Kripto para ekosisteminde en etkili 20 isim

Kripto para ekosisteminde en etkili 20 isim

Kripto para dünyası için çok iyi geçen 2017 yılı içinde, pazar değeri 600 milyar doları aştı. Etkili isimler listemizde, hackerlar, yazılımcılar, akademisyenler ve gazetecilerden -ki her biri kripto para hareketini daha da ileriye taşımak için çabalayan- 20 isim; hem finansal hem de sosyal anlamda dünya çapında yaşanan bu teknolojik devrime ön ayak olan insanlar.

 1. Vitalik BUTERIN

Merkezcil olmayan uygulamaların(DAP) blok zinciri Ethereum’un yaratıcısı. Ehter 2017’de inanılmaz bir yükseliş gösterdi. Toplam Pazar değeri 30 milyar doları aştı.

Buterin aynı zamanda Bitcoin Magazine’in kurucularından. Şu anda Ethereum blok zincirini geliştirmeye devam ediyor.

 1. Charlie LEE

Litecoin’in yaratıcısı. Kripto dünyasına girmeden önce Google ve Guidewire Software gibi şirketlerde mühendislik yaptı.

Yakın zamanda piyasaları etkilediği söylentilerine yanıt olarak elinde bulunan bütün Litecoinleri sattı. Şu sıralar bitcoin projeleri üzerine çalışıyor.

 1. Brian ARMSTRONG

Rice Üniversitesi’nde ekonomi ve bilgisayar bilimleri alanında lisans yapan daha sonra aynı üniversiteden bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisans derecesine sahip.

Brian Armstrong, bitcoin borsası ve cüzdan hizmeti veren CoinBase’in kurucularından. Ayrıca Armstrong dYdX, Aella Credit, Openvote ve Binti'nin yatırımcısıdır.

 1. Roger VER

Bitcoin girişimlerine ilk yatırım yapan kişi diyebiliriz. bitcoin.com, blockchain.com, Z.Cash, Kraken ve Purse.io yatırım yaptığı şirketler arasında.

Aynı zamanda Bitcoin-Cash’in savunucularından. Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk perakendeci ve bilgisayar parçaları satan MemoryDealers’ın sahibi.

 1. Andreas M.ANTONOPOULOS

Andreas, Bitcoin’in neden küresel ölçekte önemli olduğunu anlatan, Mastering Bitcoin ve The Money of Internet isimli iki kitabın yazarı ve ileri bir Bitcoin savunucusu.

Dünya çapında düzenlenen hemen hemen her Bitcoin seminerine konuşmacı olarak çağrılıyor. Denetimlerde ve mahkemelerde kripto paralar üzerine bilirkişilikte yapıyor.

 1. Nick SZABO

Bir kripto para ve blok zinciri öncüsü olan Nick aynı zamanda blok zincirler üzerinde yaratılan akıllı sözleşmeleri de bulan kişi.

Szabo aynı zamanda, Bitcoin’in ana mimarisinin esin kaynağı ve Bitcoin’den önce yaratılmış olan BitGold’un da yaratıcısı.

 1. Don TAPSCOTT

Tapscott, kripto parlar ile ilgili politikalar da daha net ve temiz politikalar üretmeyi hedefleyen Blockchain Araştırma Enstitüsü’nün kurucu ortaklarından ve icra direktörü.

70 yaşındaki Tapscott aynı zamanda en çok satanlar listesine giren “Blockchain Revolution” kitabının yazarı.

 1. Gavin ANDERSEN

Sathoshi Nakamoto tarafından 2010 yılında Bitcoin’in baş geliştiricisi olarak atandı(Satoshi görevi Gavin’e devrettikten sonra ortadan kayboldu) ve o günden beri bu görevi yürütüyor.

Son dönemde çoğunluk vaktini, kriptografinin savunuculuğunu yapan kendi kurduğu Bitcoin Vakfı ile geçiriyor.

 1. Jijan WU

Pekin Üniversitesi’nden ekonomi ve psikoloji lisans derecesine sahip olan Jijan, Bitcoin madencileri için ASIC yongalarını üreten Bitmain’in kurucularından.

Bu arada belirtelim Bitmain, geçtiğimiz Eylül ayında Sequoia Capital ve IDG Capital Partners'ten 50 milyon dolar yatırım aldı. Girişim piyasadaki bitcoin madencilik cihazlarının yüzde 70’ini üretmiştir.

