Dünya, Bitcoin’in mucidi olduğu iddia edilen Nakamoto’nun peşinde
Finans

Dünya, Bitcoin’in mucidi olduğu iddia edilen Nakamoto’nun peşinde

Son yılların en çok konuşulan konularından biri olan Bitcoin, dünyayı ikiye bölmüş durumda. Bir yandan kullanıcıların giderek artan ilgileri devam ederken, devletler tarafından ağırlıklı olarak büyük bir şüphe ile karşılanan Bitcoin konusunda ticari firmalar da arada kalmış durumda.

Şu ana kadar Bitcoin ile ödeme kabul eden firmaların sayısının oldukça az olması, Bitcoin’i çoğunlukla bireyler arasında bir para transferi aracı konumuna gelmesine neden oluyor.

Tüm bunlara neden olan ve internette "Satoshi Nakamoto" adıyla bilinen Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğu ise bilinmiyor. Ama Newsweek, yayınlandığı bir makale ile gizemli ismi bulduğunu açıkladı.

Bunun üzerine Newsweek’in Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia ettiği 64 yaşında 6 çocuk babası fizikçi Dorian Satoshi Nakamoto’nın hayatı bir anda değişti…

Bitcoin’in yaratıcısı olarak öne çıkan "Satoshi Nakamoto" isminin gerçek değil, bir takma isim olduğu görüşü yaygın. Fakat buna rağmen pek çok kişi Bitcoin’in kurucusunun bir Japon olduğunu düşünüyor. Dorian Satoshi Nakamoto’nun isim benzerliğinin ötesinde Japon kökenli ve bir de fizikçi olması, Newsweek’in haberinin daha çok ilgi çekmesine neden oldu.

Newsweek tarafından Bitcoin'in mucidi olarak gösterilen Dorian Satoshi Nakamoto'nun hayatı bir gecede değişti...
Newsweek tarafından Bitcoin'in mucidi olarak gösterilen Dorian Satoshi Nakamoto'nun hayatı bir gecede değişti...

Newsweek’te yayınlanan haberde Dorian Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ile bağlantıları olduğunu gösteren pek çok kanıt var. Fakat bu kanıtlar arasında 64 yaşındaki Nakamoto ile Bitcoin arasında şüphe götürmez bir bağlantı kurmak mümkün değil, çünkü kanıtların büyük kısmı varsayımlar ve duyumlar üzerine kurulu.

Evinde 94 yaşındaki annesine bakan Nakamoto’nun tüm bu iddiaları net bir şekilde yalanmasının dışında, oldukça mütevazi yaşam tarzı da bir Bitcoin zengini olma ihtimalini düşürüyor. Tüm bunlar olurken P2P Foundation‘ın Ning sayfasında “gerçek Satoshi Nakamoto" da çok kısa bir mesaj göndererek kendisinin Dorian Nakamoto olmadığını söyledi.

Dünya Bitcoin’in mucidi olduğu iddia edilen Nakamoto’nun peşinde

Haberi hazırlayan gazeteci Leah McGrath Goodman, Nakamoto’nun “artık Bitcoin ile ilgilenmiyorum, o iş başkalarına devredildi” demiş olduğunu iddia etmesi ise tüm konuyu daha ilginç hale getiriyor.

Haberin çıkmasının ardından bir süre gazeticilerle adeta bir kovalamaca oynayan Dorian Nakamoto, bundan 3 hafta öncesine kadar Bitcoin’in ne olduğunu duymadığını söyledi. En son olarak da Associated Press, Dorian S. Nakamoto ile yapılmış kısa röportajın aşağıdaki videosunu yayınladı.

Yorumlar (5)
 1. Gökhan Gökhan

  Harika bir site ve bilgi kaynağı fakat yabancı kaynaklı videoları alt yazı olmadan eklemeniz büyük bir eksiklik malesef, videoların altyazılı yüklenmesi hem benim gibi ing. zayıf veya hiç olmayanlara büyük bir kolaylık sağlar hem de siteye büyük bir katkı sağlar lütfen bunu dikkate alın ayrıca biz kullanıcılar için sunduğunuz hizmete teşekkür ediyorum.

  1. Isa Koç Isa Koç

   Kesinlikle katılıyorum.

 2. Masud Masud

  İngilizce bilmeyenler kesinlikle bitcoin borsasında uzun süreçte zarar edebilirler. Önemli siteleri ve grupları araştırmak gerekiyor.

 3. Nakamoto kendini neden yalanlıyor anlamıyorum.Dünya kendisinin peşinde olduğu halde gizleniyor.Çok tuaf

  1. Çok basit, uzun vadede doları katledecek olan, kurum veya kişi tarafından kontrol edilemeyen, kolay, hızlı, pratik bir para birimi. Dolar katlediltikten sonra ABD tüm gücünü yitirir. Bu yüzden gerçek bitcoin yaratıcıları veya Satoshi kendini ABD gibi tehlikeli bir devletten gizlemeli.