Türkiye'de kripto para ile emlak satışının önü açılsa nasıl olur?

Önümüzdeki yıllar dijital paranın yükselişinin farklı isimler altında da olsa süreceği yıllar olacak. Blockchain teknolojisi ise zaten başlı başına emin adımlarla gelişimini sürdürüyor.
Türkiye'de kripto para ile emlak satışının önü açılsa nasıl olur?

Akşam akşam yeni sitemiz Bitrazzi ile ilgili çalışırken aklıma takıldı. Acaba Türkiye'de kripto para ile emlak satışının önü açılsa ne olur? Sonuçta inşaat sektörünün güçlü olduğu bir ülkeyiz ve şu anda da tahmin ediyorum ki bu sektör çok iyi zamanlar geçirmiyordur.

Dünyada şu anda kripto paralardan tabiri caizse "parayı vurmuş" bir sürü erken yatırımcı var ve tahmin ediyorum ki fiziksel değerlere yatırım yapmak da isteyeceklerdir. Diğer taraftan bugün artık blockchain ya da kripto para konularına yokmuş gibi davranan da ya pek kalmamıştır ya da böyle davrananlar türünün son örnekleridir.

Önümüzdeki yıllar dijital paranın yükselişinin farklı isimler altında da olsa süreceği yıllar olacak. Blockchain teknolojisi ise zaten başlı başına emin adımlarla gelişimini sürdürüyor. Herkes sadece finans sektörlerinin blockchain altyapısına geçeceğini düşünürken, kullanacağınız sürücüsüz araç yapay zekasını dağınık ağlar üzerinden blockchain ile çalıştırdığında, geriye dönüp bugünleri hep birlikte anarız.

Emlak sektörü ise yapay zekaya gelene kadar çoktan blockchain altyapısıyla tanışmış bir alan olacak. Çünkü blockchain doğası gereği, bir değeri bir başkasına transfer etmek bu kadar kolay olunca, tapu gibi el değiştirme özelliğine sahip kağıtların dijitale taşınması kadar olası bir alan aklıma gelmiyor. Tabii bir de herkesin bildiği gibi noter işleri için biçilmiş kaftan... Ama noterler buna kızacaktır, inşaat sektörü kadar keyifle karşılayacaklarını sanmıyorum.

Dönelim konumuza...

Hal böyleyken Türkiye'nin bence bu alanda, hem de fazlasıyla güçlü olduğu emlak sektörü ile yer alması bana çok anlamlı geliyor. Eğer konunun uzmanları "iyi diyorsun da, bundan dolayı olmaz" diyorsa, duymak isterim.

Eğer Türkiye kripto para ile emlak satışının önünü açacak olursa, bunun için uygun bir platform da var.

Yaz döneminde açılmış olan Propy isimli girişim bence bu noktada eğer yasal mevzuat uygunsa değerlendirilebilir. Hali hazırda San Francisco, Dubai, Pekin, Londra, Moskova gibi bir çok şehirde aktif olarak çalışıyor. Sunduğu hizmetler arasında olası bir satış durumunda evrak işleri için destek olmak da var. Hatta devletlere blockchain tabanlı tapu basmakla ilgili de destek verebiliyorlar. En azından web sitelerinde bu konuda bir bölüm okudum.

Bu arada rica ediyorum bu yazımı Propy tanıtımı gibi düşünmeyin, sadece şu anda Türkiye eğer böyle bir çalışmaya girse hem ekonomiye hem de güncel bir konu olduğu için ülke tanıtımına destek olur diye düşününce, haliyle tanıdık bir şirket olan Propy'yi örnek göstermek istedim.

Tanıdık bir şirket dememin sebebi ise, TechCrunch kurucusu Michael Arrington'ın yatırımcıları arasında olduğu bir şirket olmasından dolayı. O yüzden ilk çıktığı zamanlardan beri takip ediyorum. Herhangi bir yatırımım ya da ortaklığım da yok şu anda. Hatta merak edenler için söyleyeyim ICO'larına da katılmadım. :)

Propy'de hızlıca bir araştırma yaptığımda ilginç şekilde İstanbul'dan listelenmiş iki tane de emlak ilanı gördüm. Olası bir satış durumunda nasıl işlem yapacaklar çok hakim değilim ama evet birileri evlerini listelemişler bile.

Uzun lafın kısası, yazımın girişinde de bahsettiğim gibi, akşam akşam başka işlerle uğraşırken bir anda aklıma geldi ve bir süredir de Webrazzi'ye yazı yazmadığım için sizlerle fikrimi paylaşmak istedim. Belki bu yazımı okuyan konuyla ilgili birileri bu tür bir mevzuatla ilgili beni de aydınlatır ya da belki fikir yetkililere cazip gelir çorbada tuzumuz olmuş olur.

Bu fırsatla Propy'i de bilmeyenlere söylemiş oldum. Şu anda itibaren orada Türkiye'den listelenmiş ev sayısı artarsa kendimden bilirim. :)

Görsel Kaynak: Deposit Photos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.