Almanya'da polisler, Apple Health uygulaması yardımıyla cinayet çözdü

Almanya'da polisler, Apple Health uygulaması yardımıyla cinayet çözdü

Teknoloji devi Apple'ın telefonlarındaki sağlık uygulaması Apple Sağlık, Almanya'da bir cinayette delil olarak kullanıldı. Polisin aktardığı bilgilere göre, şüphelinin aktivitesini gösteren veriler cinayeti çözümlemede yardımcı oldu.

19 yaşındaki tıp öğrencisi Maria Ladenburger, Freiburg'da Ekim 2016'da öldürüldü ve cesedi nehir kenarında bulundu. Mart 2017'de şüpheli olarak yakalanan Hussein K'nın mahkemede görülen duruşması ise geçtiğimiz Eylül ayında başladı. Cinayetin en güçlü kanıtlarından biri ise zanlının iPhone'nundaki Apple Health uygulamasına yönelik veriler olarak gösteriliyor.

Apple Sağlık verilerinden zanlının olay gününe ait faaliyetlerini sorgulandı. Özellikle, mağdurunu bir nehir kenarına sürükleyerek, merdivenleri geri çıkmak ile ilişkili uygulama verileri cinayeti çözmede kilit rol oynadı. Kanunlar gereği kişilerin mobil verilerine rızaları olmadan ulaşmak yasak. Bunun üzerine, cihaza erişim için yerel bir şirket kiralayan yetkililer, uygulamadaki aktiviteler sayesinde, saat ve lokasyon bazlı bilgileri de birleştirerek cinayeti çözdüler.

Yetkililer, akıllı telefonlardan ve diğer cihazlardan sağlanan verilerin ceza soruşturmalarında daha çok kullanılabileceğini öne sürüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.