Milyarder yatırımcı Warren Buffett: Kripto paraların sonu kötü bitecek
Finans

Milyarder yatırımcı Warren Buffett: Kripto paraların sonu kötü bitecek

Dünyanın en büyük yatırım firmalarından birinin de sahibi olan milyarder yatırımcı Warren Buffett, bitcoine karşı durmaya devam ediyor. Geçtiğimiz çarşamba günü CNBC ile yaptığı röportajda kripto paraların sonu üzerine konuşan Buffett, oldukça kötü bir son öngördüğünü paylaştı. Buffett röportajda şöyle diyordu:

"Kripto para birimlerinin şu anki durumu açısından, genel olarak, neredeyse kesin bir şekilde kötü sona ereceğini söyleyebilirim. Ne zaman sona erecek, nasıl olacak veya daha başka bir şey bilmiyorum."

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde fiyatların düşeceğini söyleyerek açıklamalara devam eden Warren Buffett, bitcoinin vadeli işlemleri ile ilgili de çok fazla bilgi sahibi olmadığını itiraf etti. Kendisinin veya sahip olduğu yatırım firması Berkshire Hathaway'in herhangi bir kripto paraya sahip olmadığını ve hiç bir zaman da olmayacağını belirtmeyi de ihmal etmedi.

Aylardır bitcoin hakkında herhangi bir yorumda bulunmayan Warren Buffett yaklaşık 3 ay önce bitcoin ile ilgili "gerçek balon" yorumunda bulunmuştu. Bitcoinin piyasa değeri bakımından en büyük kripto para olduğunu düşünmenin de oldukça büyük bir hata olduğunu belirten Buffett, piyasa değeri olarak bitcoinin doğal olmayan şekilde arttığını ve bu nedenle yatırımcıların yanlış değerlendirme yaptığını savunuyor.

Bitcoin ile ilgili olarak oldukça sert açıklamalar yapan ve ilk zamanlarda bu açıklamaları ciddi düşüşlere neden olan J.P. Morgan Chase'in CEO'su Jamie Dimon, Salı günü Fox Business'a verdiği bir röportajda bitcoin hakkında söylediği "dolandırıcılık" sözünden pişman olduğunu ve aslında sadece diğer insanlardan farklı bir görüşe sahip olduğunu belirtmek istediğini söylemişti. Tabi yine de bitcoinle ve kripto paralarla hala ilgilenmediğini sadece "blockchain" gerçeğiyle ilgilendiğini belirtmeyi de ihmal etmemişti.

Yorumlar (5)
 1. Bende katılıyorum. Kripto paraya yatırım yaptım ama mantıklı birşey olduğunu dusunmuyorum. Her gün bir coin çıkıyor. Rekabet her zaman var. O yüzden mantıklı bır arac degil. Neden oynuyorum dersenız ismini duyan bilip bilmeden geliyor ve para girişi yapıyor böyle olunca değeri artıyor. Ben patlamadan kazanıp cıkma derdindeyim. Yoksa bildiğin balon yani. Kimde patlayacagı belli degil. Ne zaman millet bitcoine girmemeye baslarsa o zaman sistem çöker

  1. Murat Murat

   Öylemi dersin? Gelecekte de ilkel demir parayı kullanacağız yani..

   1. Arslan Arslan

    Şu anda da gelişmiş ülkelerde dönen para akışının %70'i somut paralarla değil rakamlar üzerinden dönüyor.Dolayısıyla şuan da çok fazla madeni para kullanmıyoruz aslında, gelecekte bu oran enden %100'e çıkmasın?

 2. Ben dijital para kullanılmayacak denmiyorum. Şu yanlıs anlasılma olmasın. Teknoloji olarak elbette mantıklı ama büyük problemleri var. Anonim olması gibi. Bitcoin kullananların %95 yatırım için kullanıyor. Ticarette kullanılmaz çünkü yerinde durmuyor. Bir ürün alacaksın diyelim 1 btc : 60 Bin iken para karşıya geçene kadar 57 Bin olabiliyor. arada 3 bin var. Demek istediğim bu. Paranın artısı sadece senin elindeki kriptoya bir baska insanın daha fazla para vermek istediği için artıyor. O yüzden ne kadar benzetmesemde saadet zinciri gibi en son girenler azaldığında değeri düşüyor. Şuan para girişi oldugundan sorun yok. Gelmemeye basladıgında tıkanacak.

  Bir diğer meselede kafalarına göre alt coinler vs çıkıyor. Yani hep bir alternatif oluyor. O yüzden ben dijital paralara inanıyorum ama su asamada bu haliyle kesinlikle bitcoin vs olamaz. Merkeziyetsiz muhatapsız olacagını dusunmuyorum.

 3. Bence coinler medeni para :)