Çin, dünyanın ilk elektrikli kargo gemisini suya indirdi

Çin, dünyanın ilk elektrikli kargo gemisini suya indirdi

Fosil yakıt tedarikçileri birçok pazarda girişimlere yatırım yaparak iş modellerini yenilenebilir enerjiye göre düzenlerken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, dünyanın ilk tamamen elektrik ile çalışan kargo gemisini ürettiğini duyurdu. Gemi geçen ay Çin'in Guangzhou kentinde suya indirildi ve kentin içinden akan Pearl Nehri'nde yüzdürüldü.

Guangzhou Shipyard International Company Limited (GSI) tarafından inşa edilen  gemi, 2 saat şarj edildikten sonra saatte ortalama 12.8 km hız ile 80 kilometre (yaklaşık 50 mil) yol kat edebiliyor.

Daha fazla yük taşıyacak

Fosil yakıtla çalışan bir kargo gemisinden saatte 3,5 kat daha az hızla yüzen geminin oldukça yavaş olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak maliyetlerin düşürülmesi ve çevreye olan katkısı ve gelecekte yaşanacak fosil yakıt krizine karşı mükemmel bir başlangıç gibi görünüyor. Öte yandan 2.400 kWh'lik bir akü kapasitesi ile 70.5 metere uzunluğudaki geminin hızdan ziyade daha fazla yük taşımak için tasarlandığı belirtiliyor.

1954 yılında kurulan GSI, teknolojisini ilerleyen dönemlerde elektrikle çalışan yolcu ve mühendislik gemileri için de kullanmak istiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.