Facebook'tan Google'a geçen Michael Sayman'dan Lies uygulaması

Facebook'tan Google'a geçen Michael Sayman'dan Lies uygulaması

17 yaşında Facebook'ta işe başlayan Michael Sayman, şirketin en genç çalışanıydı. Toplamda 5 uygulama piyasaya sürmüştü hatta Mark Zuckerberg'i etkileyerek Facebook F8 sahnesinde bir demo tanıtımı yapmaya hak kazanmıştı. Sosyal ağların genç kitleye hitap eden uygulamaları konusunda tam zamanlı mühendislik yapmaya başlamıştı. Geçtiğimiz 3 yıl içinde Lifestage'in yanı sıra birçok uygulama ile Facebook'un orta okul pazarına girmesini sağladı.

Sayman’ın ilk ürünü Club Penguin için ürettiği 1 dolarlık tavsiyeler uygulaması oldu. Bu uygulama ile binlerce dolar kazanmayı başaran Sayman, daha sonra 4Snaps adlı uygulamayı geliştirdi. Mark Zuckerberg‘in çağrısıyla Facebook’ta bir sunum gerçekleştirme fırsatı buldu ve sonrasında da işe alınarak Lifestage uygulamasını ortaya koydu.

Ağustos ayında ise işler değişti. Sayman, Google için çalışmaya başladı. Ancak yaptığı anlaşma artık 21 yaşında olan Sayman'ın iş saatleri dışında uygulamalarla uğraşmasına engel olmadı.

Sayman dün en son uygulaması olan Lies isimli bilgi yarışması uygulamasını yayına aldı. Lies'ta bir çok yalan beyan arasından arkadaşınız hakkındaki gerçek tanımı tahmin etmeniz gerekiyor. Aslına bakarsanız Lies, Sayman'ın ilk başarılı uygulaması 4Snaps'in sosyal mekaniğini örnek alıyor. Tabii Pictionary 'yi de bu tanıma dahil edebiliriz.

Şimdiye kadar Snapchat'i kopyalamak ile suçlanan Facebook, Lies sayesinde karmasına kavuşmuş oluyor. Çünkü Lies, Facebook'un yakın zamanda satın aldığı popüler tbh uygulamasını taklit ediyor.

Lies'ı indirdiğinizde ilk olarak rehberinizdeki kişileri uygulamaya aktarıyorsunuz ardından kendiniz hakkında size sorulan soruları cevapları "Evet" ve "Hayır" olmak üzere Tinder vari bir şekilde sağa ya da sola kaydırıyorsunuz. Bütün bunlar bittikten sonra da tbh tarzında karşınıza çıkan 4 seçenekte arkadaşlarınız hakkındaki bir takım tanımları görüyor ve bunlardan hangisinin gerçek olduğunu tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Bu tanımlarda "Çıplak olarak yüzdüm." , "Kalabalıktan korkuyorum" ve "İlk randevumuzda birini öptüm." gibi birbirinden farklı bir çok cümle yer alabiliyor.

Eğer arkadaşlarınız sizin hakkınızdaki soruları yanıtlarsa bir bildirim alıyorsunuz. Bunun sonucunda ise sizi gerçekten tanımayan ve sizin hakkınızda yanlış varsayımlarda bulunan arkadaşlarınızla dostluğunuzu gözden geçirmeniz olası.

Google'a geçmeden önce uygulamayı iki haftada tamamladığını söyleyen Sayman, bu nedenle uygulama içerisinde sorunlar yaşanabileceğini ifade ediyor. 13 yaşından beri uygulamalarıyla gündeme gelen Michael Sayman genç kitleyi hedefleyen Snapchat, Facebook ve Houseparty gibi girişimlere iyi bir rakip olabileceğini şimdiden gösteriyor. Bakalım uygulama geliştirmekten kendini alıkoyamayan Sayman'ın bundan sonraki girişimi genç kitleyi hedefleyen sosyal ağ pazarındaki hangi oyuncunun canını yakacak?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.