YouTube, çocuklara yönelik şiddet içeren videolar yayınlamak ile suçlanıyor

YouTube, çocuklara yönelik şiddet içeren videolar yayınlamak ile suçlanıyor

Dünyanın en büyük video paylaşım ve izleme platformu YouTube, çocuklara yönelik videolarda şiddete yer verilmesi ile suçlanıyor. Platform, okul öncesi çocuklara yönelik çok sayıda düşük kaliteli, rahatsız edici içeriğin yaratılması konusunda eleştiriliyor.

Guardian'ın paylaştığı bilgiye göre eleştirilen içerikler arasında Iron Man'den Disney karakterlerine kadar birçok animasyon var.

Makalede, YouTube'daki en popüler kanallardan olan Little Baby Bum'ın sadece 515 videosu ile 11,5 milyon abone ve 13 milyar görüntülemeye sahip olduğu belirtiliyor. Devasa bir endüstri ve ağ haline gelen pazarda çocukların çok küçük yaştan itibaren travmaya maruz kaldıkları belirtiliyor.

Birçok video sadece küçük çocukların dikkatini çekmek için yapılmış durumda. Videolardaki tanıdık karakterler ve kreş şarkıları büyüyen çocuklar birkaç dakikalık bölümlerin birbirine bağlanması ile saatlik derlemelere dönüştürüyorlar.

'Ana site 13 yaş üzeri kullanıcılar için'

YouTube yaptığı açıklamada, ana sitesinin 13 yaş ve üzerindeki kullanıcılar için açıkça olduğunu söyledi. Açıklamada "YouTube'daki tüm kullanıcılarımızın deneyimini her zaman iyileştirmek istiyoruz ve topluluğumuzdan topluluk yönergelerimizi ihlal edebileceğine inanılan tüm videoları işaretlemelerini rica ediyoruz" cümleleri yer aldı.

Öte yandan, YouTube'un 13 yaş altındaki çocuklara yönelik uygulaması YouTube Kids de bu tarz videoların yer almadığını paylaşalım. YouTube Kids ile ebeveynler, hesapları düzenleyebiliyorlar. Uygulamanın Türkiye'ye açık olmaması ise oldukça vahim bir durum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.