Instagram'a hashtag takip etme özelliği geldi

Instagram'a hashtag takip etme özelliği geldi

Geçtiğimiz hafta Hikayeler için iki yeni özelliği yayına alan Instagram, bugün hashtag takip etme özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu. Yakın zamanda Instagram'ın özel mesaj özelliği Direct'i ayrı bir uygulama olarak piyasaya süren şirket, görünen o ki farklı geliştirmeler yapmaya devam ediyor.

Hashtag takip etme özelliği sayesinde ise artık kullanıcılar, bir gönderinin altına tıklayarak veya keşfet sekmesinde arayarak ziyaret ettikleri hashtag sayfalarında “takip et” seçeneğine tıklayabilecek. Üstelik takip ettikleri hashtag ile paylaşılmış gönderileri haber akışında da görebilecek.

Şimdiye kadar kullanıcılar takip etmek istedikleri hashtagleri düzenli olarak aramak zorunda kalıyordu. Hashtag takip etme özelliği sayesinde ise kullanıcılar ilgi duydukları konularda daha fazla hesap ve içerik keşfedebilecek.

Sosyal ağlar içinde popülerliğiyle öne çıkan Instagram, yakın zamanda platformunda 25 milyon işletme hesabına ev sahipliği yaptığını açıklamıştı. Bu özellik sayesinde Intagram'da zaten oldukça yüksek olan etkileşimi daha da arttırmak ve işletme hesaplarının organik olarak daha çok etkileşim almasını sağlamak mümkün. Ne de olsa Instagram, Facebook'un aksine işletmelerin organik etkileşim almasını destekliyor. Hatta işletmelerin, profillerinde ve hikayelerinde paylaştıkları içerikleri hashtaglerle arama odaklı bir hale getirerek daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi de imkanlar dahilinde.

Öyle ki Instagram, işletme profillerine yapılan ziyaretlerin üçte ikisinin, o profili takip etmeyen insanlar tarafından yapıldığını söylüyor. Sırf bu nedenle Instagram'ın Ürün Direktörü Vishal Shah, işletme ürünlerinde kullanıcıların nereden geldiğini, ziyaret esnasında ve sonrasında neler yaptıklarını da raporlamak istediğini söylemişti.

Raporlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmasak da bu ziyaretlerde hashtaglerin payının büyük olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar bu özellik son kullanıcıya keyifli bir deneyim sunsa da Instagram'ın bu özelliği tasarlarken işletmeleri düşündüğü oldukça açık.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.