4 milyon kullanıcıya ulaşan Kitapyurdu, 2017'ye dair detayları paylaştı
E-Ticaret

4 milyon kullanıcıya ulaşan Kitapyurdu, 2017'ye dair detayları paylaştı

Ülkemizde internetten kitap satışı dendiğinde akla ilk gelen çözümlerden biri olan Kitapyurdu.com, 2017 yılının istatistiklerini açıkladı. Toplamda 4 milyon 165 bin 782 üyeye sahip olan Kitapyurdu.com, geçtiğimiz yıl 1 milyon 866 bin 878 paket göndermeyi de başardı.

Yıl boyunca kullanıcılarına 8 milyon 206 bin 833 kitap ulaştıran Kitapyurdu'ndan en çok alışverişi yüzde 56 ile erkek kullanıcılar yaptı. Yaş aralıklarına bakıldığında ise en çok kitap alan kullanıcılar 25 ile 34 yaş arasındakiler oluyor. Bu kitle yüzde 37'yi oluştururken, ikinci sırada 18 - 24 yaş, üçüncü sırada ise 35 - 44 yaş aralıkları yer alıyor.

Şehirlere bakıldığında ise en çok kitap alışverişi yapan şehir olarak 908 bin 953 kitap alışverişi ile İstanbul'u görüyoruz. İstanbul'u 329 bin 737 kitap ile Ankara ve 187 bin 943 kitap ile İzmir takip ediyor. Kitapyurdu arayıcılığıyla 2017 yılında en çok satın alınan kitap ise Zülfü Livaneli'nin Huzursuzluk eseri oldu.

En çok okunan kitap "Huzursuzluk"

Toplamda 36 bin 051 satılan Huzursuzluk kitabını ise Bağırmayan Anneler, Şeker Portakalı, 1984 ve Hayvan Çiftliği kitapları takip ediyor. 2017 yılında Kitapyurdu'ndan en çok alışveriş yapan kullanıcı ise yıl boyunca 2 bin 772 kitap satın aldı. Haftanın en çok kitap alınan gün Salı olurken, yılın en çok kitap alınan ayı ise 972 bin kitap ile Ekim oldu.

16 bin 432 paketin hediye edilmesine aracılık eden Kitapyurdu, yıl boyunca 69 bin adet yabancı dilde kitap satmayı da başardı. Geçtiğimiz yılda platformuna 318 bini aşkın kitap yorumu ekleyen Kitapyurdu, yüzde 61 ile masaüstünden kullanılıyor.

Mobil kullanıcıların ise yüzde 71'i Android platformunu kullanırken, yüzde 27'si iOS platformu kullanıyor. 2017 yılında Kitapyurdu.com'da yapılan popüler aramalar ise sırasıyla KPSS, İngilizce, çocuk kitapları, YGS ve Küçük Prens oldu. Son olarak en çok okunan 5 yazar ise Stefan Zweig, Hatice Kübra Tongar, Zülfü Livaneli, Sabahattin Ali ve George Orwell oldu.

Yorumlar (8)
 1. Nedenini bilmiyorum ama başka yerde 1-2 TL bile daha ucuz olsa bu sitenin verdiği hizmet bende bağımlılık yarattı. Özellikle kitap için yapılan yorumlar gerçekten çok faydalı oluyor.

 2. 12 yıl önce yaptığım yorumları hala sorunsuz olarak sitede görebildiğim ve nedenini bilmediğim bir çekiciliği olan sorunsuz kitap satış sitesi. Büyümeyi hak ediyorlar.

 3. Lsbrkn Lsbrkn

  Kesinlikle uzak durulması gereken bir site, aldığınız kitap stoklarda yok diye iptal ediliyor ama parayı geri ödeyen yok. Twitter'dan, iletişim adreslerinden hiç bir şekilde ulaşamıyorsunuz. Bu güzel infografiklere aldanıp sakın bir şey almayın 10 TL daha pahalı olsun ama iletişim, iade gibi konularda iyi olsun. Kimseye tavsiye etmiyorum.

 4. Mesut Mesut

  Yıllardır bu siteden alışveriş yapıyorum, bir çok bilindik mağaza da olsa bile yine bu siteden alıyorum hizmetlerinden çok memnunum tek odak noktaları kitap.

 5. Gamze Gamze

  anlaşılır arayüz sonsuz güven.. seni seviyorum kitapyurdu

 6. Yusuf Özbay Yusuf Özbay

  Bugün pek çok internet girişimcisi henüz doğmamışken Kitapyurdu vardı. Bu konuda takdir ediyorum. Bu başarının sırrını merak edenler Yenibosna'daki lojistik tesislerini görsünler. Türkiye'de böyle bir altyapıya sahip olup, gerek Webrazzi gerek başka sektörel kanallarda bu kadar az yer alan başka bir girişim yoktur herhalde. Çok garip, insan Kitapyurdu deyince küçük bir şey zannediyor ama hem bu rakamlara hem o devasa makinelere şaşırmıştım.

  Buralarda daha çok sesinizi duyurmanızı dilerim. Başarılar.

  1. Bilmiyorum Ümit Öncel'in gezdiği yer Yenibosna mıydı ama webrazzi girişim ofislerinde çıkmıştı. Muazzam bir kitap altyapı ve paketleme sistemleri var. Bazen ufak-tefek sorunlar olsa da kitap deyince akla gelen ilk adreslerden. https://www.youtube.com/watch?v=xH-D12e_eHU

 7. Ali Ihsan Türkyiğit Ali Ihsan Türkyiğit

  Sayfası eksik basılmış kitabı satan, 15 gün içinde iade etmediniz diye ayıplı ürünü iade almayan kitap sitesidir Kitap Yurdu.