta bana göre dünya kadar vergi ödüyorum. Şu ana kadar yüzlerce firmaya işlerini geliştirmeleri konusunda yazılım çözümleri ürettim. Çok fazla sayıda olmasa bile başka insanlara da iş istihdamı sağlıyorum. (Yukarıda verginin bahsi açılmış o yüzden söylüyorum yoksa konu o değil.)

  Ruhi kardeşimizin başarı grafiği kadar olmasa da her sene kazancımı artırmaya ve işlerimi büyütmeye çalışıyorum. Youtube hesabım var ama kişisel kanalım yok. Instagram hesabımı 100 kişi takip ediyor.

  Şimdi bu Ruhi kardeşimizin yazılım işini bırakıp da "youtuber" olması durumunu, kişisel olarak, hatta sert bir şekilde yorumlamak isterdim ama konu, varmak istediğim noktadan çok daha farklı yerlere çekilebilir diye vazgeçiyorum...

  Ne bileyim;

  "ev hanımıydı youtuber oldu ayda 8bin lira kazanıyor." mantıklı.

  "60 yaşında emekli olduktan sonra youtube kanalı açtı zengin oldu." mantıklı.

  neyse...

  Konu dağılmasın diye özel nedenler dedim ama belki de konuyu toparlar, ben meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. ÖSS'de katsayı sorununu bilenler bilir. Sırf meslek lisesi mezunuyum diye, yazılım mühendisi olmayayım diye bu ülke, bu devlet benim ağzıma sı*tı ağzıma! Ne çektiğimi bir ben bilirim. Ama puanımı kırarak yazılımla hiç alakası olmayan başka bir mühendislik fakültesine kaydolmama müsaade ettiler allah razı olsun(!)

  Ve bugün, şakalı komikli videolar çekmek, biraz şöhret ve 5 yılda 5yüzbin lira gibi "görece" komik bir rakam için bir yazılım mühendisinin işini bıraktığını öğrendim ya... İçim cız etti içim!

  1. Ramiz Dayı Ramiz Dayı

   sen mutsuzsun istediğin hayatı kuramadın diye başkaları da mı senin gibi olsun istiyorsun ? Ulan Türkiye'de gelir adaleti var da bizim mi haberimiz yok. birisi silah mı dayadı kafan bunu oku diye ?

   1. Senin kafana silah dayasalar dahi okuyamazsın ki.. Çünkü daha okuduğunu anlayamıyorsun. Mutsuz olduğumu ya da istediğim hayatı kuramadığımı yukarıdaki yazıdan çıkarabilecek edebiyat eğitimini nerede aldın?

  2. Mıhli Mah Mıhli Mah

   Merak etme senden daha fazla kazanıyor zaten. Bu sadece youtube'dan kazandığı para. Her ay farklı bir reklamda oynuyor. Ayrıca senin günde 8-10 saat çalışıp proje yetiştirme stresiyle geçirdiğin durum yerine adam hoşuna giden konuda günde 1-2 saat uğraşıp içerik hazırlıyor. Senden çok daha iyi durumda yaşam kalitesi olarak.

   1. Benim yazdığım da sadece yazılım şirketimden kazandığım para. Ruhi'nin mali müşaviri ya da benim vergi denetmenim misin bu kadar emin konuşuyorsun? Başka yatırımlarım olmadığını daha rahat bir yaşam sürmediğimi nereden biliyorsun? (Sürüyor da olabilirim sürmüyor da...) Ayrıca ben kendimi Ruhi ile karşılaştırdım evet, buradaki amacım da zaten yazılım mühendisliği ile kazanılabilecek bir para için, bir yazılım mühendisinin, ülkenin tam da ihtiyacı olan bir meslek dalını bırakıp başka bir işe yönelmesine duyduğum üzüntü.

    Dediğim gibi evet ben bir konuya üzüntümü belirtmek için kendimi Ruhi ile kıyasladım bir iki noktada. Çok istiyorsan sen de kendinle beni karşılaştır. Sen benden daha iyi bir yaşam kalitesine sahip misin? Onu kıyasla. Değilsen otur kendi haline yan...

    Klavye arkasından horoz dövüştürmek sana mı kaldı? Hiçbir fikrimizi beyan etmeyelim mi? Kafası boş sığır sürüsü gibi sadece çılgınca alkış mı tutalım her şeye?

    Ayrıca Türkiye'nin girişim ve teknoloji alanında ödemli bir oluşumu olan Webrazzi'nin okuyucu kitlesine bakıp daha çok üzülüyorum. Kimi bu kadar parayı, günde yalnızca 1-2 saat çalışarak kazandığını sanıyor, kimi tüm süzme saflığı ile hala vergiyi Youtube ödedi benim de AdSense hesabım var oradan biliyorum diyor.

    Ya bu cehaletin cesareti bu kadar fazla olmamalı. Gelir vergisi nasıl verilir? Ne şekilde hangi dönemlerde beyan edilir? Nasıl tahsil edilir? Vergi kaçırmanın cezası nedir? Adamların tüm bunlar hakkında hiçbir fikri yok hala dünyayı kendi yaratmış gibi Ruhi'nin gelir vergisini Youtube'un ödediğini savunuyorlar.

    Bu kadar da gözü kara olmayın yahu. Vergilerin fazla olduğunu savunun. Vergi kaçırmak suç ama isterseniz bunu da savunun. Lakin, "Ruhi'nin gelir vergisini Youtube kesinti yaparak ödüyor" gibi bir tez nasıl bir cehaletin ürünü olabilir ki böyle?..

  3. Engin A. Engin A.

   Meslek lisesi katsayı mağdurlarından biri de benim. Bu konuda neler hissettiğini çok iyi anlıyorum. Hayatımızı mahvettiler resmen. Zaten meslek lisesinde okuduğumuz için ÖSS'ye 1-0 yenik girerken, bir de katsayı saçmalığı ile istediğimiz bölümleri imkansız hale getirdiler.

 5. Faruk Mısır Faruk Mısır

  Eğitici videolarla yardımcı olmak istiyormuş. İzle öğren o zaman ne diyelim.

 6. Tasdemir Tasdemir

  Turgay, keşke adını bile duymadığımız adalardaki hesaplar, özel elektirik şirketlerinin kaçak elektiriği ödemesini düzenli yapan vatandaşlara yüklemesi, saat uygulaması yüzünden sabahın karanlığından evinden çıkıp bunun tasarruf olmadığını söyleyebilecek kadar vergiler konusunda da böyle vatan sever, adaletli bir Allah'ın kulu olabilsen keşke.