Google, arama sonuçlarını alan adına gerek kalmadan lokasyon bazlı göstermeye başladı

Google, arama sonuçlarını alan adına gerek kalmadan lokasyon bazlı göstermeye başladı

Google, kullanıcıların lokasyon bazlı arama deneyimlerini geliştirmek için güncelleme yaptı. Kullanıcıların "sorgulama" için en faydalı sonuçları  bulmasını amaçlayan Google, Arama ve Haritalar'da ülke hizmetleri etiketleme şeklini değiştirdi.

Google’a göre artık ülke hizmetinin seçimi alan adı ile belirtilmeyecek. Bunun yerine, varsayılan olarak, kullanıcılar bulunduğu yere karşılık gelen ülke hizmetini alacaklar. Dolayısıyla, Türkiye’de yaşayan bir kullanıcı Türkiye için ülke hizmetini otomatik olarak alırken, ABD’ye gittiğinde o ülkenin ülke hizmetine otomatik olarak geçebileecek. "google.com.tr" ya da "google.com" alan adını kullanmanın bir önemi kalmadan, aramalar otomatik olarak kullanıcının bulunduğu ülkeye göre sonuçlanacak.

Bu arada kullanıcılar, arama yaparken hangi ülkeyi görmek istediklerini de ayarlayabilecekler. Buna göre kullanıcılar, ekranlarının aşağısında yer alan Ayarlar’dan Arama Ayarları’nı seçerek istedikleri ülkenin konum bazlı aramalarına ulaşabilecekler.

Güncelleme tüm ürünü kapsamıyor

Şirkete göre Google'da yapılan her beş aramadan biri lokasyon bazlı. Kullanıcıların bulundukları lokasyona göre en uygun arama sonuçlarını bulmaları için yapılan güncelleme sadece Google Arama ve Haritalar hizmetlerinin etiketlenme biçimini değiştirecek. Ürünün çalışma biçimini ya da o ülkeye ait yasal yükümlülükleri ulusal yasalar uyarınca yükümlülükleri kullanıcının nasıl yerine getireceği konusu etkilenmeyecek.

Google'ın yerel sonuçları gösterme politikası artık masaüstü ve mobil aramaların yanı sıra Google Haritalar ve iOS Google uygulaması için de geçerli olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.