 1. Laura SHIN

Columbia üniversitesi Gazetecilik bölümünden master derecesine sahip olan Shin, Forbes dergisinin blok zinciri ve kripto paralar kısmında kıdemli editörlük görevini üstleniyor.

Aynı zamanda Forbes’un fintech 50 listesinin de editörlerinden. Laura Shin'in tüm yazılarına buradan ulaşabileceğinizi belirtelim.

 1. Thomas POWER

Bu güne kadar 7 kitap yayınlamış ve 56 ülkede binin üzerinde konferans vermiş olan Thomas, işletmeler için açık bankacılık verileri üzerinden arayüz hizmetleri sunan 9Spokes şirketinin yönetim kurulu üyesi.

Aynı zamanda blok zinciri ve bitcoin odak birçok şirkette de yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlık hizmetlerini üstleniyor. Thomas Power, Twitter profilinde telefon numarasını da paylaşmasıyla dikkat çeken bir kişilik.

 1. Erik VOORHEES

Kripto paralar arası hızlı değişim hizmeti veren ShapeShift’in CEO’su olan Erik, Coinapult girişiminin kurucu ortaklarından.

2013 yılında, daha önceki girişimi Sathoshi Dice isimli siteyi 11.3 milyon dolar karşılığı bitcoine satmıştı.

 1. Tyler WINKLEVOSS

Winklevoss Capital’in müdürü ve Gemini isimli Bitcoin borsasının CEO’su ve kurucularından.

Uzun süredir yoğun bir Bitcoin savunucusu olan Tyler, dikkatleri 2013 yılında 11 milyon dolarlık yatırımla tanınan ilk bitcoin milyarderi.

 1. Barry SILBERT

Silbert, birçok blok zinciri şirketlerinin kurulumunu üstlenen DigitalCurrencyGroup’un kurucusu ve CEO’su.

Aynı zamanda dünya çapında bir çok blok zinciri şirketinde de yatırımları bulunuyor. Değerini direkt olarak Bitcoin’den alan ve bu alanda tek olan Bitcoin Investment Trust isimli fonun da yaratıcısı.

 1. Tuur DEMEESTER

Akademik bir düşünce kuruluşu olan Belçika Rothboard Enstitüsü’nün kurucusu olan Tuur, Bitcoin ve blok zinciri alanında makro yatırım fırsatlarını değerlendiren Adamant Resarch’ın genel yayın yönetmeni.

Bitcoine çok erken günlerinde yatırım yapan Tuur, dünyanın çeşitli şehirlerinde Bitcoin konferansları vermeye devam ediyor.

 1. Vinny LINGHAM

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Genç Global Lider olarak tanımlanan Vinny, Bitcoin ve diğer kripto paralara ilişkin keskin fiyat tahminleri ile Bitcoin Medyumu olarak ta isimlendirildi.

Son dönemde blok zinciri üzerinde çalışan kimlik yönetimi girişimi olan CIVIC’i kurdu.

 1. Charlie SHREM

Bitcoin Vakfı’nın kurucularından ve ileri bir kripto savunucusu. BitInstant isimli erken dönem Bitcoin girişiminin kurulmasına da yardımcı oldu.

Son dönemde, bir blok zinciri cüzdan girişimi olan “SHREM” isimli girişimin Topluluk ve iş Geliştirme Yöneticiliği görevini üstlendi.

 1. Peter TODD

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin daha iyi ama esnek bir şekilde yönetilmesi gerekliliğini savunan Peter, Bitcoin’in en göze çarpan geliştiricilerinden.

Aynı zamanda kriptografi üzerine danışmanlık görevleri de üstleniyor.

 1. Adam BACK

Exer üniversitesi’nde Dagıtılmış sistemler üzerine Bilgisayar Bilimlerinde doktora ünvanına sahip olan Adam, birçok anti-spam yazılımının arkasında olan Hashcash’in de yaratıcısı.

Blok zinciri geliştiricilerine protokoller hazırlayan BlockStream şirketinin de kurucusu ve CEO’su.

 1. Tone VAYS

CryptoScam Podcast’inin ana sunucusu olan Tone, daha önceleri Wall-Street’te tanınmış bir broker daha sonra ise JP Morgan’da yönetici yardımcılığı görevi de yapmıştı. The World Crypto Network’e de katkılarda bulunan Tone, “Magic Money” isimli Bitcoin belgeselinde de oynadı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.