Raspberry Pi'yi dış dünyaya açan uygulama: PiTunnel

Raspberry Pi'yi dış dünyaya açan uygulama: PiTunnel

Dünyanın en küçük fonksiyonel bilgisayarı diyebileceğimiz Raspberry Pi, artık dış dünyayla daha bağlantılı şekilde çalışabiliyor. Dimitri Raftopoulos adında bir geliştirici tarafından yan proje olarak geliştirilen PiTunnel isimli bir uygulama sayesinde Raspberry Pi'nize dilediğiniz yerden ulaşabilir, dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Raspberry Pi'yi birkaç komut ile herhangi bir bilgisayarın tarayıcısından veya terminal üzerinden erişebilir hale getirmeniz mümkün. "Kişisel bir projemde Raspberry Pi'yi kullandığımda yaptığım projelere uzaktan erişimin ne kadar kısıtlı olduğunu gördüm bu nedenle PiTunnel'i geliştirdim" diyen Raftopoulos, daha önce bu ihtiyaca yönelik geliştirilmiş Dataplicity'nin özelliklerine ek olarak kendi ihtiyaçlarına yönelik bazı özellikler de eklemiş.

"Diğer projeler sadece Raspberry Pi'ye uzaktan erişebileceğiniz bir terminale yoğunlaşmış durumda. PiTunnel ise bu özelliğin yanında bir çok farklı özellik barındırıyor. Raspberry Pi üzerindeki herhangi bir ağa http veya başka bir protokol ile dünyanın her yerinden erişebilirsiniz. Üstelik karmaşık IP düzenlemeleri veya ağ yönlendirmelerine gerek duymazsınız. İstediğiniz herhangi bir hizmeti çalıştırabilir ve dünyadaki herkes tarafından erişilebilir hale getirebilirsiniz" diyen Raftopoulos dilerseniz cihazınızı kendini erişiminize özel hale de getirebilirsiniz diyor.

PiTunnel sayesinde minik bilgisayarınız Raspberry Pi, uzaktan izleme istasyonu, güvenlik kamerası veya bir web sunucusu gibi davranabilir. Raspberry Pi'nin işlevselliğini artıran bu uygulama bir çok kullanıcıyı oldukça mutlu edecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.