İyilik odaklı sosyal girişim: begoodto.me
Girişim

İyilik odaklı sosyal girişim: begoodto.me

Google ve Blablacar'dan tanıdğımı Esin İmer Haşlaman profesyonel hayattan girişimciliğe adım attı. Selen Ataç ve Erkin Deveci ile birlikte kullanıcıları iyilik yapmaya teşvik eden bir uygulama olan begoodto.me'yi yayına alan ekip "İyiliği nasıl artırırız?" sorusuna cevap veriyor.

Her gün karşılaştığınız iyi davranışları, sizi mutlu eden iyi şeyleri paylaşabildiğiniz uygulamada hem iyilik konusunda farkındalık yaratıyor hem de iyiliğin yayılmasına katkıda bulunabiliyorsunuz.

begoodto.me uygulamasını indirdikten sonra Facebook hesabınız üzerinden üye olabilirsiniz. Ardından yaptığınız, gördüğünüz, duyduğunuz ya da size yapılan iyilikleri, metin, video veya görsel ekleyerek uygulama üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Uygulamada şimdilik link ekleme özelliği yok ancak gördüğünüz iyilik odaklı bir haberin ekran alıntısını ekleyebilirsiniz.

begoodto.me özellikleri arasına oyunlaştırmayı da eklemiş durumda. Uygulamada paylaşılan iyilik içerikleri otomatik olarak İyipuan'a dönüşüyor. Üstelik paylaşılan iyiliklerin yayılmasına yardım ettikçe de İyipuan kazanmanız mümkün. Kazandığınız İyipuanlar sayesinde ise başkalarına iyilik yapabilirsiniz. Nasıl mı? Kazandığınız puanları, uygulama içinde yer alan ve markaların ihtiyaca yönelik oluşturdukları sosyal sorumluluk projelerine de aktararak. Görünen o ki; begoodto.me insanları iyilik yapmaya teşvik etmenin en güzel yollarından birini bulmuş bile.

Yine de puanlarınızı sadece başkalarına iyilik yapmak için kullanmak zorunda değilsiniz. İyipuanlarınızı aynı zamanda markaların hediye çekleri veya indirim kuponlarına aktararak, kendinizi mutlu etmek için de kullanmanız mümkün.  Ne de olsa mutluluk kişinin kendisinde başlar ve paylaştıkça artar.

Odak noktasına iyiliği yerleştiren bir uygulamanın özellikle ülkemizden çıkması oldukça gurur verici. Sizde bu iyilik hareketinin bir parçası olmak istiyorsanız begoodto.me’yi Google Play ve AppStore’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Gozde Uysal Gozde Uysal

  Fikir hırsızlığı bu. Good4Trust.org'u taklit etmişler.

  1. Kaan Demirel Kaan Demirel

   Gözde Hanım neden bu şekilde düşündünüz?

   1. Gozde Uysal Gozde Uysal

    İki siteyi yan yana koyun. Sİtelerin açılış tarihlerine de bakın, ne demek istediğimi anlayacaksınız?

 2. Özlem Atabaş Özlem Atabaş

  Biz bir Good4trust üreticisiyiz. Good4trust kar amacı güdmeyen bir sosyal girişimdir. Ekolojik üretim, sosyal fayda ve adil ticareti desteklemeye ve yaygınlaştırmaya çalışır. Sosyal girişimler endüstriyel, büyük sermaye ve ticari kar odaklı girişimlerden farklı olarak sosyal fayda üreten, sürdürülebilir sistemlerdir. Good4trust türetim ekonomisini yaygınlaştırmak için üyelerinin üreticilerle buluşturan ve iyilikleri paylaştıran bir platformdur. Kuruluşu ve yazılım süreci gönüllülükle yürütülmüştür. Good4trust üreticilerinden kar payı-komisyon almaz. Sadece %3 site masraflarına ortak oluruz. Türeticinin ödemeleri 15. günde hesabımıza direkt geçer.

  begoodto.me ilk bakışta ve algıda iyiliği yaygınlaştırmaya çalışan bir girişim gibi görünse de, fikir olarak Good4trust'ı kopyalayan, üstelik türetim ekonomisine değil, iyi puanları ile tamamen doğanın ve tüketicinin kaynaklarını sömüren endüstriyel ve kapitalist sistemi destekliyor.

  Bu derece temiz ve gerçekten iyilik odaklı bir girişimi kopyalayarak, tüketim sistemine uyarlamış olmak başarı değil, çok çok üzücü ve düşündürücü bir eylem açıkcası.

  Başka bir pazarlama yöntemi ile dürüstçe ticari fayda üreten bir yaratıcı fikir üzerine çalışsalardı, hem kendi vicdanlarına hem de adil üreticilerle, türeticilere karşı saygınlıklarını korurlardı.

  Girişimleri kopyalamak kötü bir şey değil, binlerce örneği var. Burada sorun gerçekten iyi niyeti ve iyiliği suistimal etmek.

  Biz kirlenen dünya ve ahlaki değerlerden uzaklaşan insanlara karşı mücadele veren bir grubuz. Kurumsal renklerine kadar taklit edilen Good4trust'ı da sonuna kadar koruyacağız.

  Bu arada Webrazzi ekibinin gerçek girişimi değil çakmasını haber yapması da ayrıca çok üzücü. Umarım bu düzeltmeyi vicdanen hak ediyoruzdur. Gerçek iyilikten konuşuyorsak eğer en kısa zamanda Good4trust haberini sayfalarınızda görmek isteriz.

  Özlem Atabaş

 3. Her iki uygulamada da şeffaflık ön planda olursa iyilik adına yapılan şeyler kopyalayabilir bence yüzde 3 de bi pay dır tüm ödemeleri net bir şekilde gelir ile gider olarak yayınlanan bir bölüm olusturursa iki taraftan biri bence o zaman güven aşılar saygıyla kalın