Dünya Bankası'nın eski baş ekonomisti: Bitcoin yasaklanmalı
Finans

Dünya Bankası'nın eski baş ekonomisti: Bitcoin yasaklanmalı

Dünya Bankası'nın eski baş ekonomisti ve Columbia Üniversitesi profesörü olan Joseph Stiglitz bitcoinin yaklanması gerektiğini söylüyor.

Bitcoinin rekorlar kırdığı bir haftada Bloomberg'e konuşan Joseph Stiglitz "bitcoinin şu anda başarılı çünkü potansiyel olarak aldatma (hukuksal boşluklardan yararlanma) fırsatı sunuyor ve gözetim eksikliği var" diyor ve ekliyor. "Bence yasadışı olması gerekiyor çünkü sosyal açıdan faydalı bir işlevi bulunmuyor."

Clinton Yönetimi sırasında ABD Başkanı'nın Ekonomik Danışma Konseyi başkanlığını yürüten Stiglitz, ödeme konusunda teknolojileri ve yenilikleri desteklediğini ve fakat dijital paraların hükümet tarafından oluşturulup yönetilmesi gerektiğini düşünüyor. "Kağıt paralardan dijital ekonomiye geçelim artık!"

2001'de Ekonomik Bilimler alanında Nobel Anma Ödülünü kazanan Stiglitz, bitcoinin fiyatının adil bir şekilde değişmediğini ve aynı zamanda sürdürülemez olduğunu savunuyor.

"Birçok insan çok heyecanlı zamanlar yaşatacak bir balon" diyerek bitcoini tanımlayan Stiglitz, "bitcoinin bugünkü fiyatı, aslında yarın ne olacağının bir beklentisi" diyor. Bununla beraber, her ne kadar merkezi bir sistemle yönetilmiyor olsa da Stiglitz bitcoinin Washington tarafından daha büyük seviyelere gelmeden engellenebileceğini düşünüyor.

"Hükümet bitcoinin bir aldatmaca olduğunu öne sürer ve borsaları hemen kapatır. Böylece çöküş başlar" diyen Stiglitz, sisemi nasıl kapatabileceklerine dair hükümete bir yöntem de sunuyor.

Röportajın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=fy16eIEux7U

Yorumlar (3)
  1. Dün bir arkadaşımla bitcoin hakkında konuşuyorduk. Her ikimizinde ortak görüşü bitcoinin bu şekilde büyümesine izin vermeyecekleri şeklindeydi. Bu haberde bizi doğrular vaziyette. Büyüklerin uşakları çalışma başlamış. Aslında olay şu şekilde Dünyadaki bir çok devlette parayı yöneten merkez bankaları hisselere ayrılmış ve hisselerin tamamı devlete ait değil bazı ailelere ait (herhalde hangi aileler oldugunu tahmin edebiliyorsunuz). Bu ülkeler içerine Türkiyede dahil. 100 yıldan fazladır parayı ülkeleri ve dünyayı yöneten bu insanlar bu gücü ellerinden kaybetmemek için ya kripto paraları bitirip yerlerine kendi kripto paralarını getirecekler yada bir şekilde bu paralara müdahale edilebilir hale getirip yönetimlerine alacaklar.

  2. Bir günde en büyük değer kaybı yaşayan para birimi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na geçeceğine eminim! Ama o güne biraz daha var!

  3. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

    13-14 binden çok hızlı bir düşüş gösterip 2-3 yıl 5bin civarında kalacağını düşünüyorum bitcoine bu kadar izin verilemez örneğin bir ülkede beklenenden fazla pahalıysa o ülkeden para çıkışı oluyor demektir beklenenden düşük ise giriş oluyor demektir şu an günlük hacim 200milyon TL civarı (TR)