Google, chatbot analiz hizmeti sunan Chatbase'i herkese açtı

Google, chatbot analiz hizmeti sunan Chatbase'i herkese açtı

Google'ın daha önce satın aldığı iki farklı şirketin çalışanlarından Ofer Ronen ve Hari Rajagopalan tarafından kurulan ve chatbotların detaylı bir şekilde analiz edilmesini sağlayan bir platform olan Chatbase herkesin kullanımına açıldı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Google'ın geliştirici konferansında tanıtılan ve o zamandan beridir başvurular ile kullanılabilen Chatbase artık herkesin kullanabileceği bir platform ve chatbot dünyasının Google Analytics'i olma yolunda ilerliyor.

API kullanarak chatbot geliştirebildiğiniz Facebook Messenger, Kik, Slack, Viber ve Skype dahil olmak üzere popüler platformların tamamıyla entegre olarak çalışabilen Chatbase'in en büyük yeteneği ise bu platformlarla entegre çalışmaktan çok daha ayrı bir şey. Chatbase, Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung Bixby ve Apple Siri gibi en büyük sanal asistanları da analiz edip raporlama yeteneğine de sahip.

https://youtu.be/VfRh4ttgPWg

Viber, HBO, Ticketmaster gibi yüzlerce büyük firmaya şimdiden hizmet veren Chatbase, bir çok farklı başarı hikayesine de sahip. Viber yetkilisi yaptığı açıklamada Chatbase sayesinde kullanıcıların hangi etiketi kullanıp hangisinden hızlı çıktığını tespit ettiklerini ve sorgu oranını yüzde 35 arttırdıklarını belirtiyor. Burada da günlük verileri tek tek incelemek yerine Chatbase'in makine öğrenmesi teknolojisine güvendiklerini söylüyor.

Chatbase'nin ekip lideri Ofer Ronen yaptığı bir açıklamada "botları analiz etmek oldukça zor çünkü bot geliştirme konusu bile henüz tam oturmuş, olgunlaşmış değil. Mobil uygulamalar ve internet sitelerine göre henüz emekleme aşamasında bot geliştiriciliği" diyor.

"Botları en zorlayan şey açık uçlu olmasıdır. Kullanıcılar botları herhangi bir şeyi sorabilmek için bekliyorlar" diyen Ronen, "Chatbase özellikle botun cevap veremediği popüler istekleri ortaya koymaya odaklanıyor" dedi.

Google chatbot analizi konusunda Dashbot, Botanalytics, BotMetrics, Manner gibi bir çok servisle mücadele içerisinde. Google'ın bu durumdaki en büyük avantajı ise tahmin edebileceğiniz gibi Google Analytics tecrübesi. Google bu tecrübesini çok büyük bir avantaja dönüştürüyor. Bir diğer büyük avantajı ise makine öğrenmesi teknolojisi. Bu teknolojisini bazı özel müşterilerine Chatbase ile sunan Google sonuçların inanılmaz olduğunu söylüyor.

Google, Chatbase'i konumlandırırken Analytics uygulaması kadar başarılı olursa ses ve yazılı komutlardan oluşan devasa bir dataya sahip olabilecek. Bu da Google'ın sadece bot ekosistemini geliştirmesine değil hem makine öğrenmesi alanında çok faydalı olacak hem de Google'a AdWords platformunu botlar için de kullanma imkanı sunacak. Böylece hem bot geliştiricileri için bir gelir modeli oluşmuş olacak hem de Google için çok daha farklı bir yayıncı grubu ortaya çıkmış olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.