1,7 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapan BIC Angels 2017 yılının özetini paylaştı
Yatırım

1,7 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapan BIC Angels 2017 yılının özetini paylaştı

2017 yılında yatırımlarıyla dikkat çeken BIC Angels bir yılın özetini paylaştı. Bu yıl 15 yatırım gerçekleştirdiğini belirten melek yatırım ağının yatırımlarını Webrazzi'de okudunuz ama rakamları daha geniş perspektifden görmek için BIC'nin infografiğine de yer verelim istedik.

BIC Melek Yatırımcıları ve hem de BIC101 hızlandırma programıyla yatırımlarını gerçekleştiren yatırım ağı toplamda 1 milyon 714 bin TL yatırım yaptı. 15 yatırımın, 7'sini tanesi yeni BIC101 girişimlerine yaparken, BIC101 devam turu melek yatırımlarına ek olarak, 4 melek yatırım aşamasındaki girişime toplam 744 bin TL melek yatırım gerçekleştirdi.

BIC'nin bu yıl yatırım yaptığı yatırımlarsa: BLINDID, Evdemimar, Fithletic, Hello7, iCaked, Letz ve Localdrive olmak üzere toplam 295 bin TL tohum yatırımla BIC101'e dahil olurken, BIC101 girişimlerinden BLINDID, CEOtudent, Influanza ve LocalGuddy toplam 686 bin TL devam turu melek yatırımı şeklinde oluyor.

BIC Angels'ın hazırladığı infografiği aşağıda bulabilirsiniz;

Yorumlar (8)
 1. 1,714 milyon TL dediğiniz yatırım toplamda 500 bin dolar bile yapmaz! Amerika’da bu kadar yatırımı tek bir melek yatırımcı yaparken, koskoca Melek yatırım ağının bu kadar yatırım yapması kabul edilemez. Hele hele çok büyük başarı gibi inografik yapıp piar yapmaları, övünmeleri hiç kabul edilemez.

  1. Ali Can Yetmez Ali Can Yetmez

   Tohum yatirim yapmislar 15 girisime ortalama 50.000 Tl civarinda bu rakam vadi'de 50k usd olmali! Fikir asamasinda 500k usd yatirim yaptiklarini sanmam. Kaynagin varsa paylasabilirsen sevinirim. Tesekkurler.

   1. Hocam, 15 girişime tohum yatırım yapmamışlar. yatırım yapmışlar. 7 girişime tohum yatırım yapılmış onun da toplamı 295.000 TL gibi daha da komik bir rakam. İngorafig kafaları karıştırmış anlaşılan.

  2. ABD'ye gitmeye gerek yok, Türkiye'de de yapılıyor bu yatırımlar. BIC'nin bu grafiği paylaşırken biraz utanması lazım. Ataşehir'de 1.5 daire kadar yatırım gelmiş bir senede. Yapmayın daha iyi, o paralarla o girişimler hiç bir şeyi kanıtlayamaz zaten. Orta düzey deneyimli bir bilgisayar mühendisinin yıllık maliyeti zaten 150k TL civarında, 1.7 milyon TL yatırımla girişim başı 0.75 bilgisayar mühendisi kadar bütçe verilmiş. Güzel kafa.

 2. Şaka gibi gören de milyonlarca dolay yatırım yapmış zanneder.

  1. Can Konukoglu Can Konukoglu

   adamlar VC degiller altı üstü 20-30 erken aşama girişime ortalama 100.000 TL fena degil burada asıl bakılması gereken yatırımın geri dönüşü olacaktır. Eğer bir girişimden 20 çarpanlı bir dönüş elde ederlerse uygundur ki zaten melek yatırımcılık da bu degil mi az parayla, çok riskli yatırımlar yapmak!

   1. Burada 1 (Bir) adet melek yatırımcıdan bahsedilmiyor. Bahsedilen şey bir melek yatırım ağı! Ayrıca 7 adet tohum melek yatırım gerçekleşmiş. Toplam rakam 295.000 TL. Yani girişim başı 42 bin TL yapar

 3. Yatırım miktarı silikon vadisi göz önüne alındığında yetersiz ancak Türkiye'de en çok ciro yapan 500 şirketin içinde http://www.fortuneturkey.com/fortune500 hâlâ teknoloji yatırımı olmayan şirketler var. Bazıları ilk 10 da olduğu halde doğru dürüst bir web sitesi, mobil uygulaması ve e-ticaret sitesi bile yok. O açıdan bakıldığında bu rakamlar başlangıç için umut verici.